reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Wzory oświadczeń o powiązaniach rodzinnych, służbowych, prawnych i faktycznych

Wzory oświadczeń o powiązaniach rodzinnych, służbowych, prawnych i faktycznych

Jak powinno wyglądać oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności, o których mowa w art. 17 ust. 1 Prawa zamówień publicznych? Czy dostępny jest wzór takiego oświadczenia?

Oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności wymienionych w art. 17 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp) jest składane w formie pisemnej – i to pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.

Osoba składająca oświadcza m.in. o tym, czy pozostaje z wykonawcą w stosunku:

● rodzinnym lub osobistym,
● faktycznym lub prawnym – takim, że mogłoby to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tej osoby.

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

Nie ma obecnie wzoru takiego oświadczenia określonego w obowiązujących przepisach prawnych. Przez wiele lat wzór taki jednak istniał w postaci oświadczenia ZP-1. Był to załącznik do rozporządzenia w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Obecnie przykładowy wzór oświadczenia został opracowany przez Urząd Zamówień Publicznych.

Stosownie do treści art. 17 ust. 2 upzp, przed odebraniem oświadczenia od osoby składającej, kierownik zamawiającego lub osoba, której powierzył on czynności w postępowaniu, musi uprzedzić o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Przekłada się to na praktyczny aspekt wypełnienia tego obowiązku. Tymczasem wielu zamawiających nie zauważa faktu tej z pozoru małej zmiany, dokonanej w wyniku nowelizacji przepisów upzp z 22 czerwca 2016 r.

Zobacz również: Rozwój i promocja

Metody uprzedzenia o odpowiedzialności karnej mogą być różne. W celu uczynienia zadość ustawowemu wymogowi odpowiednie pouczenie można umieścić na odwrocie lub przed treścią oświadczenia z art. 17 ust. 1 upzp. Czynność pouczenia może być dokonywana również w inny sposób. Może być np. zawierana w decyzji o powołaniu komisji przetargowej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Wzory oświadczeń o powiązaniach rodzinnych, służbowych, prawnych i faktycznych

W artykule zamieszono wzory omawianych oświadczeń.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama