REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polityka rachunkowości - nieprawidłowości

Agnieszka Jeżewska
Błędy w polityce rachunkowości.
Błędy w polityce rachunkowości.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polityka rachunkowości to bazowy, zbiorczy, wewnętrzny akt prawny, prejudycjalny dla całego systemu rachunkowości. Dotyczy ona m.in. sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym. m.in. zakładowego planu kont z wykazem kont księgi głównej, zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych i ich powiązanie z kontami księgi głównej.

REKLAMA

Jednostki sektora finansów publicznych prowadzą rachunkowość zgodnie z przepisami ustawy  z dnia 29 września 1994 r, o rachunkowości ( Dz. U. Z 2003 r. Nr 60, poz.535 z późn. zm.)  z uwzględnieniem zasad określonych ustawą z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz rozporządzenia wykonawczego do ustawy o finansach publicznych - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planu kont dla budżetu państwa, budżetu jednostek budżetowych,samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczpospolitej Polski ( Dz. U. Nr 128, poz.861 z późn.zm.).

REKLAMA

Rachunkowość jednostki obejmuje:
- przyjęte zasady - politykę rachunkowości;
- prowadzenie ksiąg rachunkowych;
- okresowe ustalanie lub inwentaryzowanie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów;
- wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego;
- sporządzanie sprawozdań finansowych;
- gromadzenie, przechowywanie dowodów księgowych;
- badanie i ogłaszanie sprawozdań finansowych w sytuacjach prawem określony.

Zobacz również: Polityka rachunkowości w jednostkach sektora finansów publicznych

Polityka rachunkowości to bazowy, zbiorczy, wewnętrzny akt prawny, prejudycjalny dla całego systemu rachunkowości. Przyjęta i stosowana polityka rachunkowości determinuje fazę ewidencji zdarzeń gospodarczych, fazę sprawozdawczości informacji generowanych przez rachunkowość.

Poprzez tę dokumentację organizuje się całościowo wszelkie aspekty rachunkowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Polityka rachunkowości dotyczy m.in. sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym. m.in. zakładowego planu kont z wykazem kont księgi głównej, zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych i ich powiązanie z kontami księgi głównej.

W jednostkach sektora finansów publicznych przy ustalaniu planu kont winno się uwzględniać zasady określone Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planu kont …, w tym zapisy odnośnie faktu ,iż konta wskazane rozporządzeniem należy traktować ,jako standardową liczbę kont, która:
1. podlega ograniczeniu jedynie o konta służące do księgowania operacji gospodarczych, które w jednostce nie występują;
2. podlega uzupełnieniu o konta zgodne , co do treści ekonomicznej, w tym także przy wykorzystaniu symboli kont,które nie mają zastosowania w jednostce.

W kontekście tego przepisu nieprawidłowością rachunkowości jednostki odnośnie polityki rachunkowości w zakresie wadliwego zakładowego planu kont jest brak konta - syntetycznego, analitycznego odnośnie operacji gospodarczych, które występują w jednostce a są źle ewidencjonowane.

I tak przy zaliczkach w walucie obcej należnych pracownikowi udającemu się w podróż służbową zagraniczną, gdy kasjer pobiera środki z NBP i przekazuje je rzeczonemu pracownikowi, ewidencja księgowa winna obejmować konta zespołu 1-kasa walutowa 101.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami konto 101 służy do ewidencji krajowej, zagranicznej gotówki znajdującej się w kasie jednostki.

Oczywistym jest, że jeśli kasjer podejmuje środki z NBP, to zanim przekaże je właściwemu pracownikowi, winien je przyjąć do kasy walutowej, a następnie z kasy walutowej dokonać wypłaty potwierdzając tę operację gospodarczą właściwymi dokumentami kasowymi - KW.

W przypadku, gdy wypłata gotówki zagranicznej z NBP w związku z podróżami służbowymi występuje systematycznie, co ma swoje reperkusje w skali obrotu - uchybienia w przedmiocie sprawy są istotne.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierownik jednostki określa w formie pisemnej zasady postępowania odnośnie polityki rachunkowości, a także regulaminy, instrukcje itd., ale winien to zrobić w oparciu o nadrzędne zasady rachunkowości, określone prawem. Ignorowanie bowiem przywoływanych przepisów musi być zakwalifikowane jako nieprawidłowość w polityce rachunkowości, co implikuje m.in. nierzetelnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

W takiej sytuacji należy również negatywnie zweryfikować wiarygodność generowanych na podstawie ksiąg rachunkowych sprawozdań obowiązujących jednostkę.

Zobacz również: Prawidłowe sporządzanie korekt sprawozdań o wydatkach strukturalnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA