REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpierw miało być 1125 zł nagrody, potem 900 zł (netto nr 1), a teraz 750 zł (netto nr 2). Ile tak naprawdę będzie na koncie 14 października 2023 r.?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Najpierw miało być 1125 brutto nagrody, potem 900 zł (netto nr 1), a teraz 750 zł (netto nr 2). ile będzie na koncie 14 października?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele zamiast podwyżek w wakacje 2023 r., otrzymali od rządu obietnicę nagrody z okazji 250-lecia powstania Komisji Edukacji Narodowej. 

Aktualizacja artykułu. W czwartek 14 września 2023 r. MEiN przekazało informację, że do jednostek samorządu terytorialnego będą przekazywane środki na każdego nauczyciela uprawnionego do otrzymania nagrody w wysokości 1345,95 zł. Oznacza to, że do 14 października 2023 r. nauczyciele otrzymają około 766 zł netto nagrody.

REKLAMA

766 zł otrzymujemy przy następujących założeniach. Przy obliczeniach nie uwzględniamy:

1) kwoty wolnej od podatku 300 zł i 

2) kosztów uzyskania przychodów (zazwyczaj 250 zł). 

Obie kwoty zmniejszałyby wielkość pobranego podatku PIT. Ich pominięcie da finalnie około 766 zł netto (obliczenia dla nauczyciela, który nie korzysta z PPK).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowe obliczenia w poniższym artykule:

 

Poniżej pierwotna treść artykułu

Nagroda powinna być najpóźniej 14 października 2023 r. na kontach nauczycieli. Data to okrągła rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej. Im bliżej tej daty, tym nagroda się stopniowo zmniejsza.

1125 zł nagrody dla nauczycieli 

Pierwsza informacja o nagrodzie dla nauczycieli mówiła o kwocie 1125 zł. Okazało się jednak, że jest to kwota brutto. 

900 zł (netto nr 1) 

Po uwzględnieniu obciążeń publicznych szacowano nagrodę dla nauczycieli na około 900 zł netto. 

750 zł netto (netto nr 2)

Także 900 zł jako kwota netto, nie przetrwała próby czasu. Wynika to tego z tego, że samorządy zamierzają z wypłacanych nagród pobrać kwoty obciążające szkoły jako pracodawców nauczycieli. Samorządy opłacą z nagrody 1125 zł składki na ZUS w części pracodawcy. 

Zapisana w Karcie Nauczyciela kwota 1125 zł zostanie więc obciążona na rzecz ZUS/US zarówno:

1) zobowiązaniami obciążającymi nauczycieli i 

2) szkół/samorządów. 

Jest to odmienne postępowanie niż np. w przypadku pensji minimalnej - kwotę brutto wynikającą z rozporządzenia/ustawy obciąża się tylko zobowiązaniami ZUS/PIT pracownika. Pracodawca swoje zobowiązania na rzecz ZUS musi pokryć z innych źródeł.  

Problem pilotuje Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich i współsekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jest znana jego następująca wypowiedź: 

"Wielokrotnie pytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy kwota, którą otrzymamy na nagrody dla nauczycieli, będzie kwotą brutto, uwzględniającą również składkę odprowadzaną za pracownika przez pracodawcę, czy też będzie to dokładnie 1125 zł. I odpowiedziano nam, że wskazana w ustawie kwota zawiera wszystkie koszty, a więc również koszty pracodawcy. Nic więcej nie dostaniemy. Podobną odpowiedź otrzymaliśmy w Ministerstwie Edukacji i Nauki." 

Ostatecznie MF wydało następujący komunikat:

Wysokość środków na realizację tego zadania obliczona była na podstawie wysokości nagrody, tj. 1125 zł, z dodatkowym uwzględnieniem pochodnych od wynagrodzeń finansowanych po stronie pracodawcy w wysokości 19,64%, tj. 220,95 zł. W sumie do jednostek samorządu terytorialnego będą przekazywane środki na każdego nauczyciela uprawnionego do otrzymania nagrody w wysokości 1345,95 zł. 

Ile naprawdę dostaną nauczyciele na konta

Będzie to około 766 zł przy następujących założeniach. Przy obliczeniach nie uwzględniamy:

1) kwoty wolnej od podatku 300 zł i 

2) kosztów uzyskania przychodów (zazwyczaj 250 zł). 

Obie kwoty zmniejszają wielkość pobranego podatku PIT. Ich pominięcie da finalnie około 766 zł netto (obliczenia dla nauczyciela, który nie korzysta z PPK).

Podwyżka o 41,90 zł

Nauczyciele zamiast podwyżek pensji dostali także zwiększony odpis na ZFŚS, dzięki czemu otrzymali o … 41,90 zł wyższe świadczenia urlopowe za 2023 r. (1704,87 zł brutto zamiast 1662,97 zł).

Źródła:

  • Portalsamorzadowy.pl (pierwotne źródło informacji)
  • Money.pl
  • Dziennik.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

REKLAMA

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA