| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Czy premię uznaniową bierze się pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Czy premię uznaniową bierze się pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Mamy problem z ustaleniem jego normalnego wynagrodzenia. Czy w jego skład wchodzi też premia uznaniowa?

NIE. Sąd Najwyższy stwierdził, że przez „normalne wynagrodzenie” należy rozumieć takie wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmuje ono zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników. A to oznacza, że do ustalenia normalnego wynagrodzenia bierze się pod uwagę tylko stale otrzymywane przez pracownika składniki, o ile wynikają one z umowy o pracę, regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy. Nie bierzemy pod uwagę premii uznaniowej, bo nie ma ona charakteru stałego i obiektywnego.

Joanna Skrobisz

specjalista ds. prawa pracy i ubezpieczeń

PODSTAWY PRAWNE

● art. 1511 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.)

● wyrok Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2011 r. (sygn. akt II PK 3/11)

Polecamy serwis: Pracownicy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »