REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto zatwierdzi taryfy opłat za wodę i ścieki?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kto zatwierdzi taryfy opłat za wodę i ścieki?/ Fot. Fotolia
Kto zatwierdzi taryfy opłat za wodę i ścieki?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowe przeprowadzenie procedury taryfowej może uniemożliwić brak rozporządzenia w sprawie właściwości miejscowej dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w sprawach z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

Zmiana zasad zatwierdzania taryf

REKLAMA

Znowelizowana ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wprowadza szereg istotnych zmian w procedurze przygotowywania i zatwierdzania taryf cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Dotyczy to m.in. okresu na jaki taryfy mają być ustalane, organu właściwego do ich zatwierdzenia oraz procedury, w której zatwierdzenie to ma nastąpić. Ustawodawca dokonując nowelizacji powyższej ustawy zadecydował, iż taryfy obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej (tj. w dniu 12 grudnia 2017 roku) zachowują moc przez okres 180 dni od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zostały zobligowane do przekazania organowi regulacyjnemu wniosku o zatwierdzenie taryfy w terminie 90 dni przed upływem powyższego (a więc do 12 marca 2018 roku).

REKLAMA

W dyskusji branżowej związanej z powyższym obowiązkiem akcentuje się brak nowego rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków. Prace nad nim trwają oficjalnie od 11 stycznia 2018 roku, kiedy to na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została jego pierwsza wersja. Obecnie projekt rozporządzenia w wersji z dnia 8 lutego 2018 roku został skierowany do komisji prawniczej. Należy przypuszczać, iż wkrótce prace nad tym rozporządzeniem zostaną zakończone co umożliwi przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym przygotowanie prawidłowych wniosków o zatwierdzenie taryf. 

Nie rozwiąże to jednak wszystkich problemów. W dalszym ciągu nie będzie bowiem wiadomo, do których organów wnioski te należy wysłać, a co ważniejsze które z nich będą właściwe do zatwierdzenia taryf.

INFORAKADEMIA poleca: NOWE PRAWO WODNE 2017 – KOMPENDIUM OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW

Właściwość miejscowa organu regulacyjnego

Znowelizowana ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków stanowi, iż organem regulacyjnym jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (art. 27a ust.1). Właściwość miejscowa organu regulacyjnego odpowiada umiejscowieniu siedzib regionalnych zarządów gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz zasadniczemu trójstopniowemu podziałowi terytorialnemu państwa (art. 27a ust. 2). Siedziby organów regulacyjnych zostały wprost określone w nowej ustawie Prawo wodne. Wskazano w niej 11 miejscowości, w których zlokalizowane zostaną siedziby regionalnych zarządów gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Miastami tymi są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Białystok,
  • Bydgoszczy,
  • Gdańsk,
  • Gliwice,
  • Kraków,
  • Lublin,
  • Poznań,
  • Rzeszów,
  • Szczecin,
  • Warszawa,
  • Wrocław.

Z powyższego wynika wprost, iż nie w każdym województwie znajdują się siedziby nowych organów regulacyjnych. Co więcej zakres terytorialny ich działania nie został na gruncie Prawa wodnego i aktów wykonawczych do tej ustawy określony z uwzględnieniem zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego kraju, lecz z uwzględnieniem podziału hydrograficznego kraju polegającym na przypisaniu poszczególnym dyrektorom regionalnym konkretnych regionów wodnych. W konsekwencji niektóre gminy, powiaty czy województwa mogą znajdować się na obszarze działania więcej niż jednego regionalnego dyrektora zarządu gospodarki wodnej (mapa obrazująca właściwość organów w tym zakresie dostępna jest na stronie internetowej Wód Polskich).

Zobacz: Postępowanie administracyjne

REKLAMA

Tymczasem, jak już zostało wskazane, właściwość miejscowa tychże organów na potrzeby ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, ma uwzględniać zasadniczy trójstopniowy podział terytorialny państwa. Zgodnie z ustawą z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa jednostkami zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa są: gminy, powiaty i województwa. Wynika z tego, iż właściwość miejscowa organów regulacyjnych na gruncie ustawy wod-kan powinna obejmować teren całego województwa – wszystkie gminy z jego terenu powinny znajdować się w obszarze działania tego samego organu regulacyjnego.

Znowelizowana ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przewiduje delegację dla ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej do określenia, w drodze rozporządzenia, właściwości miejscowej dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w sprawach z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Minister wydające przedmiotowe rozporządzenie zobligowany jest kierować się koniecznością zapewnienia skuteczności wykonywania zadań określonych w przepisach ustawy (art. 27d). Musi on także brać pod uwagę wytyczne zawarte w innych przepisach tej samej ustawy, związane z zasadniczym trójstopniowym podziałem terytorialnym kraju.

Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)

Do dnia dzisiejszego przedmiotowe rozporządzenie nie zostało wydane. Co więcej na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji brak jest jakichkolwiek informacji na temat rozpoczęcia prac nad tym rozporządzeniem. Tymczasem procedura jego wydawania nie może zostać prawidłowo przeprowadzona zaledwie w kilka dni. Projekt ten – podobnie jak inne – wymaga szeregu uzgodnień oraz konsultacji, a także opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, która obraduje raz w miesiącu. Ostatnie jej posiedzenie przed upływem terminu na złożenie wniosków taryfowych odbędzie się 21 lutego 2018 roku.

Brak przedmiotowego rozporządzenia stanowi istotną trudność dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, które nie będą miały pewności do którego organu należy wysłać wniosek taryfowy. Należy spodziewać się, że w szeregu przypadków będą one wysyłały swoje wnioski do kilku organów, którym najprawdopodobniej przypisana zostanie właściwość miejscowa w tym zakresie. Nie rozwiążę to jednak problemów dotyczącego braku możliwości prawidłowego przeprowadzenia postępowania taryfowego.

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego organy administracji publicznej przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej (sic). Podkreślić jednocześnie należy, iż decyzja wydana z naruszeniem przepisów o właściwości obarczona jest wadą nieważności.

Mając na uwadze powyższe uwagi należy mieć nadzieję, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jak najszybciej rozpocznie prace nad przedmiotowym rozporządzenie, co umożliwi prawidłowe przeprowadzenie i zakończenie postępowania taryfowego.

Maciej Kiełbus

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Partner, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządowego

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

REKLAMA

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

REKLAMA