REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Czarnek: procedury przyznawania grantów przez NCN są idiotycznie ułożone

Minister Czarnek: wszystkie placówki badawczo-naukowe będą objęte wspólną regulacją płacową
Minister Czarnek: wszystkie placówki badawczo-naukowe będą objęte wspólną regulacją płacową
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister Czarnek: wszystkie placówki badawczo-naukowe będą objęte wspólną regulacją płacową.

Podjąłem decyzję o objęciu wspólną regulacją płacową wszystkich placówek badawczo-naukowych i zwiększeniu subwencji dla instytutu weterynaryjnego w Puławach o 6 mln zł na badania dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego – ogłosił we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

REKLAMA

Budżet na inwestycje w oświacie

Zapytany o budżet na inwestycje w oświacie odpowiedział, że "na ten moment dysponujemy budżetem ok. 50 mln, czyli dwukrotnie mniejszym niż w zeszłym roku". "To jest na ten moment i to jest – mam nadzieję – pierwsza transza, która będzie uruchomiona na początku maja" – dodał.

Zapowiedział nowelizację przepisów, które pozwolą na finansowanie inwestycji nie w proporcji 50 do 50, tylko 80 do 20, a nawet 100 proc. w niektórych przypadkach.

"Głównie te środki chcemy kierować do podmiotów niepublicznych – fundacji, stowarzyszeń prowadzących choćby małe szkoły, które były likwidowane przez gminy czy też do podmiotów, takich jak diecezje czy parafie, które prowadzą szkoły katolickie" – wyjaśnił.

Poinformował, że z tej puli środków chcą również dofinansowywać inwestycje realizowane przez samorządy prowadzące szkoły i przedszkola.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"To będą te inwestycje, które będą dopełnieniem dużych inwestycji, które są z Polskiego Ładu finansowane" – wskazał. Jako przykład inwestycji podał doposażenie sal i przedsięwzięcia, które nie mogą być dokończone z uwagi na ceny na rynku.

Zastrzegł, że szkoły mają środki na rozwój. W ciągu ostatnich trzech lat – przypomniał – na rozwój szkół przeznaczono ponad 8 mld zł, w tym ponad 200 mln zł na podmioty niesamorządowe.

Przed briefingiem szef MEiN spotkał się z pracownikami instytutu i poinformował ich o planowanych zmianach. Dyrektorowi PIWet. prof. Stanisławowi Winiarczykowi wręczył symboliczny czek na 3 mln zł w ramach pierwszej transzy subwencji na badania.

Zwracając się do pracowników instytutu Czarnek stwierdził, że "trzeba uporządkować system nauki i badań w skali ogólnopolskiej". W jego przekonaniu, "rozczłonkowanie i różna podległość" rozmaitych instytutów "wprowadza tylko zamęt, niepotrzebne zamieszanie i brak systemowej regulacji dotyczącej wszystkich placówek badawczo-naukowych". Przypomniał, że w Polsce jest ok. 200 instytutów badawczych.

"Dochodzi do takich sytuacji, w której nawet regulacje płacowe, które wydaje MEiN w drodze rozporządzenia nie dotyczą wszystkich. Nie dotyczą na przykład profesorów w instytutach badawczych albo innych" – wyjaśnił.

REKLAMA

Zdaniem szefa MEiN ważniejszą propozycją jest "ujednolicenie przepisów i standardów podległości, przejęcie wszystkich placówek badawczo-naukowych uniwersytetów, uczelni i instytutów pod MEiN z merytorycznym nadzorem poszczególnych resortów".

Odpowiadając na pytanie jednej z pracowniczek, szef MEiN powiedział, że zmiany dotyczące regulacji płacowych i obejmowania wszystkich placówek badawczo-naukowych i instytutów badawczych regulacją ministerialną to kwestia następnych kilku tygodni.

Nawiązując do pytania przedstawiciela jednego ze związków zawodowych o szansę na wprowadzenie przepisów ułatwiających pozyskanie środków zewnętrznych przez PIWet. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i Narodowego Centrum Nauki (NCN), przypomniał, że NCBiR mu nie podlega, a NCN cieszy się autonomią. "To, że coś się cieszy swoją autonomią nie oznacza, że nie możemy tego poprawiać" – powiedział.

Zmiana zasad przyznawania grantów przez NCN

"Sytuacja, w której procedury przyznawania grantów przez NCN są tak idiotycznie ułożone – nie boję się użyć tego słowa – że ponad 80 proc. środków trafia do dwóch miast – Warszawy i Krakowa – jest sytuacją nie do przyjęcia" – stwierdził.

Powiedział, że są już przygotowane zmiany, które wpłyną na regulamin przyznawania grantów. "Jestem za koszykami wojewódzkimi. Pieniędzy jest wystarczająco dużo, żeby w każdym województwie (…) były środki finansowe do waszej dyspozycji" – podał, zwracając się do zgromadzonych.

Państwowy Instytut Weterynaryjny - subwencje

Minister edukacji i nauki podczas wtorkowego briefingu prasowego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (PIWet.) poinformował o zwiększeniu subwencji dla tego instytutu o 6 mln zł.

"Podjąłem decyzję o zwiększeniu subwencji o 6 mln zł z przeznaczeniem na badania dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego, ale też z zamiarem utrzymywania tego finansowania na przynajmniej tym poziomie także w kolejnym roku" – powiedział.

"Wydaje się, że jest to kwota minimalna do tego, żeby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie instytutu, który z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowotnego Polaków spełnia absolutnie kapitalnie fundamentalną rolę w naszym państwie" – powiedział Czarnek, dodając, że jest to jeden z największych tego rodzajów instytutów w Europie.

Regulacje płacową wszystkich placówek badawczo-naukowych, także tego rodzaju instytutów

Minister poinformował także, że zadecydował "o objęciu wspólną regulacją płacową wszystkich placówek badawczo-naukowych, także tego rodzaju instytutów". "Temu będzie poświęcony przepis w nowelizacji ustawy albo na tym posiedzeniu, albo na następnym posiedzeniu Sejmu" – dodał.

Odpowiadając na pytanie mediów, wyjaśnił, że chodzi o stworzenie jednolitego systemu, który będzie dotyczył wszystkich pracowników naukowych we wszystkich placówkach badawczo-naukowych, a nie tylko na uczelniach.

Państwowy Instytut Weterynaryjny

Państwowy Instytut Weterynaryjny został powołany w 1945 r. jako jednostka badawczo-rozwojowa, nadzorowana przez ministra rolnictwa. Prowadzi i wdraża wyniki badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie ochrony zdrowia zwierząt, profilaktyki i diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt, w tym chorób odzwierzęcych, higieny i toksykologii żywności zwierzęcego pochodzenia, higieny pasz i ochrony środowiska. Instytut prowadzi także badania aplikacyjne i adaptacyjne przystosowujące wyniki badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  REKLAMA

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  REKLAMA

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA