Załatwianie spraw urzędowych przez cudzoziemców
REKLAMA
W jaki sposób mogą być załatwione sprawy urzędowe przez cudzoziemców nieznających języka polskiego, przebywających w Polsce legalnie? Oczywisty jest fakt, że aby dana czynność prawna była skuteczna, dokonujący jej musi mieć świadomość swego działania. Zgodnie z art. 28 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Przy załatwianiu spraw administracyjnych nie ma problemu, gdy cudzoziemiec zna język polski bądź gdy przedstawiciel danego organu administracji publicznej bez wątpliwości jest w stanie porozumieć się ze stroną w języku obcym. W celu dokonania określonych czynności urzędowych obcokrajowiec, który nie może się porozumieć z organem administracji publicznej, powinien działać przez swojego pełnomocnika albo korzystając z tłumacza.
REKLAMA
Czytaj także:
Pełnomocnik w postępowaniu administracyjnym>>
Prawem strony jest działanie za pośrednictwem pełnomocnika. Jednakże istnienia pełnomocnictwa nie można domniemywać. To na stronie lub pełnomocniku ciąży obowiązek dołączenia do postępowania administracyjnego w konkretnej sprawie dokumentu pełnomocnictwa.
Pełnomocnictwo - uwagi ogólne, wzory>>
Czynności prawne mogą być dokonywane bezpośrednio przez zainteresowaną osobę, lecz niekoniecznie osobiście. Mocodawca jest wówczas reprezentowany przez pełnomocnika, który wykonuje za niego te czynności w granicach określonych w pełnomocnictwie.
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego o cudzoziemcach>>
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowała projekty zmian w prawie dotyczące m.in. cudzoziemców, w tym propozycje wydłużenia o rok pobytu czasowego i szybszego wydawania zezwoleń na pobyt w Polsce. Podczas środowego spotkania (30 marca br.) przyjęto także propozycję zmian wzoru wniosku o nadanie numeru PESEL.
Polskie urzędy nieprzygotowane do przyjmowania imigrantów>>
Polskie urzędy nie są przygotowane do przyjmowania imigrantów, urzędnicy słabo znają języki obce, brakuje też wiedzy o podstawowych prawach, przysługujących cudzoziemcom - podkreślano na konferencji "Potrzeby imigrantów, a system edukacji i instytucji publicznych".
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.