REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nauczyciele rozczarowani. Świadczenie urlopowe 1704,87 zł. To nie jest podwyżka o 200 zł. Dlaczego tak mało?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Nauczyciele rozczarowani. Świadczenie urlopowe 1704,87 zł. To nie jest podwyżka o 200 zł. Dlaczego tak mało?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość świadczenia urlopowego w 2023 r. - 1704,87 zł. To podwyżka w stosunku do 2023 r. o 41,9 zł. 

Nauczyciele liczyli na 200-300 zł.

REKLAMA

Jak obliczyć podwyżkę świadczenia urlopowego dla nauczycieli w 2023 r.?

Świadczenie urlopowe dla nauczyciela zatrudnionego przez cały rok szkolny w pełnym wymiarze czasu pracy naliczane proporcjonalnie do okresu naliczania odpisu podstawowego wynosi:
- od września 2022 r. do czerwca 2023 r. - 1 385,81 zł 
- od lipca 2023 r. do sierpnia 2023 r. - 319,06 zł.

Wątpliwości o świadczeniu urlopowym 2023

REKLAMA

Nauczyciele powinni otrzymać świadczenie urlopowe w wysokości przysługującej według nowej, zwiększonej kwoty. Jeśli to konieczne, powinno być wypłacone wyrównanie - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki. O wytyczne wystąpił Związek Powiatów Polskich.

Zgodnie z art. 53 ust. 1a Karty Nauczyciela z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nauczycielom wypłacane jest świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalone proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Dyrektor szkoły ma obowiązek wypłaty tego świadczenia do końca sierpnia każdego roku. 

Wątpliwości pojawiły się w związku z nowelizacją tzw. ustawy okołobudżetowej, która zwiększyła  kwotę odpisu podstawowego od dnia 1 lipca 2023 roku. Chodzi o art. 5l ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

„W przepisach brakuje przesądzenia, w jaki sposób wyliczyć świadczenie urlopowe dla nauczycieli w roku 2023, biorąc pod uwagę, że będą obowiązywały dwie wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS” – zauważył Związek Powiatów Polskich. 

Prezes ZPP, Andrzej Płonka poprosił więc resort edukacji o odniesienie się do powyższego zagadnienia. 

„Mając na względzie, że w roku 2023 obowiązują dwie kwoty odpisu podstawowego, świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno być naliczane proporcjonalnie do odpisu podstawowego naliczonego zgodnie z art. 5l ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych” – wskazał w odpowiedzi wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. 

A zatem nauczyciel powinien otrzymać świadczenie w wysokości przysługującej według nowej, zwiększonej kwoty.

„W przypadku dokonania wypłaty świadczenia urlopowego przed wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, nauczycielom powinno zostać wypłacone wyrównanie” – wyjaśnia wiceminister Piontkowski w piśmie do ZPP. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśnienia MEiN o świadczeniu urlopowym

REKLAMA

Świadczenie urlopowe dla nauczyciela zatrudnionego przez cały rok szkolny w pełnym wymiarze czasu pracy naliczane proporcjonalnie do okresu naliczania odpisu podstawowego wynosi:
- od września 2022 r. do czerwca 2023 r. - 1 385,81 zł 
- od lipca 2023 r. do sierpnia 2023 r. - 319,06 zł 
Wysokość świadczenia urlopowego w 2023 r. - 1 704,87 zł 

Jak przypomina MEiN, podobne rozwiązanie zastosowane było w roku 2019, w którym również w ciągu roku kalendarzowego została podniesiona wysokość odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA