Zmiany w ochronie zdrowia - szkolenia specjalizacyjne 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Nowe przepisy są niezbędne, ponieważ w lipcu ub.r. przestało obowiązywać rozporządzenie z 2002 r. regulujące tę materię.
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa określa zasady ustalania programu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, zasady uzyskiwania akredytacji do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego oraz zasady sprawowania nadzoru nad prowadzeniem szkolenia specjalizacyjnego. Ponadto reguluje warunki i tryb uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinie ochrony zdrowia, w tym przystępowania i odbywania szkolenia specjalizacyjnego, a także organizacji i przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie ochrony zdrowia (PESoz).
Ustawa nie dotyczy osób wykonujących zawody medyczne, dla których zasady uzyskiwania tytułu specjalisty określono w innych przepisach (np. lekarzy, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych).
Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji
REKLAMA
Zgodnie z nowymi przepisami tytuł specjalisty będzie można uzyskać po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego albo po uznaniu dotychczasowego dorobku naukowego lub zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem programu specjalizacji i zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w danej dziedzinie - np. psycholog po ukończeniu szkolenia i zdaniu PESoz będzie mógł zostać specjalistą w dziedzinie psychologii klinicznej, logopeda - specjalistą w dziedzinie neurologopedii, a fizyk medyczny - specjalistą w dziedzinie fizyki medycznej.
Szkolenie specjalizacyjne - tak jak dotychczas - będzie się odbywać na podstawie programów szkolenia specjalizacyjnego, opracowywanych przez zespół ekspertów, powoływany przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) i zatwierdzanych przez ministra zdrowia. Szkolenie specjalizacyjne w ramach kształcenia podyplomowego będą mogły prowadzić jednostki szkolące, które zostały wpisane na listę jednostek mających akredytację, prowadzoną przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Nowym rozwiązaniem jest uregulowanie zasad kontroli realizacji szkolenia. Będzie ona prowadzona przez zespół kontrolny, powołany przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Określono także zakres czynności kontrolnych oraz uprawnienia kontrolerów, a także dokumentację sporządzaną w wyniku kontroli i związane z tym procedury.
Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA