Sejm uchwalił przepisy o tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli
REKLAMA
REKLAMA
Senat doprecyzował przepisy określające sposób liczenia terminu na wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.
REKLAMA
Miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli
Przepisy przewidują m.in. połączenie procedury wydawania zgody przez właściwy organ gminy z procedurą dokonywania zgłoszenia wodnoprawnego – przez składanie w tym zakresie jednego wniosku do jednego organu.
Milczące załatwienie sprawy a miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli
Zmieni się również forma zgody na utworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli z uchwały rady gminy na milczące załatwienie sprawy albo sprzeciw wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Według projektodawców ma to przyspieszyć procedurę wydawania takiej zgody.
Uproszczenie procedur dla stworzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli
Skrócony ma zostać ponadto czas na dokonywanie zgłoszeń wodnoprawnych z 30 na 21 dni. Po zmianie przepisów ma zmniejszyć się też ilość elementów, jakie muszą być uwzględnione w zgłoszeniu i załącznikach. Nie trzeba będzie np. dołączać wypisów i wyrysów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym zakresie odpowiednimi danymi będzie dysponował wójt, burmistrz lub prezent miast, który będzie mógł zweryfikować zgodność danego zamierzenia z obowiązującym na terenie gminy zagospodarowaniem przestrzennym.
Zgodnie z nowymi przepisami miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli będą mogły funkcjonować przez 30 kolejnych dni.
Jakie były zasady otwierania okazjonalnych kąpielisk przed nowelizacją prawa?
Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli – to wykorzystywany do kąpieli wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych niebędący kąpieliskiem (art. 16 pkt 28 Prawa wodnego), funkcjonujący przez okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym (art. 39 ust. 1 Prawa wodnego).
Procedura tworzenia:
- rada gminy może w drodze uchwały wyrazić zgodę na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli określając sezon kąpielowy,
- okres funkcjonowania nie może być dłuższy niż 30 dni w danym roku kalendarzowym,
- organizator w terminie nie krótszym niż 30 dni przed planowanym otwarciem przekazuje wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta wniosek o wyrażenie zgody na jego utworzenie,
- wniosek organizatora wraz z projektem uchwały zostaje przekazany do zaopiniowania Wodom Polskim, właścicielowi wód oraz właściwemu organowi Inspekcji Ochrony Środowiska i państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu – termin na wyrażenie opinii 7 dni,
- po otrzymaniu pozytywnej opinii od ww. instytucji lub w przypadku braku opinii w terminie 7 dni, rada gminy podejmuje uchwałę w sprawie wykazu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli,
- wójt, burmistrz lub prezydent prowadzi i aktualizuje ewidencję miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.
Dodatkowo jakość wody w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli powinna spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. z 2019, poz. 255).
REKLAMA
REKLAMA