| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Nagroda jubileuszowa przy zmianie pracodawcy samorządowego

Nagroda jubileuszowa przy zmianie pracodawcy samorządowego

W poprzednim zakładzie pracy 19 sierpnia 2005 r. pracownicy wypłacono nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Po dostarczeniu dokumentów (dotyczących pracy w gospodarstwie rolnym rodziców) ustalono, że 20 lat pracy minęło 20 sierpnia 2004 r. Pracownica zatrudniona jest u nas od 1 września 2009 r. i w kwietniu br. złożyła nam pismo z prośbą o wypłatę nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. W jakim terminie pracownica powinna mieć wypłaconą tę drugą nagrodę jubileuszową? Czy to my powinniśmy wypłacić tę nagrodę, czy powinien ją wypłacić poprzedni zakład pracy?

Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe. Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody (§ 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Czytaj także: Kiedy wypłacić kolejną nagrodę jubileuszową>>

Ważny moment osiągnięcia stażu

Jeżeli pracownica nie miała przerwy w zatrudnieniu w związku ze zmianą pracodawcy albo przerwa przypadła w okresie podlegającym (na mocy odrębnych przepisów) wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, to 25-letni staż pracy, brany pod uwagę przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej, osiągnęła w sierpniu 2009 r. Wtedy nie była jeszcze zatrudniona u obecnego pracodawcy (nie była jego pracownikiem), w związku z tym nie przysługuje jej nagroda jubileuszowa za 25 lat pracy u aktualnego pracodawcy. Powinna natomiast otrzymać „jubileuszówkę” u poprzedniego pracodawcy – jeżeli 25-letni staż pracy minął w czasie, gdy była u niego zatrudniona.

Jeżeli natomiast pracownica osiągnęła 25-letni staż pracy uwzględniany przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej później niż w sierpniu 2009 r., to nagrodę za 25 lat pracy powinien jej wypłacić obecny pracodawca.

Czytaj także: Okresy pracy uprawniające pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej>>

PODSTAWY PRAWNE

● Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)

● Ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. Nr 54, poz. 310)

● Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 220, poz. 1721)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »