REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielanie urlopu wypoczynkowego na przełomie roku kalendarzowego

Subskrybuj nas na Youtube
Udzielanie urlopu wypoczynkowego na przełomie roku kalendarzowego/ fot. Shutterstock
Udzielanie urlopu wypoczynkowego na przełomie roku kalendarzowego/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy co do zasady powinien zostać udzielony pracownikowi jednorazowo w całości w przysługującym mu wymiarze, który w przypadku pracownika pełnoetatowego wynosi 20 lub 26 dni. Celem urlopu jest regeneracja sił pracownika, czego nie zapewni podział urlopu na części.

REKLAMA

PYTANIE: Pracownikowi udzielono na jego wniosek 14-dniowego urlopu wypoczynkowego na przełomie 2019 i 2020 r. W 2019 r. pracownik nie korzystał z 14-dniowego urlopu. Czy jest to dopuszczalne? Ponadto pracownik ten nie skorzystał za miniony rok z prawa do urlopu na żądanie. Czy należy mu go udzielić w tym samym trybie w 2020 r.? Do kiedy należy udzielić zaległego urlopu i czy należy go zamieszczać w planie urlopowym?

REKLAMA

ODPOWIEDŹ: Udzielenie pracownikowi 14-dniowego urlopu na przełomie roku, w sytuacji gdy w ciągu roku korzystał on tylko z urlopów kilkudniowych może oznaczać, że nie spełniono ustawowego wymogu gwarantującego pracownikowi w roku kalendarzowym 2-tygodniowego wypoczynku. Niewykorzystany urlop na żądanie staje się w następnym roku kalendarzowym zwykłym urlopem zaległym i traci swój status. W planie urlopów należy uwzględnić cały przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy, z wyjątkiem 4 dni urlopu na żądanie, więc nie tylko nabyty z dniem 1 stycznia kolejnego roku urlop za dany rok, ale też urlop zaległy, którego pracownik nie wykorzystał do 31 grudnia. Nie ma terminu narzucającego obowiązek sporządzenia planu urlopowego.

Polecamy: Pracownicy

UZASADNIENIE: Zgodnie z art. 152 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) pracownik ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego.

Podział urlopu na części a 14-dniowy urlop

Urlop wypoczynkowy co do zasady powinien zostać udzielony pracownikowi jednorazowo w całości w przysługującym mu wymiarze, który w przypadku pracownika pełnoetatowego wynosi 20 lub 26 dni. Celem urlopu jest regeneracja sił pracownika, czego nie zapewni podział urlopu na części. Odstępstwa od tej zasady dotyczą tylko urlopu w pierwszym roku zatrudnienia oraz urlopu na żądanie, a także dopuszczalności podzielenia urlopu na części.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim przypadku, zgodnie z art. 162 k.p., co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Zobacz: Zadania

REKLAMA

We wskazanych 14 dniach liczba dni urlopu może być mniejsza, jednak wypoczynek powinien trwać 2 tygodnie i nie musi rozpoczynać się ani kończyć dniem urlopu. Udzielenie pracownikowi w danym roku wypoczynku w takim wymiarze jest obowiązkowe. Ustalenie krótszego okresu wypoczynku nie może nastąpić nawet na wniosek pracownika, gdyż byłby on sprzeczny z powszechnie obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy. Pracownik może więc złożyć do pracodawcy wniosek o podział urlopu na części, ale przy zachowaniu zasady uwzględniającej minimum 14-dniowy wypoczynek.

W świetle przedstawionej analizy, udzielenie pracownikowi 14-dniowego urlopu na przełomie roku, w sytuacji gdy w ciągu roku korzystał on tylko z urlopów kilkudniowych może oznaczać, że nie zostaną spełnione dyspozycje przepisów art. 152 i 162 k.p. gwarantujące pracownikowi w roku kalendarzowym 2-tygodniowy wypoczynek.

Pracownik legitymujący się 10-letnim stażem urlopowym (pracujący od poniedziałku do piątku) uzgodnił z pracodawcą, że niezbędny 14-dniowy wypoczynek wykorzysta pod koniec roku. Wcześniej korzystał z kilkudniowych urlopów udzielanych zgodnie z jego wnioskiem. Kartę urlopową wystawiono pracownikowi na okres od 23 grudnia 2019 r. do 3 stycznia 2020 r. Udzielenie urlopu w takim terminie nie zapewnia spełnienia wymogu zapewnienia pracownikowi 14-dniowego wypoczynku od pracy w danym roku kalendarzowym.

Istnieją jednak sytuacje wymienione w przepisach Kodeksu pracy, które usprawiedliwiają strony w zakresie przesunięcia lub niemożności skorzystania z 14-dniowego urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym. Zgodnie z art. 166 k.p., w terminie późniejszym udziela się urlopu w razie:

  1. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  2. odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  3. odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy,
  4. urlopu macierzyńskiego.

Kiedy urlop na żądanie przekształca się w zwykły urlop

Urlop na żądanie wchodzi w skład ogólnej puli urlopowej i jest tylko jego wyodrębnioną częścią. Jest ograniczony terminowo. Pracownik może, lecz nie musi z niego skorzystać. Jednakże z uwagi na wskazane ograniczenie czasowe dni urlopu, które były przeznaczone do udzielenia w trybie na żądanie, a nie zostały wykorzystane, w dniu 1 stycznia następnego roku stają się zwykłym urlopem zaległym.

Urlopu niewykorzystanego za dany rok należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca września następnego roku kalendarzowego. Nie dotyczy to części, która była przeznaczona na udzielenie w trybie na żądanie (art. 168 k.p.).

W nowym roku kalendarzowym pracownik uzyskuje kolejne prawo do urlopu na żądanie w liczbie 4 dni z puli urlopowej za ten rok.

Do kiedy należy sporządzić plan urlopów wypoczynkowych na przyszły rok kalendarzowy

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, a w razie jego braku na podstawie indywidualnych uzgodnień pracodawcy z każdym pracownikiem z osobna. Wyjątki od powyższej zasady dotyczą urlopów udzielanych:

  • na wniosek pracownicy, także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z uprawnienia, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (podstawowym lub dodatkowym), odpowiednio po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskim oraz urlopie ojcowskim,
  • w okresie ferii szkolnych młodocianemu uczęszczającemu do szkoły,
  • w trybie polecenia pracodawcy podczas okresu wypowiedzenia, a ponadto
  • na żądanie pracownika 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym w terminie przez niego wskazanym.

Przepisy nie narzucają terminu sporządzenia planu urlopowego. Tym niemniej należy podać go do wiadomości osób zainteresowanych przed rozpoczęciem okresu, na który został sporządzony. Zgodnie z art. 163 k.p. urlopy wypoczynkowe (poza częścią na żądanie) powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan ten ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, a także wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych (podstawowy: bieżący i zaległy oraz dodatkowy). Przyjmuje się przy tym powszechnie, że nie planuje się urlopu w pierwszym roku pracy, gdyż prawo do niego powstaje dopiero w przyszłości, a poza tym jego wymiar ma charakter cząstkowy.

Podstawa prawna

©℗

ANNA KOPYŚĆ

ekspert prawa pracy i wynagrodzeń, szkoleniowiec, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo­płacowej, redaktor merytoryczny dwutygodnika "Rachunkowość Budżetowa"

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA