| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jak rozliczyć godziny nadliczbowe pracownika kultury

Jak rozliczyć godziny nadliczbowe pracownika kultury

Pracownicy instytucji kultury pracowali w sobotę w godz. 7.00 do 20.00 przy obsłudze imprezy. W zamian za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymali dwa dni wolnego. Czy prawidłowo został rozliczony czas pracy? Czy przysługuje jeszcze dodatkowo wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych za przekroczenie przez pracownika tygodniowej normy czasu pracy?

Nie, pracownicy nie mają prawa do dodatku za przekroczenie średnitygodnowej normy czasu pracy, gdyż za pracę w sobotę przez 8 godzin otrzymali dzień wolny, natomiast za 5 godzin nadliczbowych w tym dniu( przekroczenie dobowe) pracodawca oddał im czas wolny w wymiarze 8 godzin.

Pracownik za każdą godzinę pracy w godzinach nadliczbowych powinien otrzymać, oprócz normalnego wynagrodzenia, także dodatek w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia w zależności od tego, kiedy wystąpiły nadgodziny.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych dobowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Zobacz również: Czy pracownik domu kultury może w czasie pracy uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych

Natomiast dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych w pozostałych dniach niż wyżej wymienione.

Dodatek 100% przysługuje również z tytułu przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy jest zawsze wypłacany dopiero na koniec okresu rozliczeniowego. Taki termin wypłaty dodatku za nadgodziny średniotygodniowe jest wynikiem tego, że pracodawca dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego sporządza bilans czasu pracy, na podstawie którego jest w stanie ocenić, czy doszło do przekroczenia normy 40-godzinnej. Ponieważ wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.), to po każdym miesiącu pracodawca powinien wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie odpowiednio do liczby godzin faktycznie przepracowanych w danym miesiącu wraz z dodatkami za nadgodziny dobowe.

Pracodawca ma również możliwość rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych przez udzielenie czasu wolnego. Decyzję o tym, czy praca w godzinach nadliczbowych zostanie zrekompensowana w formie pieniężnej czy przez oddanie czasu wolnego, podejmuje tylko i wyłącznie pracodawca.

W przypadku, gdy pracodawca oddaje czas wolny na wniosek zatrudnionego, to udziela 1 godzinę czasu wolnego w zamian za 1 godzinę nadliczbową. W takim przypadku nie ma żadnego ograniczenia co do terminu, w którym taki czas wolny ma być udzielony. Czas wolny może zostać udzielony również po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiły godziny nadliczbowe.

Czas wolny może być także udzielany bez wniosku pracownika, tj. wyłącznie z inicjatywy pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek udzielić czasu wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiła praca nadliczbowa i to w proporcji 1 do 1,5 . Pracodawca, udzielając czasu wolnego, powinien wskazać, za które godziny nadliczbowe ten czas jest udzielany.

Obowiązek oddawania czasu wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym bezpośrednio wpływa no to, że czas wolny za godziny nadliczbowe może dotyczyć tylko nadgodzin dobowych. W praktyce nie ma, więc możliwości zrekompensowania w ten sposób nadgodzin średniotygodniowych, o których istnieniu pracodawca dowiaduje się dopiero w momencie zakończenia okresu rozliczeniowego.

Podstawa prawna:

Art. 1511, art. 1512 § 1 i 2 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Pracownicy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »