reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Pojęcie "zainteresowanego" w Ordynacji podatkowej

Pojęcie "zainteresowanego" w Ordynacji podatkowej

Zainteresowanym w rozumieniu art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, jest ten, u kogo opisane we wniosku zdarzenia spowodowały lub mogą spowodować odpowiedzialność podatkową. Co to oznacza w praktyce?

W myśl art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (indywidualna interpretacja).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 26 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 170/14 (G.Prawna 2014/72/5) stwierdził, iż: „zainteresowanym w rozumieniu art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, jest ten, u kogo opisane we wniosku zdarzenia spowodowały lub mogą spowodować odpowiedzialność podatkową. W praktyce zainteresowanymi są: podatnicy, płatnicy, inkasenci, osoby trzecie odpowiedzialne za zobowiązania podatników, osoby, u których wystąpiła lub może wystąpić zaległość podatkowa, planujący utworzenie spółki, a także przedsiębiorcy zamierzający utworzyć oddział lub przedstawicielstwo. W transakcji dotyczącej zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa podatnikiem jest sprzedawca, a nie kupujący.”

Zobacz również: Samorządowy zakład budżetowy jako inkasent opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Wyżej cytowany Sąd przedstawia nam wyczerpujący katalog podmiotów, którzy mogą wystąpić o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego. Sąd ten stwierdził również, iż „o interpretację nie mogą występować osoby (w tym także adwokaci, doradcy podatkowi), które chcą uzyskać wykładnię dotyczącą teoretycznego problemu i poznać jedynie pogląd organu lub wykładnię przepisu.” Zatem uogólniając o indywidualną interpretację mogą wnioskować jedynie podmioty, które przedstawiają organowi stany faktyczne, który ich bezpośrednio dotyczą. Nie mogą wnioskować o taką interpretację podmioty, które chcą poznać wyłącznie pogląd organu lub jego wykładnię przepisów, podając stan faktyczny, który ich bezpośrednio nie dotyczy. Dlatego też z kręgu podmiotów, które zostały wyłączone z możliwości wnioskowania zostali wyłączeni adwokaci i doradcy podatkowi, którzy chcą poznać rozwiązanie teoretycznego problemu przez organ.

Autor: Przemysław Naworol - aplikant adwokacki

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kim jest "zainteresowany" według Ordynacji podatkowej?/ Fot. Fotolia
Kim jest "zainteresowany" według Ordynacji podatkowej?/ Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama