reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > Przywrócenie terminu z powodu choroby pełnomocnika

Przywrócenie terminu z powodu choroby pełnomocnika

Czy choroba pełnomocnika strony może stanowić podstawę do przywrócenia terminu do złożenia odwołania? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 18 marca 2015 r., uznał, iż stan zdrowia pełnomocnika i fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim, nie stanowi przeszkody nie do przezwyciężenia, dla dochowania terminu do złożenia odwołania.

Strona w postępowaniu administracyjnym może być zastępowana przez pełnomocnika, którym może być każdy osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnej. W przypadku wstąpienia pełnomocnika do postępowania, wszystkie czynności za stronę wykonuje pełnomocnik. W tym w sytuacji wydania negatywnej decyzji dla strony, którą reprezentuje pełnomocnik, ten ostatni winien również złożyć odwołanie od tej decyzji. Jednakże zdarzają się sytuacja, jak np. choroba pełnomocnika, które uniemożliwiają wykonanie przez pełnomocnika za stronę czynności procesowej w przypisanym terminie. W takiej sytuacji w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny nie wykonania czynności w terminie, pełnomocnik winien złożyć do organu, przed którym miał wykonać daną czynność, wniosek o przywrócenie terminu wraz z czynnością, której terminowi uchybił. We wniosku pełnomocnik zobowiązany jest uprawdopodobnić, iż uchybi w/w terminowi bez swojej winy. Powstaje jednaj pytanie, czy choroba pełnomocnika może stanowić podstawę do przywrócenia terminu?

Zobacz również: Odwołanie od decyzji administracyjnej czy inne pismo?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 18 marca 2015 r., sygn. akt: I SA/Bk 144/15 (LEX nr 1666955) stwierdził, iż choroba pełnomocnika nie zawsze może stanowić podstawy do przywrócenia terminu. W orzeczeniu tym sąd przyjął, że: „stan zdrowia pełnomocnika i fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim, nie stanowi przeszkody nie do przezwyciężenia, dla dochowania terminu do złożenia odwołania.”

Powyższe stanowisko sądu jest bardzo kontrowersyjne. Zwolnienie lekarskie  traktowane było dotychczas jako wystarczająca podstawa do stwierdzenia, iż pełnomocnik nie mógł wykonać danej czynności bez swojej winy, jeżeli termin do wykonania tej czynności upływał w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Jednakże na skutek powyższego orzeczenia zwolnienie lekarskie , może nie wystarczyć obecnie, aby uprawdopodobnić brak winy w nie wykonaniu czynności w terminie. Trudno jednak zgodzić się z w/w stanowiskiem sądu, gdyż może to prowadzić do nadużyć, bowiem sąd musiałby ustalić, czy choroba, która była przyczyną wydania zwolnienia lekarskiego, faktycznie uniemożliwiała pełnomocnikowi wykonywanie jakiejkolwiek czynności, czy też. Pamiętać należy, iż każdy przechodzi daną chorobę w inny sposób. W związku z czym zwykła grypa dla jednej osoby może nie utrudniać normalnego funkcjonowania, zaś dla inne osoby, może na tyle utrudnić normalne funkcjonowanie, iż w czasie jej odbywania uniemożliwi choremu normalną pracę. Co też może prowadzić do krzywdzących orzeczeń sądów.

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 04.12.2015

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Choroba pełnomocnika, postępowanie administracyjne
Choroba pełnomocnika, postępowanie administracyjne

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama