Ministerstwo Cyfryzacji: Policja zabezpieczyła komputer ucznia w lombardzie. Nie wolno sprzedać darmowego laptopa dla czwartoklasisty
REKLAMA
REKLAMA
Widoczne na obudowie zabezpieczenie w postaci grawerunku sprawiło, że informacja o nielegalnej próbie sprzedaży bardzo szybko trafiła do odpowiednich służb, a laptop - przed interwencją policji - był w sprzedaży zaledwie kilka godzin.
REKLAMA
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o zakazie sprzedaży laptopów
Komunikat MC: Od startu programu monitorujemy rynek i aukcje internetowe i Ministerstwo Cyfryzacji będzie stanowczo reagować na wszystkie nieprawidłowości. Opiekunowie czwartoklasistów, którzy dostali laptopy, nie mają prawa ich sprzedawać.
‼️ W jednym z lombardów @PolskaPolicja zabezpieczyła laptopa, który prawdopodobnie został przekazany w ramach programu „Laptop dla ucznia”. Widoczne na obudowie zabezpieczenie w postaci grawerunku sprawiło, że informacja o nielegalnej próbie sprzedaży bardzo szybko trafiła do… pic.twitter.com/FJGRe15UR9
November 17, 2023
Komunikat Ministerstwa wynika z: ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli - Dz.U. 2023 poz. 1369.
Art. 7 tej ustawy wprowadza takie zasady - ust. 9 wprowadza zakaz, o którym przypomina MC. Przy czym ustawa nie wprowadza żadnej sankcji za złamanie tego zakazu. Jest sprawą niejasną w tej chwili, czy sprzedaż laptopa podlega przepisom karnym (albo prawa cywilnego np. w zakresie odszkodowań).
Art. 7 ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji
1. Laptop przekazany uczniowi klasy objętej wsparciem stanowi własność jego rodziców.
2. Ilekroć w ustawie jest mowa o rodzicach należy przez to rozumieć również opiekunów prawnych.
3. Przekazanie laptopa uczniowi klasy objętej wsparciem następuje na podstawie umowy zawartej przez organ prowadzący szkołę z rodzicem ucznia.
4. Minister właściwy do spraw informatyzacji określi, w drodze rozporządzenia, wzór umowy, o której mowa w ust. 3, mając na względzie ujednolicenie i usprawnienie procesu przekazywania laptopów oraz przejrzystość wydatkowania środków publicznych.
5. Organ prowadzący szkołę sporządza protokół z przekazania laptopa.
6. Umowę, o której mowa w ust. 3, oraz protokół, o którym mowa w ust. 5, sporządza się w postaci papierowej i opatruje własnoręcznym podpisem albo w postaci elektronicznej i opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
7. W przypadku zmiany klasy lub szkoły przez ucznia klasy objętej wsparciem laptop jemu przekazany stanowiący własność jego rodziców, nie podlega zwrotowi do organu prowadzącego szkołę.
8. Rodzic ucznia klasy objętej wsparciem składa oświadczenie do organu prowadzącego szkołę, że uczeń nie otrzymał laptopa w innej szkole lub klasie objętej wsparciem, o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
9. Laptop przekazany uczniowi klasy objętej wsparciem nie może być przedmiotem jakichkolwiek czynności rozporządzających w okresie 5 lat od dnia przyjęcia laptopa na własność przez rodzica ucznia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.