REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obliczanie urlopu pracownika samorządowego

Jarosław Żarowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Długość przysługującego urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od stażu pracy i wykształcenia. Planując termin urlopu, należy pamiętać, że są sytuacje, kiedy może on zostać zmieniony.

Pracownikom przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W zamian za urlop może być wypłacony ekwiwalent pieniężny, ale tylko w przypadkach wymienionych w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p., patrz: z orzecznictwa).

REKLAMA

Urlop może być podzielony na części na wniosek pracownika, przy czym co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie mniej niż 14 dni kalendarzowych.

Wymiar urlopu

Roczny wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

• 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,

• 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wlicza się przy tym okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu i sposób ustania stosunku pracy. W przypadku osób pozostających w więcej niż jednym stosunku pracy wlicza się też okres niezakończonego zatrudnienia u innego pracodawcy przypadający przed nawiązaniem stosunku pracy u pracodawcy, u którego brany jest urlop.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się też z tytułu ukończenia:

• zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

• średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

• średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,

• średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,

• szkoły policealnej – 6 lat,

• szkoły wyższej – 8 lat.

Okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okres zatrudnienia albo nauki, w zależności od tego, co jest dla niego korzystniejsze.

Na wymiar urlopu wypoczynkowego mają też wpływ okresy, które na mocy innych przepisów są wliczane do okresu zatrudnienia. Chodzi tu m.in. o okresy:

• za które sąd pracy przyznał odszkodowanie w związku z nieuzasadnionym lub dokonanym z naruszeniem prawa wypowiedzeniem przez pracodawcę umowy o pracę albo za bezprawne rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 51 § 2 i art. 61 k.p.),

• przebywania na urlopie wychowawczym (art. 1865 k.p.),

• pobierania zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych (art. 79 ust. 1 i 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Pracownikowi samorządowemu, który pracował w godzinach nadliczbowych, może być na jego wniosek udzielony za te godziny czas wolny w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu (art. 42 ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych). Decyzja, czy taki wniosek uwzględnić, należy do pracodawcy.

Urlop dla nowego pracownika

Osoba podejmująca pierwszy raz w życiu pracę nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu należącego jej się po przepracowaniu roku. Prawo do urlopu w pełnym wymiarze taki pracownik nabywa w roku kalendarzowym następującym po tym, w którym rozpoczął pracę.

Jeżeli pracownik zmienia pracę w ciągu roku kalendarzowego, to należy mu się urlop u:

• dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w wyższym wymiarze,

REKLAMA

• kolejnego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego, w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku albo proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym, w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku.

Pracownikowi, który w instytucji, gdzie kończy pracę, zdążył wykorzystać urlop w wymiarze wyższym niż proporcjonalny do okresu zatrudnienia, w nowym miejscu pracy należy się odpowiednio niższy urlop.

Zasady liczenia urlopu u kolejnego pracodawcy należy też stosować wobec osób, które podejmą pracę u nowego pracodawcy w innym roku kalendarzowym niż zakończyły poprzednie zatrudnienie.

Szczegółowe obliczanie urlopu

Urlop należy udzielać w:

• dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

• wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w dniu, w którym korzysta z urlopu, przyjmując zasadę, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy się urlop proporcjonalny do jego czasu pracy.

Plan urlopów lub indywidualne ustalenia

REKLAMA

Urlopów należy udzielać zgodnie z planem urlopów. Plan powinien ustalić pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników, jak i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w danej instytucji. Oznacza to, że wnioski pracowników co do terminu urlopu nie muszą być uwzględnione.

Pracodawca może odstąpić od sporządzania planu urlopów. Jeżeli w danej instytucji działa zakładowa organizacja związkowa, musi ona na to wyrazić zgodę. Termin urlopu należy wówczas ustalać po porozumieniu z pracownikiem.

Pracownikowi korzystającemu z urlopu macierzyńskiego po jego zakończeniu trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego, o ile zainteresowany złoży taki wniosek.

Pracodawca powinien udzielić na żądanie pracownika, w terminie przez niego wskazanym, do 4 dni urlopu w roku (tzw. urlop na żądanie). Żądanie takie może być zgłoszone nawet w dniu rozpoczęcia urlopu.

Przesunięcie urlopu

Pracodawca jest zobligowany przesunąć termin zaplanowanego wcześniej urlopu, jeżeli pracownik nie może rozpocząć go w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a zwłaszcza z powodu:

• czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

• odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

• powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,

• urlopu macierzyńskiego.

Przesunięcie terminu urlopu może też nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Przepisy nie precyzują, co należy uznać za ważne przyczyny. Decyzja, czy uwzględnić wniosek pracownika, należy więc do pracodawcy.

Przesunięcie terminu urlopu jest również dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia w toku pracy. Ponadto pracownik może zostać odwołany z urlopu, jeżeli jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Przepisy bliżej nie określają przypadków uzasadniających przesuwanie czy przerywanie na żądanie pracodawcy urlopu. Ocena sytuacji należy do pracodawcy. Ogólnie można uznać, że chodzi tu o sytuacje, gdy nieobecność pracownika powodowałaby niemożność wykonywania podstawowych zadań przez daną instytucję, np. w rezultacie nagłego, niespodziewanego spiętrzenia pracy.

Jednak przesunięcia planowanego urlopu nie mogą odbywać się w nieskończoność. Zaległy urlop należy pracownikowi udzielić do końca marca następnego roku kalendarzowego.

Z orzecznictwa

Rada gminy nie jest uprawniona do podjęcia uchwały przyznającej wójtowi – pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy poza przypadkami określonymi w art. 171 k.p.

Wyrok NSA z 25 kwietnia 1996 r., sygn. akt SA/Bk 538/95

PRZYKŁAD

Pan Janusz ukończył liceum ogólnokształcące, a następnie studia. W czasie studiów pracował przez 2 lata na podstawie umowy o pracę. Po ukończeniu szkoły wyższej prowadził działalność gospodarczą. Następnie przez rok był bezrobotny, w tym przez 0,5 roku pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Potem przez rok był zatrudniony w prywatnej firmie. Od 2 lat jest zatrudniony w starostwie powiatowym. Ile dni urlopu mu przysługuje?

Przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego pana Janusza należy uwzględnić 8 lat z tytułu ukończenia studiów, 0,5 roku pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz rok zatrudnienia w prywatnej firmie i 2 lata w starostwie. Razem będzie to 11,5 r., a więc przysługuje mu urlop w wymiarze 26 dni.

PRZYKŁAD

Pani Natalia rozpoczęła pracę w urzędzie gminy 1 czerwca 2009 r. Ma umowę o pracę na 6 miesięcy. Do końca kwietnia 2009 r. była zatrudniona u innego pracodawcy. Wykorzystała u niego w br. 11 dni urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracowałaby przez cały rok, miałaby prawo do urlopu w wymiarze 20 dni. Ile dni będzie jej przysługiwało w nowym miejscu pracy?

U poprzedniego pracodawcy pani Natalii przysługiwało 7 dni urlopu, licząc w wymiarze proporcjonalnym (4/12 miesięcy z 20 dni; niepełne dni urlopu należy w takich sytuacjach zaokrąglać w górę do pełnego dnia). Wykorzystała 11 dni urlopu, czyli o 4 więcej. W urzędzie gminy nabyła prawo do 10 dni urlopu, licząc w wymiarze proporcjonalnym (6/12 miesięcy z 20 dni). W urzędzie gminy będzie jej jednak przysługiwało 6 dni urlopu (10 dni – 4 dni wykorzystane u poprzedniego pracodawcy ponad urlop wynikający z wymiaru proporcjonalnego).

Z orzecznictwa

Wniosek o udzielenie urlopu na żądanie powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Regulamin pracy albo przyjęta u danego pracodawcy praktyka mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu na żądanie.

Wyrok SN z 15 listopada 2006 r., sygn. akt I PK 128/06

PRZYKŁAD

Pracownik urzędu pracy jest zatrudniony na 1/2 etatu. W poniedziałki i środy pracuje po 8 godz., w piątki – 4 godz., resztę dni ma wolnych. Bierze urlop od środy do piątku. Gdyby pracował na cały etat, przysługiwałby mu urlop w wymiarze 26 dni. Ile dni urlopu mu przysługuje?

Pracownikowi temu przysługuje w ciągu roku 13 dni urlopu (1/2 etatu z 26 dni), czyli 104 godz. (13 dni x 8 godz.). Z „puli godzinowej” jego urlopu należy odliczyć 12 godz. (8 godz. za środę i 4 godz. za piątek).

Z orzecznictwa

Naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez zgody pracodawcy.

Wyrok SN z 5 grudnia 2000 r., sygn. akt I PKN 121/00

Jarosław Żarowski

Podstawy prawne:

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458)

• Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 69, poz. 595)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 58, poz. 485)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

W Warszawie utrudnienia w związku z Biegiem Powstania Warszawskiego

W sobotę w Warszawie w związku z zawodami w Śródmieściu, na Żoliborzu i Bielanach będzie zmiana organizacji ruchu. Biegacze będą mieli do wyboru dwa dystanse: 5 i 10 km. Do tej pory do udziału w biegu zgłosiło się ponad 10 tys. osób.

Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

REKLAMA

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

REKLAMA

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA