REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potwierdzenie umowy dzierżawy przez wójta

Subskrybuj nas na Youtube
Potwierdzenie umowy dzierżawy przez wójta
Potwierdzenie umowy dzierżawy przez wójta

REKLAMA

REKLAMA

Potwierdzenie umowy dzierżawy przez wójta - kiedy jest wymagane? Czy wójt powinien potwierdzać umowę dzierżawy, czy tylko te umowy, w których stronami nie są osoby spokrewnione? Czy wymagane jest prowadzenie rejestru potwierdzanych umów dzierżawy?

Umowa dzierżawy

Na podstawie obowiązujących przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników wójt jest zobowiązany do potwierdzania zawarcia umowy dzierżawy. W urzędzie złożono umowę dzierżawy sporządzoną pomiędzy ojcem a synem, w związku z tym pojawiła się wątpliwość, czy wójt powinien potwierdzać każdą taką umowę, czy tylko te umowy dzierżawy, w których stronami nie są osoby spokrewnione? Czy wójt przed potwierdzeniem umowy dzierżawy powinien zweryfikować, czy pomiędzy stronami zachodzi stopień pokrewieństwa? Jeśli tak, to jak to zrobić, czy możliwe jest żądanie w tym celu złożenia przez wnioskodawcę oświadczenia o braku pokrewieństwa stron? Czy wymagane jest prowadzenie rejestru potwierdzanych umów dzierżawy?

REKLAMA

Odpowiedź

Na gruncie obowiązujących przepisów wójt zobowiązany jest wyłącznie do potwierdzenia faktu zawarcia umowy dzierżawy. Nie ma regulacji prawnych, które obligują wójta do badania i stwierdzania ewentualnego pokrewieństwa występującego pomiędzy stronami takiej umowy. Nie ma również uzasadnienia do wnikania w treść umowy dzierżawy przedłożonej wójtowi do potwierdzenia.

Uzasadnienie

REKLAMA

Za podstawę do rozstrzygnięcia w zakresie postawionego zapytania należy przyjąć regulację zawartą w art. 28 ust. 4 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (dalej: u.u.s.r.). W myśl tego przepisu uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego, nie uwzględniając gruntów wydzierżawionych, na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat, której zawarcie potwierdził wójt, właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy, osobie niebędącej wobec tego emeryta lub rencisty: małżonkiem, jego zstępnym lub pasierbem (małżonkiem zstępnego czy pasierba) lub osobą pozostającą z nim we wspólnym gospodarstwie domowym (małżonkiem takiej osoby).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotny w analizowanym przypadku jest również przepis art. 38 pkt 1 u.u.s.r., z którego wynika, że przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli umowa dzierżawy jest potwierdzona przez wójta, właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach.

Kiedy wymagane poświadczenie dzierżawy przez wójta?

Procedura potwierdzania przez wójta umów dzierżawy nie jest szczegółowo uregulowana. Obowiązujące przepisy wskazują wójta jako organ właściwy do dokonania czynności potwierdzenia zawarcia umowy dzierżawy, bez wskazania sposobu jej wykonania. Z literalnego brzmienia przytoczonych wyżej przepisów wynika tylko tyle, że wójt potwierdza jedynie fakt zawarcia umowy - tu nie ma zobowiązania do merytorycznego rozstrzygania, czy treść przedłożonej umowy jest właściwa i w jakim stosunku prawnym pozostają wobec siebie osoby będące stronami takiej umowy. Potwierdzenie zawarcia umowy nie oznacza również stwierdzenia przez wójta własnoręczności podpisu osób zawierających umowę dzierżawy.

Z ORZECZNICTWA

Jedynie przedłożenie przez wnioskodawcę umowy dzierżawy spełniającej warunki z art. 28 ust. 4 pkt 1 ustawy z 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników uprawnia do korzystania przez wydzierżawiającego z domniemania, że nie prowadzi on już działalności rolniczej na wydzierżawionych gruntach. - Wyrok WSA w Poznaniu z 10 października 2019 r., sygn. akt IV SA/Po 579/19

Organ administracji nie posiada kompetencji do dokonywania oceny i rozstrzygania w toku postępowania administracyjnego o skuteczności zawartej umowy dzierżawy, w tym ewentualnych skutkach prawnych, które umowa w danym kształcie może wywołać. Oznacza to, że fakt zawarcia umowy dzierżawy pomiędzy osobami spokrewnionymi, np. pomiędzy rodzicem a synem, nie jest przedmiotem zainteresowania wójta, ten ma jedynie potwierdzić, że taka umowa została zawarta. Dla jasności sytuacji warto w tym miejscu wskazać, że rolnicy będący właścicielami gospodarstw wymienionych m.in. w art. 28 ust. 4 pkt 1 u.u.s.r. nie muszą wykazywać, że nie prowadzą w nich działalności rolniczej, bowiem ten fakt uznaje sam ustawodawca na zasadzie uprawnionego domniemania. Tym samym, jeśli zainteresowany zawiera umowę dzierżawy ze zstępnym, np. z synem, rezygnuje z przewidzianego prawem domniemania zaprzestania prowadzenia działalności rolnej, z którego korzystają umowy wskazane w art. 28 ust. 4 pkt 1 u.u.s.r. (por. wyrok WSA w Poznaniu z 10 października 2019 r., sygn. akt IV SA/Po 579/19). Tu ważne jest, że samo poświadczenie takiej umowy przez wójta jest tylko jednym z warunków do uzyskania przedmiotowego domniemania, ale już sama czynność poświadczenia przez wójta nie warunkuje uznania tej umowy za skuteczną w kontekście instytucji domniemania.

Jak potwierdzić umowę dzierżawy?

Urząd obsługujący wójta zwyczajowo przyjmuje składany przez osobę zainteresowaną wniosek o potwierdzenie umowy dzierżawy, wraz z załączoną umową, której to potwierdzenie dotyczy. Na tej podstawie wójt dokonuje potwierdzenia zawarcia umowy w formie zaświadczenia wydawanego w trybie art. 217 § 2 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.). Przepis ten stanowi, że zaświadczenie wydaje się, jeżeli urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa, w tym przypadku za podstawę przyjmuje się art. 28 ust. 4 pkt 1 u.u.s.r. Przedmiotowe zaświadczenie w sprawie, w myśl art. 217 § 3 k.p.a., wójt powinien wydać bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni.

Rejestr umów potwierdzanych

W obowiązującym porządku prawnym nie ma przepisów regulujących kwestię rejestrowania, w tym prowadzenia jakichkolwiek odrębnych rejestrów umów dzierżawy potwierdzanych przez wójta. W tym zakresie zasadne jest zwyczajowe rejestrowanie wniosków o potwierdzenie umowy wpływających do urzędu. Te powinny być klasyfikowane i kwalifikowane zgodnie z obowiązującą w danym urzędzie instrukcją kancelaryjną, zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.

Krzysztof Adamczyk

audytor wewnętrzny z praktyką w jednostkach samorządu terytorialnego, ekspert w zakresie inwestycji i zarządzania projektami, dziennikarz specjalizujący się w tematyce prawa samorządowego, finansów publicznych oraz zamówień publicznych

Podstawy prawne

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA