Kolejne województwo zdecydowało się na inicjatywę JESSICA
REKLAMA
15 lipca 2011 r. władze województwa mazowieckiego podpisały z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (dalej: EBI) umowę o finansowanie Funduszu Powierniczego JESSICA.
REKLAMA
– Mazowsze jest piątym regionem w Polsce, który postanowił realizować z nami inicjatywę JESSICA i w sposób bardziej zrównoważony inwestować w projekty miejskie. Miasta mazowieckie mają szansę zdobyć cenne doświadczenie w przygotowywaniu opłacalnych projektów rewitalizacyjnych i energetycznych oraz ściślejszej współpracy z inwestorami prywatnymi – wszystko pod okiem wybranego i monitorowanego przez województwo mazowieckie funduszu rozwoju obszarów miejskich – twierdzi Eugenio Leanza, szef wydziału ds. inicjatywy JESSICA i Funduszy Inwestycyjnych w EBI. – W kontekście zmian zachodzących na obszarach zurbanizowanych, partnerstwo sektora publicznego i prywatnego w realizacji inwestycji ma kluczowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności miast.
Inicjatywa JESSICA
Inicjatywa JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas – Wspólne Europejskie Wsparcie na rzecz Trwałych Inwestycji na Obszarach Miejskich) jest pozadotacyjnym instrumentem inżynierii finansowej Unii Europejskiej. Jej celem jest rewitalizacja oraz pobudzenie społeczne i gospodarcze miejskich terenów zdegradowanych. Wsparcie z inicjatywy JESSICA tym różni się od tradycyjnych dotacji, że ma charakter zwrotny i odnawialny. Beneficjenci otrzymują wieloletnie, preferencyjne pożyczki, które muszą zwrócić. Pomoc może mieć też charakter gwarancji oraz wkładu kapitałowego. Zwrócone środki ponownie trafiają do Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (dalej: FROM) i są przeznaczane na kolejne przedsięwzięcia.
Czytaj także:
JESSICA i JASPERS w świetle prac nad budżetem UE>>
Według danych GUS-u Polska rozwija się w oszałamiającym tempie (wzrost PKB w III kwartale 2010 r. o 4,2 punkty procentowe), mimo problemów na mapie Europy związanych ze skutkami ciągnącego się od końca 2007 roku globalnego kryzysu gospodarczego. Polska potrzebuje inwestycji, ale pojawia się pytanie gdzie na to znaleźć niezbędne pieniądze? Jak regiony naszego kraju mogą sfinansować swoje potrzeby?
Pomysły na odnowę miast>>
Czerwona cegła, stylowe okucia, wielkie okna – niegdyś elementy charakterystyczne dla kompleksów fabrycznych, dziś – atrybuty modnych loftów. Jak jednocześnie pozbyć się zdewastowanych terenów i zamienić je w miejsca tętniące życiem? Trzeba je poddać rewitalizacji.
Przepis na idealne miasto>>
Od kilku lat Polska włącza się do międzynarodowych projektów i programów rewitalizacyjnych. Programy rewitalizacji przygotowane przez gminy, w większym niż dotychczas stopniu, powinny obejmować obszary zdegradowane działalnością przemysłową, celem nadania im nowych funkcji społeczno-gospodarczych.
Jak uatrakcyjnić wizerunek centrum miasta>>
Główna ulica czy centralny rynek to w większości miast najważniejszy punkt, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Regres czy nawet tylko brak rozwoju takiego miejsca jest odbierany jako upadek miasta. Tak stało się m.in. w Łodzi, ale są już pomysły na przywrócenie głównej ulicy tej metropolii wcześniejszej świetności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.