REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nauka decyzyjnego myślenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Jezierska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obywatele oczekują, że ich gminą, powiatem czy ich spółką będzie zarządzać kompetentny menedżer. Studia podyplomowe pomagają podnieść kwalifikacje w zarządzaniu, uczą strategicznego myślenia.


Szczególne kompetencje wymagane są od lokalnego lidera. Musi sprawnie zarządzać zespołem pracowników, a jednocześnie być otwarty na ich sugestie i pomysły. Dobrze, by uwzględniając obowiązujące przepisy, maksymalną liczbę kompetencji przekazywał w dół, opierając się w znacznym stopniu na kadrze kierowniczej (delegowanie uprawnień). Powinien umieć wyznaczać zadania pracownikom, motywować do pracy, dokonywać oceny zrealizowanych zadań, a do tego mieć umiejętność mówienia o rzeczach trudnych dla zespołu.

Przywódca powinien mieć ponadto bogatą wiedzę zawodową. Dla osób sprawujących najwyższe funkcje w administracji lokalnej szkoły wyższe przygotowały nawet specjalną ofertę kształcenia.

Studia podyplomowe o specjalności administracja publiczna uczą, jak skutecznie kierować organizacją lokalną. Ich słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu prawa i interpretacji przepisów, znajomości urzędowych procedur, zarządzania publicznego. Uczelnie poprzez trening menedżerski, psychologiczny, socjologiczny, seminaria i ćwiczenia praktyczne znakomicie przygotowują ich do podejmowania decyzji w różnych, często skomplikowanych okolicznościach.

Szkoły kładą szczególny nacisk na dopasowanie programów kształcenia do wymogów związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, zapewniając swoim absolwentom wiedzę i umiejętności niezbędne do dobrego funkcjonowania w europejskiej przestrzeni administracyjnej.

Menedżer kultury - ekspert od finansów i promocji

Menedżerskie zarządzanie wkrada się zresztą w coraz więcej samorządowych obszarów. Dowodzą tego chociażby przeobrażenia roli kierownika placówki kultury. Nie jest on już tylko administratorem i organizatorem imprez kulturalnych, ale przede wszystkim menedżerem, który poszukuje dodatkowych środków na prowadzenie działalności.

Odpowiedzią na zapotrzebowanie na nowe umiejętności są nowe kierunki studiów kształcących z zarządzania kulturą. Ich program jest tak opracowany, aby umożliwiał zdobycie praktycznych umiejętności kierowania placówką, m.in. z zakresu administracji, przedsiębiorczości, finansów publicznych. Słuchacze biorą udział w zajęciach z zasad i podstaw zarządzania, następnie z zarządzania projektem na konkretnym przykładzie teatru, kina, domu kultury. Podczas zajęć z zasad finansowania kultury słuchacze poznają, czym jest sponsoring, fundraising, a także jak pozyskiwać i rozliczać granty. Nie bez znaczenia w kierowaniu instytucją kulturalną są działania marketingowe. Dlatego na studiach czy kursach można zdobyć umiejętności promowania produktu w kulturze, a także kształtowania wizerunku organizacji.

Specyfika zarządzania w służbie zdrowia

Ostatnio znacznie zwiększyła się oferta dokształcania z zakresu zarządzania zdrowiem publicznym. Kierowanie szpitalem czy ośrodkiem zdrowia nie jest już domeną lekarzy, lecz specjalistów od organizacji i zarządzania, którzy muszą umieć zapewnić odpowiednią opiekę pacjentom, a jednocześnie osiąganie dobrych wyników finansowych.

Taką ofertę edukacyjną kierownikom placówek służby zdrowia dają przede wszystkim studia podyplomowe. Program zajęć zapewnia przeszkolenie z zakresu finansowania i kontaktów z administracją publiczną. Obejmuje problematykę opracowania, wdrażania, koordynowania programów zdrowotnych, wprowadzania certyfikatów jakości. Pomocne w pracy mogą być też zajęcia z marketingu i promocji oferty medycznej.

Dyrektor szkoły to też menedżer

Menedżerskie podejście przydatne jest także w zarządzaniu oświatą. Rynek edukacyjny odpowiedział już na tę potrzebę, uruchamiając specjalne kierunki kształcenia dla dyrektorów lub wicedyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a także osób, które w przyszłości chcą sprawować te funkcje. Z oferty tej skorzystać też mogą pracownicy urzędów odpowiadający za realizację zadań oświatowych.

W programie studiów nacisk kładzie się na prawne i ekonomiczne zarządzanie połączone z aspektami psychospołecznymi i pedagogicznymi.

Zarządzanie w spółce komunalnej

Osoby sprawujące funkcje kierownicze w sektorze komunalnym także mogą i powinny podnosić swoje kwalifikacje zarządcze. Do sprawnego kierowania spółką potrzeba nowoczesnych narzędzi oraz znajomości nowych trendów. Taką wiedzę menedżer może uzyskać, wybierając studia podyplomowe o specjalności gospodarka komunalna. W ofercie dydaktycznej znajdzie przedmioty z zakresu podstaw prawnych organizacji i funkcjonowania samorządu terytorialnego, form gospodarki komunalnej, zamówień publicznych, prawa podatkowego oraz unijnego. Pozna finansowanie inwestycji w sektorze publicznym. Nauczy się dobrego zarządzania.

Agnieszka Jezierska

Renata Maciejczak

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA