Kiedy nauczyciel może przejść na emeryturę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym nauczycielka będzie mogła przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego czyli dla tej nauczycielki wynoszącego 62 lata i 3 miesiące przejdzie na emeryturę.
REKLAMA
Nauczyciele zachowali prawo do otrzymania wcześniejszej nauczycielskiej emerytury, emerytury bez względu na wiek , jeżeli spełnili warunki do uzyskania emerytury z art 88 KN tj. mieli okres 30 lat pracy, w tym 20 w szczególnym charakterze na dzień 31 grudnia 2008 r. Nauczyciele ci mogą w każdym czasie złożyć wniosek o emeryturę i przejść na nią po rozwiązaniu stosunku pracy. Warunkiem, który jednak musi być spełniony, jest osiągnięcie wymaganego okresu zatrudnienia. Zatem skorzystać z tego uprawnienia będzie mógł nauczyciel, który posiada 30-letni okres zatrudnienia, przy czym 20 lat stanowi praca nauczycielska, a w przypadku nauczycieli szkolnictwa specjalnego okres zatrudnienia musi wynosić 25 lat, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym. Kolejnym warunkiem, który musi być spełniony jest rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy chyba, że rozwiązano stosunek pracy z nauczycielem na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela.
Polecamy serwis: Oświata
Jeśli nauczyciel był zatrudniony w kilku placówkach lub szkołach, wówczas warunek rozwiązania stosunku pracy uznaje się za spełniony, gdy nauczyciel rozwiązał stosunek pracy ze wszystkimi pracodawcami.
REKLAMA
Istnieje również możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę nauczycieli , którzy do dnia 31 grudnia 2008 r nie osiągnęli obniżonego wieku 55 lat ale na dzień 1 stycznia 1999 r udowodnili okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet, w tym co najmniej 15 lat jako nauczyciel, którą wykonywał pracę jako nauczyciel stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Osoby te będą mogły przejść na emeryturę po ukończeniu 55lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę.
Nauczyciele, którzy nie spełnili wyżej wymienionych warunków przechodzą na emeryturę na zasadach ogólnych tj. po ukończeniu wieku emerytalnego. Dla nauczycielki w przedstawionym stanie faktycznym powszechny wiek emerytalny wynosi 62 lata i 3 miesiące.
Ponieważ zgodnie z nowymi regulacjami zawód nauczyciela nie znalazł się na liście zawodów o szczególnym charakterze, nauczycielom przyznano specjalne świadczenia kompensacyjne. Nauczyciele mogą z nich skorzystać do 2032 r.
Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy spełniają warunki wymienione w ustawie z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Nauczyciel , którzy osiągnęli wiek 55 lat - w latach 2009-2014 oraz posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć między innymi w publicznych i niepublicznych przedszkolach oraz szkołach o uprawnieniach szkół publicznych i rozwiążą na swój wniosek stosunek pracy mogą skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Świadczenie te przysługuje wówczas w sytuacji, gdy stosunek pracy został rozwiązany w razie całkowitej likwidacji szkoły lub częściowej likwidacji szkoły, a także w ramach zmian organizacyjnych, które uniemożliwiają dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. Nauczyciel, który zamierza ubiegać się o przyznanie świadczenia kompensacyjnego, a pozostaje w kilku stosunkach pracy, aby nabyć prawo do tego świadczenia, musi rozwiązać wszystkie stosunki pracy, bez względu na ich charakter i wymiar zatrudnienia.
Wysokość świadczenia kompensacyjnego zależy od środków zgromadzonych na koncie własnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata świadczenia kompensacyjnego- z uwzględnieniem ich waloryzacji. Zgodnie z ustawą, kwota świadczenia kompensacyjnego powstała na skutek obliczeń, nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury wynikająca z ustawy o emeryturach i rentach.
Podstawa prawna:
Art. 20, 88 ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Zobacz również: Zatrudnianie asystenta nauczyciela
REKLAMA
REKLAMA