REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

K. Lubnauer: Dzieci z klas I-III zadzwonią na 112? Będzie w 2024/2025 nowy przedmiot "Wiedza o zdrowiu"? WOŚP pomoże w nauce?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Wiceminister edukacji K. Lubnauer: Dzieci z klas I-III zadzwonią na 112? Będzie w 2024/2025 nowy przedmiot - Wiedza o zdrowiu? WOŚP pomoże w nauce?
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Edukacja zdrowotna wpisana do kierunków edukacyjnych państwa. Najmłodsi uczniowie będę mieli praktyczne zajęcia z pierwszej pomocy.

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer powiedziała w środę w Sygnałach Dnia, że resort chce wpisać do kierunków edukacyjnych państwa edukację zdrowotną, w tym dla uczniów klas I-III zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

REKLAMA

Pierwsza pomoc, instruktorzy z WOŚP, telefon 112

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer w środę w Sygnałach Dnia w Programie I Polskiego Radia podkreśliła, że resort przykłada dużą wagę do "dobrostanu zdrowotnego uczniów" i dlatego zamierza "wpisać do tzw. kierunków edukacyjnych państwa na przyszły rok (...) kwestie edukacji zdrowotnej i (...) pierwszej pomocy". Chodzi o to – jak zaznaczyła – żeby uczniowie wiedzieli, "jak żyć zdrowo".

Powiedziała, że zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy resort zamierza we współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy wprowadzić w klasach I-III.

Przypomniała, że właśnie dzięki takiemu przygotowaniu w szkole dzieci potrafiły zadzwonić pod 112, podać swój adres i powiedzieć, gdzie potrzebna jest pomoc.

"Chcemy, żeby to było powszechne" – podsumowała Lubnauer.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiedza o Zdrowiu” - nowy przedmiot?

Z wypowiedzią Katarzyną Lubnauer korespondują działania Bartłomieja Chmielowca – Rzecznik Praw Pacjenta. Zwrócił się z apelem do Barbary Nowackiej, Ministry Edukacji Narodowej, o rozważenie włączenia do programu nauczania nowego przedmiotu o nazwie „Wiedza o Zdrowiu”, wzorowanego na przedmiocie „Wiedza o Społeczeństwie”. Katarzyna Lubnauer nie powiedziała nic konkretnego o nowym przedmiocie, ale nietrudno dostrzec korelację jej wypowiedzi i działań Rzecznika.

Np. w scenariuszu przykładowej lekcji z "Wiedzy o Zdrowiu"mamy taki fragment o numerze 112:

"Alarm, czyli kilka informacji na temat telefonów alarmowych Kiedy coś cię boli lub źle się czujesz, powinieneś powiedzieć o tym komuś dorosłemu – rodzicom, dziadkom, nauczycielowi, osobie dorosłej, pod której opieką jesteś w tym czasie. Jeżeli sytuacja będzie poważniejsza, na przykład zdarzył się wypadek i nie ma przy tobie kogoś dorosłego, dzwoń po pomoc! Najważniejszy numer alarmowy, to 112. Za chwilę rozdam wam ulotki, na których zapisane są także inne ważne numery alarmowe. Prowadzący rozdaje dzieciom przygotowane ulotki"

W PDF przykładowy scenariusz lekcji w szkole z potencjalnie nowego przedmiotu "Wiedza o zdrowiu":

Wiedza o zdrowiu

 

Działania Rzecznika dla nowego przedmiotu w szkołach

 Edukacja zdrowotna odgrywa ważną rolę w budowaniu świadomości zdrowotnej i profilaktyce. Zapewnia niezbędne informacje dotyczące zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej i kontroli zdrowia. Rzecznik już wielokrotnie występował w przeszłości w tej sprawie do Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Aby skutecznie promować zdrowe nawyki wśród obywateli, konieczne jest opracowanie narzędzia umożliwiającego przekazanie usystematyzowanej wiedzy. Taka inicjatywa przyniesie rezultaty w postaci poprawy jakości życia oraz leczenia przyszłych pokoleń pacjentów. Kluczowe jest też byśmy zaczynali jak najwcześniej, dostosowując przekazywaną wiedzę do odbiorców. – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.

W przesłanym piśmie, Rzecznik wyjaśnił, że wprowadzenie przedmiotu edukacji zdrowotnej do szkół umożliwi uczniom zdobycie umiejętności niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji związanych m.in. ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem się, prawami i obowiązkami pacjenta, zrozumieniem znaczenia działań profilaktycznych oraz oceną skuteczności szczepień ochronnych.

Edukacja zdrowotna pozwoli także na poruszenie kwestii takich jak seksualność, profilaktyka związana z zdrowiem psychicznym, szacunek dla osób LGBT i ich seksualności. Kształcenie kompetencji zdrowotnych, właściwych postaw u dzieci i młodzieży oraz szacunku dla innych osób przyczyni się do lepszego zarządzania własnym zdrowiem, unikania ryzykownych zachowań w przyszłości i wytworzenia otwartej, pełnej szacunku postawy wobec innych.

W wielu rozwiniętych krajach Europy i na świecie praktykuje się edukowanie młodzieży w zakresie wiedzy o zdrowiu. Rzecznik przekazał również Pani Ministrze już opracowane scenariusze lekcji edukacyjnych oraz informator z zakresu praw pacjenta dla klas 1-3 szkół podstawowych, wraz z plakatem zawierającym opracowane prawa dziecka-pacjenta. Materiały zostały przygotowane wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

 

 

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA