REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sygnaliści - zmiany w projekcie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Sygnaliści - zmiany w projekcie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa
Sygnaliści - zmiany w projekcie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 12 kwietnia br., na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.

Czy zmieniły się przepisy karne w nowym projekcie ustawy o sygnalistach?

Ministerstwo wprowadziło następujące zmiany w projektowanych przepisach karnych:

REKLAMA

  1. dotychczas karane miało być utrudnianie zgłoszenia, a teraz karane ma być również usiłowania utrudnienia dokonania zgłoszenia. Ponadto jeżeli ktoś utrudnia zgłoszenia stosując przemoc, groźbę lub podstęp ma podlegać surowszej karze. Jednocześnie obniżono maksymalną karę z 3 lat pozbawienia wolności na 2 lata pozbawienia wolności,
  2. przewidziano surowsze kary (maksymalnie 3 lata pozbawienia wolności) dla osób, które stosują łącznie więcej niż 2 działania odwetowe wobec sygnalisty,
  3. oprócz karania naruszenia poufności tożsamości Sygnalisty ma być również karane niezachowanie poufności  tożsamości osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia oraz osoby powiązanej ze zgłaszającym. Jednocześnie obniżono maksymalną karę z 3 lat pozbawienia wolności na 1 rokpozbawienia wolności,
  4. ma być karane tylko świadome dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji (to jest bardzo słuszna zmiana, bo sygnalista nie będzie musiał się obawiać sytuacji, gdy jego podejrzenia się nie potwierdzą). Ponadto ma być karana osoba, która pomogła w dokonaniu zgłoszenia nieprawdziwych informacji,
  5. osobie która wbrew przepisom ustawy nie ustanowiła procedury wewnętrznej albo ustanowiła procedurę wewnętrzną naruszającą ustawę ma podlegać maksymalnie karze grzywny, a nie pozbawienia wolności do lat 3.

Postulaty jak karać za nieprzestrzegania przepisów o sygnalistach

W tym miejscu chciałbym kolejny raz zauważyć dwie rzeczy.

REKLAMA

Po pierwsze zamiast karać za brak procedury lub jej niezgodność ustawy należałoby karać za brak wdrożonego systemu przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych lub za jego pozorność. Celem Dyrektywy o Sygnalistach i ustawy nie jest bowiem aby w podmiotach publicznych i podmiotach prywatnych były procedury ale żeby funkcjonował w nich skuteczny system przyjmowania zgłoszeń od Sygnalistów, aby sygnaliści byli realnie chronieni i żeby podmioty podejmowały odpowiednie działania w wyniku wpłynięcia zgłoszenia na temat naruszenia lub nadużycia.

Po drugie groźba wielomilionowej kara administracyjnej za brak systemu lub jego pozorność jest skuteczniejsza niż groźba grzywny dla osoby fizycznej – np. Prezesa Zarządu, Wójta czy Dyrektora.

Czy jest jeszcze jakaś ważna zmiana w projekcie ustawy o sygnalistach, na którą trzeba zwrócić uwagę?

W poprzedniej wersji projektu ustawy, obowiązek wdrożenia systemu do przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych był uzależniony od ilości pracowników (w rozumieniu kodeksu pracy i ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych) danego podmiotu. Wiele podmiotów zauważało, że przecież obecnie wiele podmiotów zatrudnia na podstawie umów cywilno-prawnych lub B2B, a nie na podstawie umowy o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W obecnym projekcie ustawy o sygnalistach obowiązek wdrożenia systemu zależy od ilości osób wykonujących pracę na rzecz danego podmiotu. Jednocześnie brak definicji co oznacza „osoba wykonująca pracę na rzecz danego podmiotu”. Mogą to być osoby zatrudnione na umowę o pracę, na umowę cywilnoprawną, na umowę B2B ale teoretycznie też np. osoby zatrudnione w spółce córce lub podmiocie podległym.

Na pewno cieszy mnie, że ustawodawca zauważył ten problem i mam nadzieję, że nie pozwoli najpewniej uciekać podmiotom pod rygoru ustawy poprzez wypychanie ludzi na umowy cywilnoprawne lub B2B albo przez budowanie grup kapitałowych z całego szeregu małych spółek i spółeczek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA