W którym momencie gmina musi zabezpieczyć środki na realizację przetargu?
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z wyjaśnień RIO w Olsztynie.
REKLAMA
W którym momencie gmina musi zabezpieczyć środki na realizację przetargu?
Zdaniem RIO wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sytuacji, gdy zamawiający nie ma jeszcze zagwarantowanych środków na realizację zamówienia, nie jest sprzeczne z przepisami Prawa zamówień publicznych.
Według RIO ważne jest, aby plan finansowy został zabezpieczony przed podpisaniem umowy z wykonawcą, gdyż niedopuszczalne jest zaciąganie zobowiązań w sytuacji nieposiadania środków na ich realizację.
Jakie są konsekwencje wszczęcia przetargu bez zabezpieczonych środków?
REKLAMA
Izba ostrzegła, że decydując się na wszczęcie postępowania bez zabezpieczonych środków zamawiający powinien się liczyć, iż może dojść do unieważnienia postępowania o zamówienie publiczne z powodu nie uzyskania odpowiednich środków na realizację zamówienia.
„Wówczas, na podstawie art 261 Pzp z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, wykonawcom, którzy złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu, przysługuje roszczenie o zwrot uzasadnionych kosztów uczestnictwa w tym postępowaniu. Unieważnienie postępowania z przyczyn wyżej opisanych następuje na podstawie art. 257 Pzp.”- wyjaśniła RIO.
REKLAMA
REKLAMA