REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: 266 zł miesięcznie wyrównania do pensji nauczyciela początkującego w 2023 r.

DGP: 266 zł miesięcznie wyrównania do pensji nauczyciela początkującego w 2023 r.
DGP: 266 zł miesięcznie wyrównania do pensji nauczyciela początkującego w 2023 r.

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele początkujący otrzymają 266 zł brutto. Za każdy miesiąc oczekiwania na wejście w życie rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Wyrównanie do pensji nauczyciela początkującego w 2023 r.

Od 1 stycznia wynagrodzenie minimalne jest wyższe niż zasadnicze wynagrodzenie minimalne nauczyciela początkującego. Nie wszyscy mogą liczyć na wyrównanie podstawy do poziomu 3490 zł brutto. Problem rozwiąże dopiero podpisanie rozporządzenia.

REKLAMA

 Pensja minimalna w 2023 r. 3490 zł brutto. Pensja nauczyciela 3424 zł brutto

REKLAMA

Od 1 stycznia 2023 roku pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę nie mogą zarabiać mniej niż 3490 zł brutto. Minimalne zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela początkującego z przygotowaniem pedagogicznym wynosi obecnie 3424 zł brutto. Nie oznacza to jednak, że wszyscy nauczyciele na tym stopniu awansu zawodowego zarabiają poniżej pensji minimalnej.

Na problem zwrócił uwagę jeden z użytkowników Twittera, który pisze: “Koleżanka, nauczycielka początkująca, która pracuje w publicznej szkole otrzymuje od stycznia pensję poniżej minimalnej i dowiedziała się, że nie dostanie wyrównania ponieważ ma dodatek motywacyjny i nadgodziny więc ostatecznie jej wypłata przekracza pensję minimalną. (…) Czy to zgodne z przepisami?".

Jak oblicza się wyrównanie dla nauczycieli?

Od 1 stycznia różnica między wynagrodzeniem minimalnym a minimalnym dla nauczyciela początkującego wynosi 66 zł brutto. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel na pewno zarabia mniej niż wynagrodzenie minimalne. Jak wyjaśnia na naszą prośbę Ministerstwo Edukacji i Nauki z treści art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wynika, że do obliczenia wysokości przysługującego wynagrodzenia uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczane do wynagrodzeń osobowych według statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • nagrody jubileuszowej;
 • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
 • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
 • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
 • dodatku za staż pracy.

Wyrównanie a dodatek motywacyjny i nadgodziny

W przypadku nauczycieli oznacza to, że jeśli otrzymują oni np. dodatek motywacyjny albo pracują w nadgodzinach - ich wynagrodzenie przekracza minimalne wynagrodzenie za pracę.

W sytuacji, gdy suma składników wynagrodzenia nauczyciela obliczonych zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, nauczycielowi nie przysługuje wyrównanie, o którym mowa w tej ustawie, pomimo tego, że wchodzące w skład tego wynagrodzenia wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Wyrównanie wynagrodzenia zasadniczego do wynagrodzenia minimalnego otrzymają, więc tylko ci nauczyciele, którzy pobierają wynagrodzenie bez żadnych dodatków.

Problem rozwiąże się jednak niebawem. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało w tym tygodniu projekt rozporządzenia, które przewiduje podniesienie minimalnego wynagrodzenia dla nauczycieli.

Zgodnie z nim nauczyciel początkujący zarobi 3690 zł brutto.

REKLAMA

“Należy jednak zauważyć, że rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy nauczyciel wejdzie w życie z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2023 r. Wszyscy nauczyciele otrzymają wyrównanie wynagrodzenia zasadniczego od 1 stycznia 2023 r. na podstawie art. 30 ust. 11 ustawy – Karta Nauczyciela” - wyjaśnia rzeczniczka prasowa MEiN Adrianna Całus-Polak.

Oznacza to, że za każdy miesiąc oczekiwania na podpisanie rozporządzenia nauczyciele początkujący otrzymają 266 zł brutto niezależnie od wysokości pozostałych składników wynagrodzenia.

DGP: Minimalne wynagrodzenie początkującego nauczyciela niższe od pensji minimalnej. Wyjaśniamy, kto i jakie otrzyma wyrównanie

Karolina Nowakowska

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA