REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa dróg w 2021 roku - stan i przetargi

Budowa dróg w 2021 roku - stan i przetargi
Budowa dróg w 2021 roku - stan i przetargi
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Budowa dróg w Polsce – rozpoczął się kolejny rok a wraz z nim nowe planowane inwestycje drogowe. Jakie drogi krajowe, ekspresowe i autostrady są w budowie w 2021 r.? Jak nowe procedury przetargowe wpływają na budowę dróg?

Kolejny rok budowy dróg w Polsce

Stan na dziś w Polsce to wybudowane i oddane do użytku 2557 km dróg ekspresowych i 1712 km autostrad. Według informacji podanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w 2020 roku oddano do ruchu łącznie 137,8 km dróg. Plan na 2021 rok zakłada otwarcie co najmniej 385,5 km nowych dróg, w tym niemal 40 km autostrad i ponad 308 km dróg ekspresowych.

REKLAMA

Wśród nich ma znaleźć się wiele bardzo ważnych inwestycji np. tunel na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy (S2 POW), którego oddanie połączy obie części obwodnicy i poprawi warunki podróży osobom przejeżdżającym przez Warszawę na linii wschód - zachód.

Kolejną ważną inwestycją jest oddanie do ruchu trzech odcinków trasy na budowanej autostradzie A1 Tuszyn – Częstochowa. Docelowo mają tam być dostępne po trzy pasy ruchu w każdą stronę. Planuje jest również oddanie odcinka innej, kluczowej dla województwa śląskiego inwestycji - niemal 10-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej S1.

W grudniu 2020 roku GDDKiA podpisała także umowę na kontynuację budowy S7 Lubień - Naprawa.

W przyszłym roku warunki jazdy mają zostać poprawione m.in. na planowanych do oddania odcinkach dróg ekspresowych S3, S7, S19 (Via Carpatia) czy S61 (Via Baltica), które nie tylko usprawnią transport w granicach Polski, ale stanowić będą również ważne części tras o znaczeniu międzynarodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2021 r. planowane jest oddanie łącznie 39,6 km autostrad:

  • A1 Tuszyn - Piotrków Trybunalski Południe (15,9 km),
  • A1 Kamieńsk - Radomsko (16,7 km),
  • A1 Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego (7 km).

Mapa inwestycji drogowych w Polsce

Mapa inwestycji drogowych w Polsce na 2021 rok została przygotowana przez GDDKiA. Pokazuje odcinki dróg planowane do oddania w 2021 roku. Są na niej zaznaczone odcinki istniejące, odcinki w realizacji, odcinki w przetargu, odcinki w przygotowaniu ujęte w limicie finansowym, odcinki w przygotowaniu spoza limitu finansowego, odcinki w przygotowaniu przeznaczone do realizacji w formule PPP oraz obwodnice (w realizacji, w przetargu, w przygotowaniu).

Drogi ekspresowe w budowie

W 2021 roku planowana jest budowa wielu dróg szybkiego ruchu i oddanie do użytku 308,2 km dróg ekspresowych na trasach:

  • S1 Pyrzowice - Podwarpie, III etap (9,7 km),
  • S2 Puławska - Warszawa Wilanów (4,6 km),
  • S3 Brzozowo - Miękowo (22,1 km),
  • S3 Miękowo - Rzęśnica (4 km),
  • S3 Kaźmierzów - Lubin Północ (14,4 km),
  • S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ (9,7 km),
  • S7 Mława - Strzegowo (21,5 km),
  • S7 Strzegowo - Pieńki (22 km),
  • S7 Pieńki - Płońsk (13,8 km),
  • S7 Tarczyn Północ - początek obwodnicy Grójca (7,9 km),
  • S7 Szczepanowice - Widoma (13,1 km),
  • S11 obwodnica Kępna (6,8 km),
  • S17 obwodnica Tomaszowa Lubelskiego (9,6 km),
  • S19 Lublin - Niedrzwica Duża (11,9 km),
  • S19 obwodnica Kraśnika (9,6 km),
  • S19 Kraśnik - Janów Lubelski (18,1 km),
  • S19 obwodnica Janowa Lubelskiego (6,4 km),
  • S19 Janów Lubelski - Lasy Janowskie (8,3 km),
  • S19 Lasy Janowskie - Zdziary (9,5 km),
  • S19 Rudnik nad Sanem - Nisko Południe (6,5 km),
  • S61 Śniadowo - Łomża Południe (17 km),
  • S61 Łomża Południe - Łomża Zachód (7,2 km),
  • S61 Kolno - Stawiski (16,4 km),
  • S61 Stawiski - początek obwodnicy Szczuczyna (18 km),
  • S61 Wysokie - Raczki (20,2 km).

Drogi krajowe w budowie

Inwestycje na drogach krajowych realizowane są obecnie zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), który został zatwierdzony 8 września 2015 r. uchwałą Rady Ministrów. Oprócz wskazanych wyżej dróg ekspresowych ma zostać wybudowane 37,7 km pozostałych dróg krajowych:

  • obwodnica Myśliborza w ciągu DK26 (3,4 km),
  • obwodnica Niemodlina w ciągu DK46 (11,5 km),
  • obwodnica Stalowej Woli i Niska w ciągu DK77 (15,2 km),
  • obwodnica Łańcuta w ciągu DK94 (5,8 km),
  • wiadukt w Legionowie w ciągu DK61 (1,8 km).

Nowe procedury przetargowe na budowę dróg

Jednym z kluczowych elementów procesu budowy dróg są przetargi. Mogą one przyspieszyć lub znacznie opóźnić budowę dróg. Obecnie w przetargu znajduje się 114 km autostrad.

1 stycznia 2021 r. weszła w życie duża nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. Wprowadziła ona duże zmiany oraz nowe rozwiązania prawne, które dotyczą całego procesu udzielania zamówień publicznych: planowania postępowania, prowadzenia postępowania, udzielenie zamówienia publicznego, realizacji umowy oraz jej ewaluacji. Z punktu widzenia zamawiających nowe Prawo zamówień publicznych to przede wszystkim uproszczenia w dotychczasowych procedurach (np. ograniczenie dokumentów żądanych w trybie z wolnej ręki), a także całkowicie nowa, bardziej elastyczna procedura dla zamówień o wartości poniżej progów unijnych, czyli tryb podstawowy.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA