REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W urzędzie gminy składasz wniosek o węgiel, a w składzie węgla zaświadczenie [Wzór]

Tani węgiel: Przedstawiasz wniosek albo zaświadczenie [Wzór]
Tani węgiel: Przedstawiasz wniosek albo zaświadczenie [Wzór]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz kupić tani węgiel do 2000 zł/tona bezpośrednio od gminy? To składasz w urzędzie gminy wniosek o zakup węgla. Jeżeli kupujesz węgiel nie od gminy, a w składzie węgla, to sprzedawcy (pośrednik) musisz pokazać zaświadczenie wystawione przez gminę. Zaświadczenie potwierdza, że masz prawo kupić 1,5 tony taniego węgla. Kto ma prawo do zakupu? Osoby uprawnione do dodatku węglowego.

Nowe przepisy o preferencyjnym zakupie węgla weszły w życie w czwartek, 3 listopada. Ustawa pozwala samorządom kupić węgiel od spółek Skarbu Państwa po określonej cenie (max. 1500 zł brutto) i za preferencyjną cenę (max. 2000 zł brutto) odsprzedać uprawnionym do dodatku węglowego mieszkańcom. Do ceny nie wlicza się kosztów transportu paliwa stałego z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego.

REKLAMA

Gdzie kupić tani węgiel?

79 groszy za 1 kWh: Wzór oświadczenia o maksymalnej cenie za prąd od 1 grudnia 2022 r. Termin złożenia do 30 listopada 2022 r. [PDF]

Przedsiębiorcy nie wiedzą o terminie 30 listopada 2022 r. na złożenie oświadczenia o tanim prądzie od 1 grudnia 2022 r. [wzór]

Wzór: Jak wypełnić oświadczenie o maksymalnej cenie prądu do 785 zł MWh [do 30 listopada 2022 r.]

Przystąpienie do dystrybucji węgla wśród mieszkańców nie jest dla gmin obowiązkowe. Samorządy, które chcą uczestniczyć w dystrybucji węgla, najpóźniej w poniedziałek, 7 listopada muszą zamieścić taką informację w swoim Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To, w jaki sposób na terenie samorządu będzie wyglądała sprzedaż węgla, zależy od decyzji gminy, która dystrybucję tego paliwa może prowadzić:

 • sama;
 • wraz z inna gminą;
 • za pośrednictwem jednostki organizacyjnej gminy;
 • za pośrednictwem spółek komunalnych.

Jeśli gmina nie zdecyduje się na uczestnictwo w dystrybucji węgla, zgodnie z nową ustawą sprzedaż będzie mogła prowadzić dla jej mieszkańców gmina „bezpośrednio sąsiadująca” lub „inny podmiot”. Taki samorząd musi jednak poinformować właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), a ten musi taką informację zamieścić w BIP JST. Również informacja o firmie i siedzibie innego podmiotu albo współpracujących innych podmiotów, którzy będą sprzedawać tani węgiel na terenie danej gminy musi zostać zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej gminy.

Zatem niezależnie od tego, kto będzie tani węgiel na terenie gminy sprzedawał, informacja o możliwości zakupu preferencyjnego powinna się znaleźć w BIP.

Kto może kupić tani węgiel?

Ministerstwo Klimatu usuwa błędy z wzoru oświadczenia o tanim prądzie 79 groszy/kWh [Nowy wzór]

Jest poprawiony wzór oświadczenia o tanim prądzie 79 groszy za 1/kWh [wzór]

Węgiel sprzedawany przez gminy będą mogły kupić gospodarstwa domowe, które są uprawnione do dodatku węglowego i które zgłosiły węgiel jako podstawowe źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków CEEB.

Jaki limit zakupu węgla

Zgodnie z nowymi przepisami, węgiel od gminy będzie można kupić tylko na wniosek i w ograniczonej ilości – Minister Aktywów Państwowych w towarzyszącym ustawie rozporządzeniu określił, że gospodarstwo domowe uprawnione do skorzystania z dodatku węglowego do końca tego roku będzie mogło w ten sposób nabyć 1,5 tony węgla, a kolejne 1,5 tony od 1 stycznia 2023 roku.

Wzór wniosku o zakup taniego węgla

Sposób ubiegania się o możliwość zakupu taniego węgla zależy od tego, kto sprzedaje węgiel na na terenie danej gminy.

Jeżeli robi to bezpośrednio gmina, to do urzędu gminy składasz wniosek. Jeżeli węgiel sprzedaje skład węgla, to do gminy idziesz po zaświadczenie. Potwierdza, że masz prawo do zakupu taniego węgla.

Gdzie znaleźć wzór wniosku na zakup taniego węgla?

Nie ma ustawowego i jednego dla wszystkich gmin wzoru wniosku. Każda gmina opracowuje własny wzór.

Taki wniosek powinien zawierać:

 • imię i nazwisko wnioskodawcy;
 • adres, pod którym jest prowadzone gospodarstwo domowe, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny;
 • adres poczty elektronicznej lub numer telefonu wnioskodawcy;
 • określenie ilości węgla, o zakup której występuje wnioskodawca;
   
 • informację, czy wnioskodawca dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa stałego nabytego w ramach tego zakupu;
   
 • oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę.

REKLAMA

Informacje we wniosku o zakup składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”, która zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Wniosek o zakup składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W tym drugim przypadku wniosek powinien zostać opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Poniżej przykładowy wniosek o zakup preferencyjny węgla za 2000 zł/tona w gminie w formacie Word (do pobrania)

wzór wniosku - tani węgiel, zakup preferencyjny

©℗ wzór opracował Tomasz Król, Infor.pl

                                   

Składam do:

………………………………………………….

……………………………………………

Adres gospodarstwa domowego

Wzór wniosku o zakup preferencyjny węgla za 2000 zł/t

 

Składam wniosek o zakup węgla w ilości ……… ton.

Mój adres poczty elektronicznej lub numer telefonu:

………………………………………………………..
 

Informuje, że już dokonałem w ilości …………………. t /nie dokonałem* zakupu preferencyjnego.

*niepotrzebne skreślić
 

Oświadczam, że ja ani żaden inny członek mojego gospodarstwa domowego nie nabyliśmy paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej jak określona w przepisach wydanych na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe
 

Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

………………………………

podpis wnioskodawcy

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie na zakup taniego węgla?

W przypadku, gdy sprzedaż będzie prowadziła gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, paliwo będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia o tym, że jest się uprawnionym do dodatku węglowego. Takie zaświadczenie wystawia wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy dla miejsca zamieszkania.

Ile czasu jest na sprawdzenie wniosku albo zaświadczenia?

Zgodnie z ustawą wójt, burmistrz albo prezydent miasta na sprawdzenie wniosku i wydanie zaświadczenia ma 14 dni od dnia złożenia wniosku. Wydanie zaświadczenia jest wolne od opłat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tomas
  2022-11-07 09:39:57
  Kolejne kwitki swistki zaświadczenia co za durne przepisy tworzy ten rząd i kolejne kolejki po zaświadczenie i po węgiel
  4
 • Tomas
  2022-11-07 09:41:21
  Kolejny stracony czas żeby kupić tonę węgla a czas to pieniądz jak to mawiają.
  3
 • men
  2022-11-10 07:44:51
  Nawet w PRL tego nie było, złodzieje z PIS cofnęli nas do ery kamienia łupanego. Oczywiście wg. nich to wszystko wina Tuska i Putina, a to wszystko było zaprogramowane dużo wcześniej - dla przypomnienia zgłoszenie do UM i UG jak ogrzewamy swoje mieszkanie i domy.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

REKLAMA

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

REKLAMA

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

REKLAMA