reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Opłata od posiadania psów - możliwe zwolnienia

Opłata od posiadania psów - możliwe zwolnienia

Opłata od posiadania psów - jak wprowadzić od niej zwolnienia? Zdaniem Sądu Najwyższego przesłanki zwolnienia nie mogą nawiązywać do właściwości posiadaczy psów, np. uzależniając zwolnienie od ich statusu czy od zaliczenia ich do jakiejś klasy, wyodrębnionej w oczywisty sposób wedle kryterium podmiotowego, lecz do właściwości przedmiotu opłaty (posiadanych psów)

W myśl art. 19 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. 2010 Nr 95 poz. 613 z poz. zm.) rada gminy, w drodze uchwały może wprowadzać inne niż wymienione w ustawie zwolnienia przedmiotowe od opłat lokalnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Gl 1272/12 podzielił pogląd tego Sądu wyrażony w wyroku z dnia 19 września 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 578/12, iż zwolnienia przedmiotowe opisane w wyżej cytowanym przepisie muszą wyłącznie dotyczyć jej przedmiotu. Zatem aby wprowadzić zwolnienie od opłaty dla posiadaczy psów, zwolnienie to winno obejmować wyłącznie kwestii związanych z posiadanymi psami. Czyli musi być uzależnione od takich kryteriów czy okoliczności, które nie pozwalają zidentyfikować konkretnej osoby (podmiotu) zobowiązanej do uiszczenia opłaty.

Zdaniem Sądu przesłanki zwolnienia nie mogą nawiązywać do właściwości zobowiązanych (posiadaczy psów), np. uzależniając zwolnienie od ich statusu czy od zaliczenia ich do jakiejś klasy, wyodrębnionej w oczywisty sposób wedle kryterium podmiotowego, lecz do właściwości przedmiotu opłaty (posiadanych psów). 

Zobacz również: Podatek od nieruchomości – zasady poboru przez gminy

Przedmiotowe zwolnienie to zatem takie, które dotyczy podmiotu opłaty niejako pośrednio, przysługuje mianowicie tym zobowiązanym, którzy posiadają psy (przedmiot opłaty), wyróżniające się określoną cechą warunkującą powstanie zwolnienia.

W ocenie Sądu za zwolnienie przedmiotowe można uznać zwolnienie dla posiadaczy psów, które zostały nabyte ze schroniska. W tym przypadku kryterium to ma charakter przedmiotowy, ponieważ o tym, czy dany posiadacz psa będzie objęty zwolnieniem, rozstrzygać będą okoliczności związane z posiadanym przez niego psem.

Ponadto zwolnienie to może motywować do nabywania psów ze schroniska, przyczyniając się w efekcie do ograniczenia zjawiska bezdomności zwierząt, którego zwalczanie należy przecież zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. 2003 Nr 106 poz. 1002 z poz. zm.) do zadań własnych gminy.

Zobacz również: Opłaty środowiskowe za 2013 w 2014 r.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Źródło:

Inne

Zdjęcia

opłata od posiadania psa
opłata od posiadania psa

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama