REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN: przyznajemy, że nie każdy nauczyciel otrzyma średnią pensję

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Karolina Nowakowska
Karolina Nowakowska
MEiN: przyznajemy, że nie każdy nauczyciel otrzyma średnią pensję
MEiN: przyznajemy, że nie każdy nauczyciel otrzyma średnią pensję
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

MEiN przyznaje, że nie każdy nauczyciel otrzymuje średnią pensję. Pomimo to jest ona stale prezentowana na konferencjach prasowych Ministerstwa.

Co to jest minimalne wynagrodzenie nauczyciela?

Wynagrodzenia nauczycieli w dużej mierze reguluje rozporządzenie. To ono ustala minimalną kwotę, jaką powinien zarabiać nauczyciel, a także zasady przyznawania dodatków i, częściowo, ich wysokość. Pensja minimalna oznacza, że każdy nauczyciel na danym stopniu awansu zawodowego i z określonym wykształceniem taką kwotę musi zarabiać.

REKLAMA

Minimalne a średnie wynagrodzenie nauczyciela

REKLAMA

Poza minimalnym wynagrodzeniem, w rozporządzeniu znajduje się także średnie wynagrodzenie nauczycieli. Jest ono podawane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki podczas konferencji prasowych dotyczących nauczycielskich pensji, a ostatnio zostało także użyte do „podwyższenia” pensji nauczycieli. - Sęk w tym, że średnie wynagrodzenie nauczycieli jest konstrukcją, która powstała, aby możliwe było ujednolicenie wynagrodzeń nauczycieli w skali kraju, a tym samym, aby łatwiejsze stało się planowanie wydatków na wynagrodzenia nauczycieli zarówno w budżecie państwa, jak i w budżetach jednostek samorządu terytorialnegowyjaśnia r.pr. Karolina Ślusarczyk z LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp.k. I dodaje: „Jest to jednak konstrukcja czysto teoretyczna, która jedynie obrazuje średnie wynagrodzenie nauczycieli, jednak nie przekłada się bezpośrednio na wynagrodzenia indywidualne nauczycieli w kraju”.

Sam wiceminister Dariusz Piontkowski w odpowiedzi na interpelację poselską przyznał, że „Należy jednak zauważyć, że nie każdy nauczyciel indywidualnie ma osiągnąć poziom średniego wynagrodzenia. Poziom ten mają osiągnąć nauczyciele całej grupy awansu łącznie”.

Co to jest średnie wynagrodzenie nauczyciela

- Na wynagrodzenie danego nauczyciela nie składa się tylko wynagrodzenie zasadnicze, czyli ta określona kwota wynikająca z awansu zawodowego. Jest szereg dodatków "budujących" poziom wynagrodzenia danego nauczyciela - np. dodatek za wysługę lat (za długoletnią pracę), funkcyjny (za pełnioną funkcję np. dyrektor), motywacyjny, za wychowawstwo, dodatek wiejski, za pracę w szczególnych warunkach (szkoły specjalne), czy wreszcie nadgodziny lub nagrody. I cały szkopuł polega na tym, że do średniego wynagrodzenia liczy się wszystko, co tylko może składać się na wynagrodzenie nauczyciela i w każdej jednostce samorządu terytorialne. A przecież po pierwsze, nie każdy nauczyciel jest dyrektorem i dostaje funkcyjny. Nie każdy nauczyciel pracuje na wsi i dostaje wiejski, nie każdy nauczyciel otrzyma nagrodę lub motywacyjne, nie każdy ma wychowawstwo itd. – wyjaśnia r.pr. Robert Gałęski

Średnie wynagrodzenie w Karcie Nauczyciela

Zgodnie z zapisami Karty nauczyciela wynagrodzenie nauczycieli składa się z:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) wynagrodzenia zasadniczego;

2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy,

3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;

4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy (np. nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych), z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jednorazowego świadczenia na start i tzw. dodatku wiejskiego.

- Zawarcie w średnim wynagrodzeniu tak wielu tak różnych składników powoduje, że nie jest możliwym osiągnięcie indywidualnie przez każdego nauczyciela średniej stawki wynagrodzenia, bowiem nie jest możliwym nabycie przez nauczyciela prawa do wszystkich tych składników. W konsekwencji średnie wynagrodzenie nie jest równe (i nigdy nie będzie równe) wynagrodzeniu, które nauczyciel faktycznie otrzymuje – mówi r.pr. Karolina Ślusarczyk.

Kto ustala wysokość dodatków dla nauczyciela?

Moi rozmówcy wskazują również na to, że wysokość niektórych z dodatków, które otrzymują nauczyciele nie jest narzucona z góry, ale ustala je konkretna jednostka samorządu terytorialnego – a te mają większe, lub mniejsze zasoby. - Żeby to zobrazować, kilka lat temu dodatek za wychowawstwo w gminie wiejskiej na południowym zachodzie Polski wynosił 50 zł., a równolegle w Warszawie 500 zł. Teraz, po wielu bojach jest już ujednolicona kwota, ale np. w tej małej gminie od 4 lat nie ma żadnych nagród, a w bogatych gminach sowicie się je wypłaca. Podobnie motywacyjny - w jednej gminie wynosi 1000 zł., w innej 100 zł, a w kolejnej w ogóle nie jest wypłacany. Stażowe też zależy od stażu pracy i nie każdy otrzymuje maksymalne stażowe 20 proc. za wysługę lat od podstawy (po 20 latach pracy). Nie każdy i nie zawsze ma też nadgodziny – tłumaczy r.pr. Robert Gałęski

Jak oblicza się 14kę dla nauczyciela?

Organ prowadzący do 20 stycznia każdego roku wylicza, jakie poniósł wydatki przez cały rok na wynagrodzenia nauczycieli dla poszczególnych stopni.

REKLAMA

W przypadku nieosiągnięcia średniego wynagrodzenia dla poszczególnego stopnia, organ prowadzący wylicza różnicę pomiędzy między wydatkami już poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli ustalonych w danym roku.

Kwota tej różnicy jest dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy i wypłacana jako tzw. czternasta pensja (dodatek uzupełniający).

W praktyce oznacza to więc, że jeśli w całej jednostce samorządu terytorialnego jest zatrudnionych 200 nauczycieli nauczycieli mianowanych to na ich wynagrodzenia powinien wydać 12 764 592 zł rocznie. Minimalne wynagrodzenie w tej grupie zawodowej oznacza wydatek rzędu 8 632 800 zł rocznie. Jeśli pozostałe nieco ponad 4 miliony złotych zostaną zagospodarowane w tej grupie awansu, wypłaty dodatku nie będzie. A na te 4 miliony złotych składają się np. nadgodziny, których w szkołach z brakami kadrowymi jest więcej. Co więcej. Jeśli jst nie wyda tych 4 milionów, to zostaną one rozdzielone po równo pomiędzy wszystkich nauczycieli mianowanych. Tyle samo dostanie więc nauczyciel, który ma 4 nadgodziny i taki, który nie ma ich wcale.

Ilu nauczycieli nie otrzymuje średniego wynagrodzenia

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapytane przez nas o to, ilu nauczycieli nie otrzymuje średniego wynagrodzenia, odpowiada m.in., że „Karta Nauczyciela wprowadza mechanizm kontroli sprawowanej przez regionalną izbę obrachunkową, do której jednostka samorządu terytorialnego ma obowiązek przedkładać coroczne sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, z uwzględnieniem kwoty różnicy.”

Według sprawozdań Regionalnych Izb Obrachunkowych wynika, że w roku 2021 większość jednostek samorządu terytorialnego wypłaciło środki na wynagrodzenia nauczycieli w kwotach zbliżonych do średnich wynagrodzeń ustawowych.

- W roku sprawozdawczym 2021, średnioroczna liczba etatów, którym analiza wynagrodzeń wykazała konieczność wypłacenia dodatku uzupełniającego wyniosła 36 402, co stanowi ok. 6,4% średniorocznej liczby etatów nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego – informuje Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa ministerstwa.

Wciąż, z tej informacji nie wynika, ilu nauczycieli nie otrzymuje średniego wynagrodzenia.

DGP: Średnia pensja nauczyciela. MEiN przyznaje, że nie każdy nauczyciel ją otrzymuje

Karolina Nowakowska

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA