| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Kiedy nauczyciel może przejść na emeryturę

Kiedy nauczyciel może przejść na emeryturę

Nauczycielka urodzona 9.08.1959 r. W 2015 r. przepracowała 32 lata w szkolnictwie. Kiedy może odejść na emeryturę?

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym nauczycielka będzie mogła przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego czyli dla tej nauczycielki wynoszącego 62 lata i 3 miesiące przejdzie na emeryturę.

Nauczyciele zachowali prawo do otrzymania wcześniejszej nauczycielskiej emerytury, emerytury bez względu na wiek , jeżeli spełnili warunki do uzyskania emerytury z art 88 KN tj. mieli okres 30 lat pracy, w tym 20 w szczególnym charakterze na dzień 31 grudnia 2008 r. Nauczyciele ci mogą w każdym czasie złożyć wniosek o emeryturę i przejść na nią po rozwiązaniu stosunku pracy. Warunkiem, który jednak musi być spełniony, jest osiągnięcie wymaganego okresu zatrudnienia. Zatem skorzystać z tego uprawnienia będzie mógł nauczyciel, który posiada 30-letni okres zatrudnienia, przy czym 20 lat stanowi praca nauczycielska, a w przypadku nauczycieli szkolnictwa specjalnego okres zatrudnienia musi wynosić 25 lat, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym. Kolejnym warunkiem, który musi być spełniony jest rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy chyba, że rozwiązano stosunek pracy z nauczycielem na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela.

Polecamy serwis: Oświata

Jeśli nauczyciel był zatrudniony w kilku placówkach lub szkołach, wówczas warunek rozwiązania stosunku pracy uznaje się za spełniony, gdy nauczyciel rozwiązał stosunek pracy ze wszystkimi pracodawcami.

Istnieje również możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę nauczycieli , którzy do dnia 31 grudnia 2008 r nie osiągnęli obniżonego wieku 55 lat ale na dzień 1 stycznia 1999 r udowodnili okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet, w tym co najmniej 15 lat jako nauczyciel, którą wykonywał pracę jako nauczyciel stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Osoby te będą mogły przejść na emeryturę po ukończeniu 55lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę.

Nauczyciele, którzy nie spełnili wyżej wymienionych warunków przechodzą na emeryturę na zasadach ogólnych tj. po ukończeniu wieku emerytalnego. Dla nauczycielki w przedstawionym stanie faktycznym powszechny wiek emerytalny wynosi 62 lata i 3 miesiące.

Ponieważ zgodnie z nowymi regulacjami zawód nauczyciela nie znalazł się na liście zawodów o szczególnym charakterze, nauczycielom przyznano specjalne świadczenia kompensacyjne. Nauczyciele mogą z nich skorzystać do 2032 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »