REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: 266 zł miesięcznie wyrównania do pensji nauczyciela początkującego w 2023 r.

DGP: 266 zł miesięcznie wyrównania do pensji nauczyciela początkującego w 2023 r.
DGP: 266 zł miesięcznie wyrównania do pensji nauczyciela początkującego w 2023 r.

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele początkujący otrzymają 266 zł brutto. Za każdy miesiąc oczekiwania na wejście w życie rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Wyrównanie do pensji nauczyciela początkującego w 2023 r.

Od 1 stycznia wynagrodzenie minimalne jest wyższe niż zasadnicze wynagrodzenie minimalne nauczyciela początkującego. Nie wszyscy mogą liczyć na wyrównanie podstawy do poziomu 3490 zł brutto. Problem rozwiąże dopiero podpisanie rozporządzenia.

REKLAMA

 Pensja minimalna w 2023 r. 3490 zł brutto. Pensja nauczyciela 3424 zł brutto

REKLAMA

Od 1 stycznia 2023 roku pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę nie mogą zarabiać mniej niż 3490 zł brutto. Minimalne zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela początkującego z przygotowaniem pedagogicznym wynosi obecnie 3424 zł brutto. Nie oznacza to jednak, że wszyscy nauczyciele na tym stopniu awansu zawodowego zarabiają poniżej pensji minimalnej.

Na problem zwrócił uwagę jeden z użytkowników Twittera, który pisze: “Koleżanka, nauczycielka początkująca, która pracuje w publicznej szkole otrzymuje od stycznia pensję poniżej minimalnej i dowiedziała się, że nie dostanie wyrównania ponieważ ma dodatek motywacyjny i nadgodziny więc ostatecznie jej wypłata przekracza pensję minimalną. (…) Czy to zgodne z przepisami?".

Jak oblicza się wyrównanie dla nauczycieli?

Od 1 stycznia różnica między wynagrodzeniem minimalnym a minimalnym dla nauczyciela początkującego wynosi 66 zł brutto. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel na pewno zarabia mniej niż wynagrodzenie minimalne. Jak wyjaśnia na naszą prośbę Ministerstwo Edukacji i Nauki z treści art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wynika, że do obliczenia wysokości przysługującego wynagrodzenia uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczane do wynagrodzeń osobowych według statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nagrody jubileuszowej;
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
  • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
  • dodatku za staż pracy.

Wyrównanie a dodatek motywacyjny i nadgodziny

W przypadku nauczycieli oznacza to, że jeśli otrzymują oni np. dodatek motywacyjny albo pracują w nadgodzinach - ich wynagrodzenie przekracza minimalne wynagrodzenie za pracę.

W sytuacji, gdy suma składników wynagrodzenia nauczyciela obliczonych zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, nauczycielowi nie przysługuje wyrównanie, o którym mowa w tej ustawie, pomimo tego, że wchodzące w skład tego wynagrodzenia wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Wyrównanie wynagrodzenia zasadniczego do wynagrodzenia minimalnego otrzymają, więc tylko ci nauczyciele, którzy pobierają wynagrodzenie bez żadnych dodatków.

Problem rozwiąże się jednak niebawem. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało w tym tygodniu projekt rozporządzenia, które przewiduje podniesienie minimalnego wynagrodzenia dla nauczycieli.

Zgodnie z nim nauczyciel początkujący zarobi 3690 zł brutto.

REKLAMA

“Należy jednak zauważyć, że rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy nauczyciel wejdzie w życie z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2023 r. Wszyscy nauczyciele otrzymają wyrównanie wynagrodzenia zasadniczego od 1 stycznia 2023 r. na podstawie art. 30 ust. 11 ustawy – Karta Nauczyciela” - wyjaśnia rzeczniczka prasowa MEiN Adrianna Całus-Polak.

Oznacza to, że za każdy miesiąc oczekiwania na podpisanie rozporządzenia nauczyciele początkujący otrzymają 266 zł brutto niezależnie od wysokości pozostałych składników wynagrodzenia.

DGP: Minimalne wynagrodzenie początkującego nauczyciela niższe od pensji minimalnej. Wyjaśniamy, kto i jakie otrzyma wyrównanie

Karolina Nowakowska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA