reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Pojęcie "zainteresowanego" w Ordynacji podatkowej

Pojęcie "zainteresowanego" w Ordynacji podatkowej

Zainteresowanym w rozumieniu art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, jest ten, u kogo opisane we wniosku zdarzenia spowodowały lub mogą spowodować odpowiedzialność podatkową. Co to oznacza w praktyce?

W myśl art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (indywidualna interpretacja).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 26 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 170/14 (G.Prawna 2014/72/5) stwierdził, iż: „zainteresowanym w rozumieniu art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, jest ten, u kogo opisane we wniosku zdarzenia spowodowały lub mogą spowodować odpowiedzialność podatkową. W praktyce zainteresowanymi są: podatnicy, płatnicy, inkasenci, osoby trzecie odpowiedzialne za zobowiązania podatników, osoby, u których wystąpiła lub może wystąpić zaległość podatkowa, planujący utworzenie spółki, a także przedsiębiorcy zamierzający utworzyć oddział lub przedstawicielstwo. W transakcji dotyczącej zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa podatnikiem jest sprzedawca, a nie kupujący.”

Zobacz również: Samorządowy zakład budżetowy jako inkasent opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Wyżej cytowany Sąd przedstawia nam wyczerpujący katalog podmiotów, którzy mogą wystąpić o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego. Sąd ten stwierdził również, iż „o interpretację nie mogą występować osoby (w tym także adwokaci, doradcy podatkowi), które chcą uzyskać wykładnię dotyczącą teoretycznego problemu i poznać jedynie pogląd organu lub wykładnię przepisu.” Zatem uogólniając o indywidualną interpretację mogą wnioskować jedynie podmioty, które przedstawiają organowi stany faktyczne, który ich bezpośrednio dotyczą. Nie mogą wnioskować o taką interpretację podmioty, które chcą poznać wyłącznie pogląd organu lub jego wykładnię przepisów, podając stan faktyczny, który ich bezpośrednio nie dotyczy. Dlatego też z kręgu podmiotów, które zostały wyłączone z możliwości wnioskowania zostali wyłączeni adwokaci i doradcy podatkowi, którzy chcą poznać rozwiązanie teoretycznego problemu przez organ.

Autor: Przemysław Naworol - aplikant adwokacki

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kim jest "zainteresowany" według Ordynacji podatkowej?/ Fot. Fotolia
Kim jest "zainteresowany" według Ordynacji podatkowej?/ Fot. Fotolia

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Kijaczko

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama