REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa dróg w 2021 roku - stan i przetargi

Subskrybuj nas na Youtube
Budowa dróg w 2021 roku - stan i przetargi
Budowa dróg w 2021 roku - stan i przetargi
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Budowa dróg w Polsce – rozpoczął się kolejny rok a wraz z nim nowe planowane inwestycje drogowe. Jakie drogi krajowe, ekspresowe i autostrady są w budowie w 2021 r.? Jak nowe procedury przetargowe wpływają na budowę dróg?

Kolejny rok budowy dróg w Polsce

Stan na dziś w Polsce to wybudowane i oddane do użytku 2557 km dróg ekspresowych i 1712 km autostrad. Według informacji podanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w 2020 roku oddano do ruchu łącznie 137,8 km dróg. Plan na 2021 rok zakłada otwarcie co najmniej 385,5 km nowych dróg, w tym niemal 40 km autostrad i ponad 308 km dróg ekspresowych.

REKLAMA

Wśród nich ma znaleźć się wiele bardzo ważnych inwestycji np. tunel na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy (S2 POW), którego oddanie połączy obie części obwodnicy i poprawi warunki podróży osobom przejeżdżającym przez Warszawę na linii wschód - zachód.

Kolejną ważną inwestycją jest oddanie do ruchu trzech odcinków trasy na budowanej autostradzie A1 Tuszyn – Częstochowa. Docelowo mają tam być dostępne po trzy pasy ruchu w każdą stronę. Planuje jest również oddanie odcinka innej, kluczowej dla województwa śląskiego inwestycji - niemal 10-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej S1.

W grudniu 2020 roku GDDKiA podpisała także umowę na kontynuację budowy S7 Lubień - Naprawa.

W przyszłym roku warunki jazdy mają zostać poprawione m.in. na planowanych do oddania odcinkach dróg ekspresowych S3, S7, S19 (Via Carpatia) czy S61 (Via Baltica), które nie tylko usprawnią transport w granicach Polski, ale stanowić będą również ważne części tras o znaczeniu międzynarodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2021 r. planowane jest oddanie łącznie 39,6 km autostrad:

  • A1 Tuszyn - Piotrków Trybunalski Południe (15,9 km),
  • A1 Kamieńsk - Radomsko (16,7 km),
  • A1 Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego (7 km).

Mapa inwestycji drogowych w Polsce

Mapa inwestycji drogowych w Polsce na 2021 rok została przygotowana przez GDDKiA. Pokazuje odcinki dróg planowane do oddania w 2021 roku. Są na niej zaznaczone odcinki istniejące, odcinki w realizacji, odcinki w przetargu, odcinki w przygotowaniu ujęte w limicie finansowym, odcinki w przygotowaniu spoza limitu finansowego, odcinki w przygotowaniu przeznaczone do realizacji w formule PPP oraz obwodnice (w realizacji, w przetargu, w przygotowaniu).

Drogi ekspresowe w budowie

W 2021 roku planowana jest budowa wielu dróg szybkiego ruchu i oddanie do użytku 308,2 km dróg ekspresowych na trasach:

  • S1 Pyrzowice - Podwarpie, III etap (9,7 km),
  • S2 Puławska - Warszawa Wilanów (4,6 km),
  • S3 Brzozowo - Miękowo (22,1 km),
  • S3 Miękowo - Rzęśnica (4 km),
  • S3 Kaźmierzów - Lubin Północ (14,4 km),
  • S5 Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ (9,7 km),
  • S7 Mława - Strzegowo (21,5 km),
  • S7 Strzegowo - Pieńki (22 km),
  • S7 Pieńki - Płońsk (13,8 km),
  • S7 Tarczyn Północ - początek obwodnicy Grójca (7,9 km),
  • S7 Szczepanowice - Widoma (13,1 km),
  • S11 obwodnica Kępna (6,8 km),
  • S17 obwodnica Tomaszowa Lubelskiego (9,6 km),
  • S19 Lublin - Niedrzwica Duża (11,9 km),
  • S19 obwodnica Kraśnika (9,6 km),
  • S19 Kraśnik - Janów Lubelski (18,1 km),
  • S19 obwodnica Janowa Lubelskiego (6,4 km),
  • S19 Janów Lubelski - Lasy Janowskie (8,3 km),
  • S19 Lasy Janowskie - Zdziary (9,5 km),
  • S19 Rudnik nad Sanem - Nisko Południe (6,5 km),
  • S61 Śniadowo - Łomża Południe (17 km),
  • S61 Łomża Południe - Łomża Zachód (7,2 km),
  • S61 Kolno - Stawiski (16,4 km),
  • S61 Stawiski - początek obwodnicy Szczuczyna (18 km),
  • S61 Wysokie - Raczki (20,2 km).

Drogi krajowe w budowie

Inwestycje na drogach krajowych realizowane są obecnie zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), który został zatwierdzony 8 września 2015 r. uchwałą Rady Ministrów. Oprócz wskazanych wyżej dróg ekspresowych ma zostać wybudowane 37,7 km pozostałych dróg krajowych:

  • obwodnica Myśliborza w ciągu DK26 (3,4 km),
  • obwodnica Niemodlina w ciągu DK46 (11,5 km),
  • obwodnica Stalowej Woli i Niska w ciągu DK77 (15,2 km),
  • obwodnica Łańcuta w ciągu DK94 (5,8 km),
  • wiadukt w Legionowie w ciągu DK61 (1,8 km).

Nowe procedury przetargowe na budowę dróg

Jednym z kluczowych elementów procesu budowy dróg są przetargi. Mogą one przyspieszyć lub znacznie opóźnić budowę dróg. Obecnie w przetargu znajduje się 114 km autostrad.

1 stycznia 2021 r. weszła w życie duża nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. Wprowadziła ona duże zmiany oraz nowe rozwiązania prawne, które dotyczą całego procesu udzielania zamówień publicznych: planowania postępowania, prowadzenia postępowania, udzielenie zamówienia publicznego, realizacji umowy oraz jej ewaluacji. Z punktu widzenia zamawiających nowe Prawo zamówień publicznych to przede wszystkim uproszczenia w dotychczasowych procedurach (np. ograniczenie dokumentów żądanych w trybie z wolnej ręki), a także całkowicie nowa, bardziej elastyczna procedura dla zamówień o wartości poniżej progów unijnych, czyli tryb podstawowy.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA