REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Czarnek: procedury przyznawania grantów przez NCN są idiotycznie ułożone

Minister Czarnek: wszystkie placówki badawczo-naukowe będą objęte wspólną regulacją płacową
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister Czarnek: wszystkie placówki badawczo-naukowe będą objęte wspólną regulacją płacową.

Podjąłem decyzję o objęciu wspólną regulacją płacową wszystkich placówek badawczo-naukowych i zwiększeniu subwencji dla instytutu weterynaryjnego w Puławach o 6 mln zł na badania dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego – ogłosił we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

REKLAMA

Budżet na inwestycje w oświacie

Zapytany o budżet na inwestycje w oświacie odpowiedział, że "na ten moment dysponujemy budżetem ok. 50 mln, czyli dwukrotnie mniejszym niż w zeszłym roku". "To jest na ten moment i to jest – mam nadzieję – pierwsza transza, która będzie uruchomiona na początku maja" – dodał.

Zapowiedział nowelizację przepisów, które pozwolą na finansowanie inwestycji nie w proporcji 50 do 50, tylko 80 do 20, a nawet 100 proc. w niektórych przypadkach.

"Głównie te środki chcemy kierować do podmiotów niepublicznych – fundacji, stowarzyszeń prowadzących choćby małe szkoły, które były likwidowane przez gminy czy też do podmiotów, takich jak diecezje czy parafie, które prowadzą szkoły katolickie" – wyjaśnił.

Poinformował, że z tej puli środków chcą również dofinansowywać inwestycje realizowane przez samorządy prowadzące szkoły i przedszkola.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"To będą te inwestycje, które będą dopełnieniem dużych inwestycji, które są z Polskiego Ładu finansowane" – wskazał. Jako przykład inwestycji podał doposażenie sal i przedsięwzięcia, które nie mogą być dokończone z uwagi na ceny na rynku.

Zastrzegł, że szkoły mają środki na rozwój. W ciągu ostatnich trzech lat – przypomniał – na rozwój szkół przeznaczono ponad 8 mld zł, w tym ponad 200 mln zł na podmioty niesamorządowe.

Przed briefingiem szef MEiN spotkał się z pracownikami instytutu i poinformował ich o planowanych zmianach. Dyrektorowi PIWet. prof. Stanisławowi Winiarczykowi wręczył symboliczny czek na 3 mln zł w ramach pierwszej transzy subwencji na badania.

Zwracając się do pracowników instytutu Czarnek stwierdził, że "trzeba uporządkować system nauki i badań w skali ogólnopolskiej". W jego przekonaniu, "rozczłonkowanie i różna podległość" rozmaitych instytutów "wprowadza tylko zamęt, niepotrzebne zamieszanie i brak systemowej regulacji dotyczącej wszystkich placówek badawczo-naukowych". Przypomniał, że w Polsce jest ok. 200 instytutów badawczych.

"Dochodzi do takich sytuacji, w której nawet regulacje płacowe, które wydaje MEiN w drodze rozporządzenia nie dotyczą wszystkich. Nie dotyczą na przykład profesorów w instytutach badawczych albo innych" – wyjaśnił.

REKLAMA

Zdaniem szefa MEiN ważniejszą propozycją jest "ujednolicenie przepisów i standardów podległości, przejęcie wszystkich placówek badawczo-naukowych uniwersytetów, uczelni i instytutów pod MEiN z merytorycznym nadzorem poszczególnych resortów".

Odpowiadając na pytanie jednej z pracowniczek, szef MEiN powiedział, że zmiany dotyczące regulacji płacowych i obejmowania wszystkich placówek badawczo-naukowych i instytutów badawczych regulacją ministerialną to kwestia następnych kilku tygodni.

Nawiązując do pytania przedstawiciela jednego ze związków zawodowych o szansę na wprowadzenie przepisów ułatwiających pozyskanie środków zewnętrznych przez PIWet. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i Narodowego Centrum Nauki (NCN), przypomniał, że NCBiR mu nie podlega, a NCN cieszy się autonomią. "To, że coś się cieszy swoją autonomią nie oznacza, że nie możemy tego poprawiać" – powiedział.

Zmiana zasad przyznawania grantów przez NCN

"Sytuacja, w której procedury przyznawania grantów przez NCN są tak idiotycznie ułożone – nie boję się użyć tego słowa – że ponad 80 proc. środków trafia do dwóch miast – Warszawy i Krakowa – jest sytuacją nie do przyjęcia" – stwierdził.

Powiedział, że są już przygotowane zmiany, które wpłyną na regulamin przyznawania grantów. "Jestem za koszykami wojewódzkimi. Pieniędzy jest wystarczająco dużo, żeby w każdym województwie (…) były środki finansowe do waszej dyspozycji" – podał, zwracając się do zgromadzonych.

Państwowy Instytut Weterynaryjny - subwencje

Minister edukacji i nauki podczas wtorkowego briefingu prasowego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (PIWet.) poinformował o zwiększeniu subwencji dla tego instytutu o 6 mln zł.

"Podjąłem decyzję o zwiększeniu subwencji o 6 mln zł z przeznaczeniem na badania dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego, ale też z zamiarem utrzymywania tego finansowania na przynajmniej tym poziomie także w kolejnym roku" – powiedział.

"Wydaje się, że jest to kwota minimalna do tego, żeby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie instytutu, który z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowotnego Polaków spełnia absolutnie kapitalnie fundamentalną rolę w naszym państwie" – powiedział Czarnek, dodając, że jest to jeden z największych tego rodzajów instytutów w Europie.

Regulacje płacową wszystkich placówek badawczo-naukowych, także tego rodzaju instytutów

Minister poinformował także, że zadecydował "o objęciu wspólną regulacją płacową wszystkich placówek badawczo-naukowych, także tego rodzaju instytutów". "Temu będzie poświęcony przepis w nowelizacji ustawy albo na tym posiedzeniu, albo na następnym posiedzeniu Sejmu" – dodał.

Odpowiadając na pytanie mediów, wyjaśnił, że chodzi o stworzenie jednolitego systemu, który będzie dotyczył wszystkich pracowników naukowych we wszystkich placówkach badawczo-naukowych, a nie tylko na uczelniach.

Państwowy Instytut Weterynaryjny

Państwowy Instytut Weterynaryjny został powołany w 1945 r. jako jednostka badawczo-rozwojowa, nadzorowana przez ministra rolnictwa. Prowadzi i wdraża wyniki badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie ochrony zdrowia zwierząt, profilaktyki i diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt, w tym chorób odzwierzęcych, higieny i toksykologii żywności zwierzęcego pochodzenia, higieny pasz i ochrony środowiska. Instytut prowadzi także badania aplikacyjne i adaptacyjne przystosowujące wyniki badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA