REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 czerwca 2023 r. dodatkowa sesja maturalna [Matura 2023]

1 czerwca 2023 r. dodatkowa sesja maturalna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. 

Przystąpią do nich ci maturzyści, którzy nie mogli ich zdawać w sesji głównej, majowej, z powodów zdrowotnych lub losowych.

REKLAMA

Kto może zdawać dodatkową maturę?

Do egzaminu maturalnego w sesji dodatkowej mogą przystąpić tylko ci abiturienci, którzy nie mogli go zdawać w sesji głównej z przyczyn zdrowotnych lub losowych, złożyli w tej sprawie wniosek do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej i otrzymali od niego zgodę. Są to zarówno tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych II stopnia, jak i absolwenci z wcześniejszych roczników.

Dwie formuły matury 2023 r.

REKLAMA

W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. W nowej formule (Formuła 2023) do egzaminów przystępują tegoroczni absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących. Tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli czteroletnie technikum, i absolwenci szkół branżowych II stopnia zdają maturę w starej formule (Formuła 2015).

W sesji dodatkowej do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym ma przystąpić 327 abiturientów, na poziomie rozszerzonym 172 osoby. Do egzaminu pisemnego z matematyki na poziomie podstawowym ma przystąpić 474 osoby, a na poziomie rozszerzonym – 204 osoby.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do egzaminu pisemnego z języka angielskiego (najczęściej zdawanego na maturze języka obcego nowożytnego) na poziomie podstawowym ma przystąpić – 311 osób, na poziomie rozszerzonym – 344, a na dwujęzycznym – 16 osób. Pisemny egzamin z niemieckiego ma zdawać na poziomie podstawowym 10 abiturientów, na poziomie rozszerzonym – 14. Pisemny egzamin z rosyjskiego na poziomie podstawowym ma zdawać 7 abiturientów, na rozszerzonym – 17; z hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym – 5; z francuskiego na poziomie podstawowym - 1, na poziomie rozszerzonym - 6.

 

Maturę z biologii w sesji dodatkowej ma zdawać 207 abiturientów, z chemii – 211, z fizyki – 54, z filozofii – 6, z geografii – 113, informatyki – 31, historii – 54, historii sztuki – 13, historii muzyki - 2, z wiedzy o społeczeństwie – 50 osób. Zdawanie egzaminu z języka łacińskiego i kultury zadeklarowała 1 osoba, z języka białoruskiego na poziomie rozszerzonym - jedna osoba, z języka ukraińskiego na poziomie rozszerzonym - 2 osoby.

 

W tym roku w sesji dodatkowej nikt nie będzie zdawać egzaminów maturalnych: z języka włoskiego, języka litewskiego, języka kaszubskiego i z języka łemkowskiego. Nikt nie zadeklarował też zdawania egzaminów z języka białoruskiego, ukraińskiego i hiszpańskiego na poziomie podstawowym, a także zdawania egzaminów z języków niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego i hiszpańskiego na poziomie dwujęzycznym.

Dodatkowa maturalna sesja egzaminów - harmonogram

Dodatkowa maturalna sesja egzaminów pisemnych potrwa do 19 czerwca. Egzaminy – tak jak w sesji głównej – przeprowadzane będą rano (rozpoczną się o godzinie 9.00) i po południu (o godzinie 14.00).

W pierwszym dniu – 1 czerwca, w czwartek – rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym dniu nie będzie egzaminu po południu.

 

2 czerwca, w piątek, rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z matematyki na poziomie rozszerzonym.

 

5 czerwca, w poniedziałek, rano będą egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego, a po południu z filozofii, historii muzyki oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej. Na ten dzień zaplanowany były także egzamin z języka włoskiego i z języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym.

 

6 czerwca, we wtorek, rano będzie egzamin z biologii, po południu - egzaminy z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

 

7 czerwca, w środę rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu - egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym.

 

Następnie nastąpi kilkudniowa przerwa w sesji związku ze Świętem Bożego Ciała.

 

12 czerwca, w poniedziałek, rano będzie egzamin z chemii, po południu - egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym.

 

13 czerwca, we wtorek, rano będzie egzamin z historii, a po południu - egzamin z historii sztuki.

 

14 czerwca, w środę, rano będzie egzamin z geografii, a po południu - egzaminy z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym.

 

15 czerwca, w czwartek, rano będzie egzamin z fizyki, a po południu - egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym.

 

16 czerwca, w piątek, rano będzie egzamin z informatyki, a po południu - egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Na ten dzień zaplanowane były też egzaminy z języków kaszubskiego i łemkowskiego.

 

19 czerwca, w poniedziałek, po południu będą egzaminy z języka białoruskiego i języka ukraińskiego na poziomie rozszerzonym. Na rano zaplanowane były egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruski, litewski, ukraiński) na poziomie podstawowym, a po południu z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

Matura 2023 r. - zasady

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym i dwa lata temu – egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie.

 

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Wszyscy muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

 

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

 

Wśród przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne (ponieważ egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym, do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – przedmioty, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym).

 

Absolwenci technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

 

Sesja dodatkowych egzaminów ustnych została zaplanowana na 5-7 czerwca. Terminy egzaminów ustalane są przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

 

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

 

Wyniki matur ogłoszone zostaną 7 lipca.

 

Maturzysta, który kwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać od niego. Procedura odwoławcza jest kilkustopniowa.

 

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA