Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie
REKLAMA
REKLAMA
- Edukacja zdrowotna - nowy przedmiot w szkole
- W jakich klasach będzie nowy przedmiot
- Koniec z otyłymi dziećmi
Edukacja zdrowotna - nowy przedmiot w szkole
Minister edukacji Barbara Nowacka powołała międzyresortowy zespół, który przygotuje założenia i podstawy programowe do nowego przedmiotu. Będzie to edukacja zdrowotna, która zastąpi dotychczasowy przedmiot wychowanie do życia w rodzinie.
REKLAMA
Szefowa resortu edukacji podczas wspólnej konferencji prasowej z minister zdrowia Izabelą Leszczyną oraz ministrem sportu i turystki Sławomirem Nitrasem zapewniła, że nowy przedmiot będzie "przedmiotem holistycznym". - Znacznie szerszym, ponieważ chcielibyśmy, by do tematu ochrony zdrowia, profilaktyki, podejść szczególnie poważnie - wskazała Nowacka. Dodała też, że jeśli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome jak zapobiegać chorobom, jak przeciwdziałać skutkom, chociażby braku ruchu, jak reagować w sytuacjach kryzysowych.
W jakich klasach będzie nowy przedmiot
REKLAMA
Edukacja zdrowotna w szkołach pojawi się 1 września 2025 r. Minister Nowacka stwierdziła, że edukacja zdrowotna będzie zawierać komponenty zdrowia psychicznego, zdrowia fizycznego i odżywiania, profilaktykę, problemy uzależnień, jak również kwestie dotyczące edukacji seksualnej i wiedzy o człowieku.
Nowy przedmiot - edukacja zdrowotna - będzie realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-III szkół ponadpodstawowych. Nowacka poinformowała, że za stworzenie programu będzie odpowiadać międzyresortowy zespół, który ma wypracować podstawowe założenia do końca czerwca.
Koniec z otyłymi dziećmi
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że szkoła musi uczyć dzieci, jak zadbać o własne zdrowie. Dodała też, że edukacja zdrowotna zaprocentuje w dorosłym życiu uczniów. Ponieważ społeczeństwo będzie zdrowsze, to NFZ więcej środków będzie mógł przeznaczyć na profilaktykę, a nie na leczenie.
Z kolei minister sportu Sławomir Nitras przypomniał o realizowanych już programach aktywizujących i edukujących dzieci i młodzież, m.in. "Sportowe talenty" i "Aktywna szkoła". Jego zdaniem edukacja zdrowotna to kolejny element współpracy resortów, która ma skończyć z "zestresowanymi, otyłymi dziećmi".
REKLAMA
REKLAMA