reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Sprawozdania z prac audytu

Sprawozdania z prac audytu

Audytorzy wewnętrzni muszą informować kierownictwo o wynikach przeprowadzanych zadań. Standardy audytu nie określają dokładnie, jaką formę powinna mieć taka informacja, precyzują jedynie, co powinna zawierać. W praktyce ostateczne sprawozdanie z audytu ma najczęściej formę pisemną.

Zgodnie ze standardami audytu wewnętrznego sprawozdanie z prac audytorów wewnętrznych powinno obejmować cele i zakres zadania oraz odpowiednie wnioski, zalecenia i plany działań. Określenie celów i zakresu jest niezbędne, by odbiorca sprawozdania wiedział, dlaczego zadanie zostało wykonane (zwykle wynika to z analizy ryzyka) i jaka działalność podlegała badaniu. Przy opisie zakresu zadania warto również wyraźnie zaznaczyć te obszary, które badaniu nie podlegały, na wypadek gdyby opis zakresu pozostawiał w tej kwestii jakieś wątpliwości. Najistotniejszą częścią sprawozdania są ustalenia i zalecenia.

Ustalenia audytu

Ustalenia to nic innego, jak przedstawienie stanu faktycznego. W sprawozdaniu należy ująć tylko te ustalenia, które są istotne i niezbędne do uzasadnienia wniosków i zaleceń. Inne ustalenia, które audytor poczynił w trakcie badania (np. mniejszej wagi lub niezwiązane bezpośrednio z tematem zadania), można przekazać w sposób nieformalny, np. na spotkaniu podsumowującym badanie lub w formie prezentacji dla badanego zespołu.

Czytaj także:

Kiedy należy zatrudnić audytora w samorządzie>>

Te samorządy, które dysponują dużymi środkami publicznymi, muszą prowadzić w ramach wewnętrznego systemu kontroli audyt wewnętrzny. Zajmuje się nim zatrudniony na podstawie stosunku pracy audytor.

Audyt wewnętrzny po 1 stycznia 2010 r.>>

Na podstawie nowej ustawy o finansach publicznych wprowadzono kolejne zmiany w regulacjach dotyczących funkcjonowania audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Od 8 lutego br. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przeprowadzania i dokumentowania audytu wewnętrznego.

Nowe regulacje w zakresie audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej>>

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują zmienione przepisy w zakresie funkcjonowania audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych, wynikające z nowej ustawy o finansach publicznych. W artykule wskazano obowiązujące regulacje w tym zakresie.

Zaniechanie przeprowadzenia audytu wewnętrznego i odpowiedzialność z tego tytułu>>

W ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych dodano art 18a penalizujący czyn polegający na zaniechaniu przeprowadzenia audytu wewnętrznego. Niezatrudnienie audytora lub niezawarcie umowy z podmiotem świadczącym usługi audytu w jednostce, stanowi więc od początku bieżącego roku naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

reklama

Czytaj także

Autorzy:

menedżer, wykładowca w Ernst & Young Academy of Business

Źródło:

Sektor Publiczny
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama