REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Czarnek: Mniej o 5h godzin nauki w szkole. Religia od trzeciego roku życia dziecka to za wcześnie. Katolik może głosować na PO i PSL

Przemysław Czarnek - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl
Przemysław Czarnek - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl
Media

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 8 mld zł przeznaczyliśmy na rządowe inwestycję w oświatę od 2021 roku - mówił w niedzielę w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział przywrócenie uprawnienia emerytalnego nauczycielskiego, a także plany uruchomienia stałego funduszu dla szkół specjalnych.

Przyszłość to Polska

Szef MEiN w niedzielę spotkał się z mieszkańcami Lublina w ramach trasy programowej „Przyszłość to Polska”, podczas której politycy PiS mają przeprowadzić tysiące spotkań z wyborcami przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. W swoim wystąpieniu podsumował działania na rzecz edukacji dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Zainwestowaliśmy 8mld zł w edukację od 2021 r.

Przekazał, że ponad 8 mld zł zostało przeznaczonych od 2021 roku na rządowe inwestycje w edukację. „5,2 mld zł tylko z Polskiego Ładu na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. 1,2 mld zł tylko w 2022 roku na Laboratoria Przyszłości (…) Plus kilkaset milionów złotych na Mobilne Laboratoria Przyszłości w każdym powiecie” – mówił Czarnek.

Pieniądze na szkoły specjalne

REKLAMA

Jako przykład wskazał m.in. przekazanie ponad 64 mln zł rządowych pieniędzy na budowę nowej szkoły specjalnej dla dzieci niepełnosprawnych w Lublinie. „Bo u nas dzieci niepełnosprawne się rodzą. My +nie radzimy+ sobie tak, jak radzą sobie na Zachodzie. My życie szanujemy na najwyższym poziomie w Europie. Życie chronimy na najwyższym poziomie w Europie; tak jak uczy nas tego św. Jan Paweł II i jak nas uczy dekalog” – podkreślił szef MEiN.

Poinformował także o planach uruchomienia stałego funduszu, który będzie wspomagał szkoły specjalne w całym kraju. „Skończymy z tym gadaniem o edukacji włączającej. Skończmy z gadaniem i straszeniem, że będziemy likwidować szkoły specjalne. Kto? My? Likwidować szkoły specjalne?… To po co przywieźliśmy 64 mln zł prezydentowi miasta Lublina (…) My nie jesteśmy od likwidacji szkół specjalnych” - podkreślił Przemysław Czarnek.

Laptopy i szkoły zawodowe

Przypomniał również o programie laptopów dla każdego 4-klasisty. Odnosząc się do szkolnictwa zawodowego, podał przykład tworzenia branżowych centrów umiejętności, na które przeznaczono 1,8 mld złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Czarnek o wprowadzeniu lekcji religii od trzeciego roku życia dziecka

Jedna z uczestniczek spotkania w Lublinie zapytała ministra o ewentualne wprowadzenie nauki religii od trzeciego roku życia w przedszkolu. „Nie będziemy tego wprowadzać. Wydaje mi się, ze to jest za wcześnie dla trzylatka (…) Takiego programu Prawo i Sprawiedliwość nie ma, ale Prawo i Sprawiedliwość ma program ochrony religii, ochrony wartości, ochrony chrześcijaństwa, bo Polska to chrześcijaństwo od 1057 lat” – przypomniał szef MEiN.

 

Odchudzenie podstawy programowej

Odniósł się również do trwających prac zmierzających do odchudzenia podstawy programowej, podkreślając przy tym znaczenie tworzenia relacji rówieśniczych. „Zatem ograniczamy siatkę godzin, chcemy zdjąć w tygodniu nawet do 5 godzin zajęć, po to, żeby nie zakuwać tylko, nie przesiadywać nad książkami, ale żeby były to zajęcia miękkie, wyjścia do parku, do lasu, do kina do muzeów” – wymienił Czarnek.

Podwyżki dla nauczycieli

Odpowiadając na pytanie związane z podwyżkami dla nauczycieli wskazał, że średnia podwyżka dla najmniej zarabiających wyniosła 35 proc. tj. 1240 zł brutto, a 14 proc. średnio (tj. 814 zł brutto) dla najlepiej zarabiających. Zapowiedział też przywrócenie uprawnienia emerytalnego nauczycielskiego „po 20 latach przy tablicy, po 30 latach w ogóle”.

Polityka i kampania wyborcza

REKLAMA

Minister Czarnek nawiązał też do słów szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który w piątek powiedział, że „jeśli ktoś poważnie traktuje Dekalog, naprawdę wierzy w to, że Opatrzność Boża jest po to, żeby wspierać dobro, no to nie może głosować na PiS”.

„Nikomu z nas, także mi dzisiaj w kościele (…) i nikomu tam z obecnych nie przyszłoby do głowy, żeby pytać się nawzajem na kogo głosujemy, czy w ogóle chodzimy na wybory. Nikt z nas nie ośmiela się mówić naszym krewnym, braciom, dzieciom, szwagrom, że jak głosujesz na Platformę, na PSL to nie jesteś katolikiem. My tego nie robimy, bo my szanujemy wolność religijną, wolność do prywatności. Bo my jesteśmy ludźmi wolności, a oni organicznie brzydzą się wolności. Dlatego Tusk staje i mówi, że ty jesteś katolik, ty nie - ty głosujesz tak, to katolikiem nie jesteś – to może robić tylko człowiek totalitaryzmu, nie wolności” – ocenił Czarnek.

Inna uczestniczka spotkania w Lublinie zapytała ministra, czy niektórych „jawnych zdrajców ojczyzny, którzy zasiadają w Brukseli, nie szłoby pozbawić obywatelstwa polskiego”.

„Nie da się ich pozbawić obywatelstwa, nie te czasy, ale trzeba egzekwować odpowiedzialność za plucie, szczucie, hejtowanie na Polaków (…) na Polskę, na polską wieś, polską rację stanu, polskie społeczeństwo i za to musi być odpowiedzialność” – stwierdził Czarnek.

„Nikt bezkarnie nie może mówić, że polscy leśnicy zakopywali w grobach masowych jakichś migrantów; nikt bezkarnie nie może mówić, że tu się gwałci prawa mniejszości” – dodał szef MEiN.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zwz
  2023-04-23 09:43:39
  Nie chce mi się tego komentować
  0
 • eryk
  2023-03-30 17:35:59
  Dlaczego nie mówi się, które przedmioty Czarnek chce "odchudzić"? Właśnie przyszła informacja do szkół, że chodzi o język angielski! A lekcje informatyki mają się odbywać w połączonych grupach. Na pewno rodzice i uczniowie się ucieszą.
  0
 • 0
  2023-04-25 22:11:31
  wydaje mu się, że to, że tamto, pojęcia nie ma o rozwoju dziecka.
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA