REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na ochronę zdrowia 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Wydatki na ochronę zdrowia 2018 r./ fot. Fotolia
Wydatki na ochronę zdrowia 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Wzrost będzie stopniowy.

Szybszy wzrost nakładów na ochronę i osiągnięcie 6,8 proc. PKB w 2023 r. - przewiduje jedna z trzech poprawek, jakie organizacje pacjentów zaproponowały do rządowego projektu ws. wzrostu nakładów na zdrowie.

REKLAMA

Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)

REKLAMA

Na zaplanowanym na środę posiedzeniu komisji zdrowia ma odbyć się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. (zakłada on, że w 2018 r. na ten cel będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później 4,86 proc.). Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na świadczenia opieki zdrowotnej (m.in. na te, do których są najdłuższe kolejki).

Blisko 40 organizacji pacjentów wspólnie przygotowało propozycje trzech poprawek do rządowego projektu. Jak poinformowała PAP Fundacja Onkologiczna "Alivia", poseł klubu Kukiz'15 Jerzy Kozłowski zadeklarował, że zgłosi je komisji zdrowia. Poseł potwierdził taki zamiar.

Organizacje zaproponowały, by w przyszłym roku na ochronę zdrowia było przeznaczone 4,8 proc. PKB, a następnie finansowanie wzrastało corocznie o dodatkowe 0,4 proc. PKB. Docelowy poziom finansowania został wyznaczony na 6,8 proc. PKB; miałby on zostać osiągnięty w 2023 r., czyli do końca kolejnej kadencji Parlamentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W uzasadnieniu do poprawki organizacje wskazały, że 6,8 proc. PKB to średni poziom finansowania w państwach UE, który pozwala na zabezpieczenie odpowiedniej dostępności i jakości opieki zdrowotnej. "W państwach Europy Środkowo-Wschodniej państwem o podobnym poziomie wydatków jest chociażby Republika Czeska, zapewniająca, według danych międzynarodowych organizacji, lepszy poziom opieki niż Polska" - podkreślono w uzasadnieniu.

Druga poprawka precyzuje, że dodatkowe środki mają być przeznaczone na "finansowanie pacjentocentrycznego systemu ochrony zdrowia, charakteryzującego się na wprowadzaniu mierzalnych zmian wpływających na skuteczność opieki oraz satysfakcję pacjentów".

Kolejna poprawka przewiduje powołanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zespołu, który będzie wyznaczał mierzalne cele dla rządu w dziedzinie ochrony zdrowia. W skład zespołu wchodziliby przedstawiciele organów administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pracodawców, związków i samorządów zawodowych oraz organizacji pacjenckich.

Zobacz: Zdrowie

Propozycje poprawek zostały przekazane do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o przedstawienie stanowiska rządu. Przesłano je też m.in. do parlamentarzystów i członków Rady Dialogu Społecznego. Rzecznik Fundacji Onkologicznej "Alivia" poinformował PAP, że w środę przed posiedzeniem komisji zdrowia zaplanowano spotkanie przedstawicieli organizacji pacjentów z prezydium komisji.

Pod propozycjami poprawek podpisało się niemal 40 organizacji, m.in. Fundacja "My Pacjenci", Fundacja Onkologiczna "Alivia", Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, Fundacja "Onkoludki" i Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Z raportów OECD wynika, że średnia wysokość środków publicznych przeznaczanych na ochronę zdrowia w krajach rozwiniętych gospodarczo to 6,7 proc PKB. W 2015 r. Polska zajęła w tym zestawieniu jedno z ostatnich miejsc, przeznaczając na zdrowie 4,5 proc. PKB. Za Polską ulokowały się: Litwa (4,4 proc. PKB), Korea (4 proc. PKB), Turcja (4 proc. PKB), Łotwa (3,4 proc. PKB) oraz Meksyk (3 proc. PKB).

MZ szacuje, że w 2017 r. wydatki na ochronę zdrowia w odniesieniu do PKB z roku ubiegłego wyniosą 4,73 proc. Ministerstwo, poproszone przez PAP o wyjaśnienia ws. mniejszego wskaźnika w 2018 r. (4,67 proc. PKB), zwróciło uwagę, że w 2017 r. "wskaźnik 4,73 proc. PKB jest planowany po dokonaniu jednorazowych zwiększeń w ciągu roku; początkowy plan na rok 2017 (porównywalny do planu na 2018 r. ujętego w projektowanej ustawie) wynosił 4,61 proc. PKB".

Projekt przewidujący stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia przygotowało również Porozumienie Zawodów Medycznych, skupiające kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia. Zaproponowano w nim, by w 2018 r. na ten cel przeznaczono nie mniej niż 5,2 proc. PKB, w 2019 – 5,7 proc., a w 2020 r. – 6,2 proc. Docelowy poziom finansowania wyznaczono na nie mniej niż 6,8 proc. PKB. Pod projektem zbierane są obecnie podpisy.

Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia było głównym postulatem lekarzy rezydentów, którzy protestowali od 2 października, m.in. prowadząc głodówkę. W zeszłym tygodniu zakończyli protest głodowy i zapowiedzieli, że będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala im pracować dłużej, niż przewidują obowiązujące normy.(PAP)

autor: Olga Zakolska

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA