REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywrócenie terminu z powodu choroby pełnomocnika

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Choroba pełnomocnika, postępowanie administracyjne
Choroba pełnomocnika, postępowanie administracyjne
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy choroba pełnomocnika strony może stanowić podstawę do przywrócenia terminu do złożenia odwołania? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 18 marca 2015 r., uznał, iż stan zdrowia pełnomocnika i fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim, nie stanowi przeszkody nie do przezwyciężenia, dla dochowania terminu do złożenia odwołania.

Strona w postępowaniu administracyjnym może być zastępowana przez pełnomocnika, którym może być każdy osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnej. W przypadku wstąpienia pełnomocnika do postępowania, wszystkie czynności za stronę wykonuje pełnomocnik. W tym w sytuacji wydania negatywnej decyzji dla strony, którą reprezentuje pełnomocnik, ten ostatni winien również złożyć odwołanie od tej decyzji. Jednakże zdarzają się sytuacja, jak np. choroba pełnomocnika, które uniemożliwiają wykonanie przez pełnomocnika za stronę czynności procesowej w przypisanym terminie. W takiej sytuacji w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny nie wykonania czynności w terminie, pełnomocnik winien złożyć do organu, przed którym miał wykonać daną czynność, wniosek o przywrócenie terminu wraz z czynnością, której terminowi uchybił. We wniosku pełnomocnik zobowiązany jest uprawdopodobnić, iż uchybi w/w terminowi bez swojej winy. Powstaje jednaj pytanie, czy choroba pełnomocnika może stanowić podstawę do przywrócenia terminu?

REKLAMA

Zobacz również: Odwołanie od decyzji administracyjnej czy inne pismo?

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 18 marca 2015 r., sygn. akt: I SA/Bk 144/15 (LEX nr 1666955) stwierdził, iż choroba pełnomocnika nie zawsze może stanowić podstawy do przywrócenia terminu. W orzeczeniu tym sąd przyjął, że: „stan zdrowia pełnomocnika i fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim, nie stanowi przeszkody nie do przezwyciężenia, dla dochowania terminu do złożenia odwołania.”

Powyższe stanowisko sądu jest bardzo kontrowersyjne. Zwolnienie lekarskie  traktowane było dotychczas jako wystarczająca podstawa do stwierdzenia, iż pełnomocnik nie mógł wykonać danej czynności bez swojej winy, jeżeli termin do wykonania tej czynności upływał w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Jednakże na skutek powyższego orzeczenia zwolnienie lekarskie , może nie wystarczyć obecnie, aby uprawdopodobnić brak winy w nie wykonaniu czynności w terminie. Trudno jednak zgodzić się z w/w stanowiskiem sądu, gdyż może to prowadzić do nadużyć, bowiem sąd musiałby ustalić, czy choroba, która była przyczyną wydania zwolnienia lekarskiego, faktycznie uniemożliwiała pełnomocnikowi wykonywanie jakiejkolwiek czynności, czy też. Pamiętać należy, iż każdy przechodzi daną chorobę w inny sposób. W związku z czym zwykła grypa dla jednej osoby może nie utrudniać normalnego funkcjonowania, zaś dla inne osoby, może na tyle utrudnić normalne funkcjonowanie, iż w czasie jej odbywania uniemożliwi choremu normalną pracę. Co też może prowadzić do krzywdzących orzeczeń sądów.

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA