REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN: przyznajemy, że nie każdy nauczyciel otrzyma średnią pensję

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Karolina Nowakowska
Karolina Nowakowska
MEiN: przyznajemy, że nie każdy nauczyciel otrzyma średnią pensję
MEiN: przyznajemy, że nie każdy nauczyciel otrzyma średnią pensję
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

MEiN przyznaje, że nie każdy nauczyciel otrzymuje średnią pensję. Pomimo to jest ona stale prezentowana na konferencjach prasowych Ministerstwa.

Co to jest minimalne wynagrodzenie nauczyciela?

Wynagrodzenia nauczycieli w dużej mierze reguluje rozporządzenie. To ono ustala minimalną kwotę, jaką powinien zarabiać nauczyciel, a także zasady przyznawania dodatków i, częściowo, ich wysokość. Pensja minimalna oznacza, że każdy nauczyciel na danym stopniu awansu zawodowego i z określonym wykształceniem taką kwotę musi zarabiać.

REKLAMA

Minimalne a średnie wynagrodzenie nauczyciela

REKLAMA

Poza minimalnym wynagrodzeniem, w rozporządzeniu znajduje się także średnie wynagrodzenie nauczycieli. Jest ono podawane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki podczas konferencji prasowych dotyczących nauczycielskich pensji, a ostatnio zostało także użyte do „podwyższenia” pensji nauczycieli. - Sęk w tym, że średnie wynagrodzenie nauczycieli jest konstrukcją, która powstała, aby możliwe było ujednolicenie wynagrodzeń nauczycieli w skali kraju, a tym samym, aby łatwiejsze stało się planowanie wydatków na wynagrodzenia nauczycieli zarówno w budżecie państwa, jak i w budżetach jednostek samorządu terytorialnegowyjaśnia r.pr. Karolina Ślusarczyk z LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp.k. I dodaje: „Jest to jednak konstrukcja czysto teoretyczna, która jedynie obrazuje średnie wynagrodzenie nauczycieli, jednak nie przekłada się bezpośrednio na wynagrodzenia indywidualne nauczycieli w kraju”.

Sam wiceminister Dariusz Piontkowski w odpowiedzi na interpelację poselską przyznał, że „Należy jednak zauważyć, że nie każdy nauczyciel indywidualnie ma osiągnąć poziom średniego wynagrodzenia. Poziom ten mają osiągnąć nauczyciele całej grupy awansu łącznie”.

Co to jest średnie wynagrodzenie nauczyciela

- Na wynagrodzenie danego nauczyciela nie składa się tylko wynagrodzenie zasadnicze, czyli ta określona kwota wynikająca z awansu zawodowego. Jest szereg dodatków "budujących" poziom wynagrodzenia danego nauczyciela - np. dodatek za wysługę lat (za długoletnią pracę), funkcyjny (za pełnioną funkcję np. dyrektor), motywacyjny, za wychowawstwo, dodatek wiejski, za pracę w szczególnych warunkach (szkoły specjalne), czy wreszcie nadgodziny lub nagrody. I cały szkopuł polega na tym, że do średniego wynagrodzenia liczy się wszystko, co tylko może składać się na wynagrodzenie nauczyciela i w każdej jednostce samorządu terytorialne. A przecież po pierwsze, nie każdy nauczyciel jest dyrektorem i dostaje funkcyjny. Nie każdy nauczyciel pracuje na wsi i dostaje wiejski, nie każdy nauczyciel otrzyma nagrodę lub motywacyjne, nie każdy ma wychowawstwo itd. – wyjaśnia r.pr. Robert Gałęski

Średnie wynagrodzenie w Karcie Nauczyciela

Zgodnie z zapisami Karty nauczyciela wynagrodzenie nauczycieli składa się z:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) wynagrodzenia zasadniczego;

2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy,

3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;

4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy (np. nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych), z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jednorazowego świadczenia na start i tzw. dodatku wiejskiego.

- Zawarcie w średnim wynagrodzeniu tak wielu tak różnych składników powoduje, że nie jest możliwym osiągnięcie indywidualnie przez każdego nauczyciela średniej stawki wynagrodzenia, bowiem nie jest możliwym nabycie przez nauczyciela prawa do wszystkich tych składników. W konsekwencji średnie wynagrodzenie nie jest równe (i nigdy nie będzie równe) wynagrodzeniu, które nauczyciel faktycznie otrzymuje – mówi r.pr. Karolina Ślusarczyk.

Kto ustala wysokość dodatków dla nauczyciela?

Moi rozmówcy wskazują również na to, że wysokość niektórych z dodatków, które otrzymują nauczyciele nie jest narzucona z góry, ale ustala je konkretna jednostka samorządu terytorialnego – a te mają większe, lub mniejsze zasoby. - Żeby to zobrazować, kilka lat temu dodatek za wychowawstwo w gminie wiejskiej na południowym zachodzie Polski wynosił 50 zł., a równolegle w Warszawie 500 zł. Teraz, po wielu bojach jest już ujednolicona kwota, ale np. w tej małej gminie od 4 lat nie ma żadnych nagród, a w bogatych gminach sowicie się je wypłaca. Podobnie motywacyjny - w jednej gminie wynosi 1000 zł., w innej 100 zł, a w kolejnej w ogóle nie jest wypłacany. Stażowe też zależy od stażu pracy i nie każdy otrzymuje maksymalne stażowe 20 proc. za wysługę lat od podstawy (po 20 latach pracy). Nie każdy i nie zawsze ma też nadgodziny – tłumaczy r.pr. Robert Gałęski

Jak oblicza się 14kę dla nauczyciela?

Organ prowadzący do 20 stycznia każdego roku wylicza, jakie poniósł wydatki przez cały rok na wynagrodzenia nauczycieli dla poszczególnych stopni.

REKLAMA

W przypadku nieosiągnięcia średniego wynagrodzenia dla poszczególnego stopnia, organ prowadzący wylicza różnicę pomiędzy między wydatkami już poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli ustalonych w danym roku.

Kwota tej różnicy jest dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy i wypłacana jako tzw. czternasta pensja (dodatek uzupełniający).

W praktyce oznacza to więc, że jeśli w całej jednostce samorządu terytorialnego jest zatrudnionych 200 nauczycieli nauczycieli mianowanych to na ich wynagrodzenia powinien wydać 12 764 592 zł rocznie. Minimalne wynagrodzenie w tej grupie zawodowej oznacza wydatek rzędu 8 632 800 zł rocznie. Jeśli pozostałe nieco ponad 4 miliony złotych zostaną zagospodarowane w tej grupie awansu, wypłaty dodatku nie będzie. A na te 4 miliony złotych składają się np. nadgodziny, których w szkołach z brakami kadrowymi jest więcej. Co więcej. Jeśli jst nie wyda tych 4 milionów, to zostaną one rozdzielone po równo pomiędzy wszystkich nauczycieli mianowanych. Tyle samo dostanie więc nauczyciel, który ma 4 nadgodziny i taki, który nie ma ich wcale.

Ilu nauczycieli nie otrzymuje średniego wynagrodzenia

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapytane przez nas o to, ilu nauczycieli nie otrzymuje średniego wynagrodzenia, odpowiada m.in., że „Karta Nauczyciela wprowadza mechanizm kontroli sprawowanej przez regionalną izbę obrachunkową, do której jednostka samorządu terytorialnego ma obowiązek przedkładać coroczne sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, z uwzględnieniem kwoty różnicy.”

Według sprawozdań Regionalnych Izb Obrachunkowych wynika, że w roku 2021 większość jednostek samorządu terytorialnego wypłaciło środki na wynagrodzenia nauczycieli w kwotach zbliżonych do średnich wynagrodzeń ustawowych.

- W roku sprawozdawczym 2021, średnioroczna liczba etatów, którym analiza wynagrodzeń wykazała konieczność wypłacenia dodatku uzupełniającego wyniosła 36 402, co stanowi ok. 6,4% średniorocznej liczby etatów nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego – informuje Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa ministerstwa.

Wciąż, z tej informacji nie wynika, ilu nauczycieli nie otrzymuje średniego wynagrodzenia.

DGP: Średnia pensja nauczyciela. MEiN przyznaje, że nie każdy nauczyciel ją otrzymuje

Karolina Nowakowska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA