REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rola władz lokalnych w demokracji bezpośredniej - wyzwania

Fundacja Szkoła Liderów
Urząd./ Fot. Fotolia
Urząd./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

80 wybranych na jesieni burmistrzów, wójtów, prezydentów miast i radnych – absolwentów programów politycznych Szkoły Liderów – wzięło udział w konferencji na temat „Roli władz lokalnych w demokracji bezpośredniej”, która odbyła się w Senacie z udziałem marszałka Bogdana Borusewicza. Wydarzenie rozpoczęło Akademię Liderów Samorządu – pierwszy w Polsce program przygotowujący wybranych w wyborach lokalnych samorządowców do pełnienia swoich funkcji.

Gospodarka i edukacja zamiast akwaparków

- Z reformą samorządową stoimy w miejscu od 1998 roku. Samorząd musi inwestować w gospodarkę, innowacje i edukację, nie w akwaparki – mówił do zebranych w Senacie wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych Piotr Borys, doradca ministra spraw zagranicznych podczas otwarcia Akademii Liderów Samorządu Szkoły Liderów.

REKLAMA

- Trzeba postawić na jakość edukacji. Odtworzyć dobre szkolnictwo zawodowe, wprowadzić do szkół dwujęzyczność, tak aby każde dziecko posługiwało się językiem angielskim tak jak polskim – przekonywał Borys.

REKLAMA

Według senatora Janusza Sepioła wyzwaniem dla samorządu jest przede wszystkim dobre codzienne zarządzanie. Podał przykład stworzenia dogodnego systemu dróg i połączeń kolejowych dla mieszkańców. Ekonomistka Maria Pasło-Wiśniewska odpowiedziała na to: – Rozumiem, że transport jest istotny, ale samorządowcy muszą najpierw wiedzieć, po co mają ludzi w swojej miejscowości zatrzymywać!

Wtórował jej prof. Witold Orłowski, podkreślając, że rozwój społeczny i gospodarczy decyduje się na poziomie małych ojczyzn. – Podatek CIT co prawda zbiera minister finansów, ale to na poziomie regionu tworzone są warunki dla przedsiębiorców, które powodują, że biznes może się rozwijać – mówił. Według niego potrzebny jest kolejny krok w reformie samorządu. – Nie mam poczucia, że samorządy w Polsce są dzisiaj gospodarzami. Gospodarz nie dba tylko o to, jak najlepiej wydać pieniądze, ale o to, żeby ludzie byli jak najbardziej aktywni. Rozwój gospodarczy to cała układanka. Ogromnym błędem jest wyjmowanie jednego jej elementu, np. pożytkowania funduszy unijnych. Traktujmy pieniądze unijne jak kaprys historii, a nie stałe źródło rozwoju – przekonywał zebranych.

– Dobry samorząd powinien umieć podzielić się władzą ze społeczeństwem. Czy polskie samorządy są gotowe, żeby oddać część kompetencji organizacjom pozarządowym? Wątpię. A to jest kolejny wariant dla reformy samorządu – powiedział Piotr Borys.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

80 wybranych na jesieni burmistrzów, wójtów, prezydentów miast i radnych – absolwentów programów politycznych Szkoły Liderów – wzięło udział w konferencji na temat „Roli władz lokalnych w demokracji bezpośredniej”, która odbyła się w Senacie z udziałem marszałka Bogdana Borusewicza. Wydarzenie rozpoczęło Akademię Liderów Samorządu – pierwszy w Polsce program przygotowujący wybranych w wyborach lokalnych samorządowców do pełnienia swoich funkcji.

Roczny program Akademii przewiduje wsparcie w planowaniu budżetu gminy, warsztat na temat planowania przestrzennego, cykl webinariów specjalistycznych oraz stworzenie platformy wymiany doświadczeń przez radnych na portalu Facebook. Konferencja i warsztaty przeznaczone są dla absolwentów programów Szkoły Liderów, natomiast ogólnodostępne materiały informacyjne i miejsce wymiany doświadczeń będą służyć wszystkim zainteresowanym samorządowcom w Polsce.

Akademia Liderów Samorządu jest współorganizowana przez Fundację Szkoła Liderów i Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Partnerem strategicznym Szkoły Liderów jest Fundacja PZU. Transmisję z konferencji można oglądać online na stronie Senatu.

W konferencji udział wzięli:

Piotr Borys

Doradca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Polityk Platformy Obywatelskiej. Europoseł w latach 2009 - 2014. W Parlamencie Europejskim zajmował się stosunkami UE z Afganistanem, Azją Centralną, zasiadał w Komisji Prawnej oraz Komisji Kultury i Edukacji. Z wykształcenia prawnik. Karierę polityczną rozpoczął jako radny miasta Lubin, od 2003 był radnym sejmiku dolnośląskiego, od 2008 jego wicemarszałkiem. Zanim wstąpił do Platformy Obywatelskiej, należał do Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Absolwent Szkoły Liderów 1996.

Witold M. Orłowski

Profesor zwyczajny nauk ekonomicznych, specjalizujący się w problematyce transformacji gospodarczej i integracji europejskiej krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jest dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i współzałożycielem Niezależnego Ośrodka Badań Ekonomicznych NOBE, oraz głównym doradcą ekonomicznym PwC w Polsce. Członek Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie, Specjalny Doradca Komisji Europejskiej. Były szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Studiował na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Harvarda. W latach 1993-97 w Banku Światowym. W latach 2001-2005 szef zespołu doradców ekonomicznych Prezydenta RP. W przeszłości również doradca Głównego Negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej, członek Rady Makroekonomicznej Ministra Finansów, doradca wielu organizacji krajowych i międzynarodowych. Popularny komentator ekonomiczny i felietonista głównych polskich gazet.

Maria Pasło-Wiśniewska

Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu oraz studia podyplomowe w Kellog School of Management na Northwestern University w Chicago. Pracę rozpoczynała w Oddziale Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu, skąd po kilku latach została przeniesiona do Wojewódzkiego Oddziału NBP. W 1988 roku została oficjalnie zaproszona do specjalnego zespołu, którego zadaniem było utworzenie banku komercyjnego w Poznaniu – obecnie BZ WBK. Tam pracowała jako dyrektor departamentu kredytów, a do 1996 roku była wiceprezesem zarządu WBK. W roku 1998 objęła niezwykle odpowiedzialną funkcję prezesa zarządu Banku Pekao S.A., w którym pracowała do września 2003. Ma niezwykłe doświadczenie i ogromną wiedzę w tematach ekonomii i bankowości. Jest nie tylko doskonałym fachowcem, ale także znanym politykiem – w latach 2005-2007 była posłem na Sejm wybranym w okręgu poznańskim z listy PO.

Janusz Sepioł

Polski polityk, architekt, historyk sztuki, były marszałek województwa małopolskiego, od 2007 senator VII i VIII kadencji. W latach 1981–1990 zajmował stanowisko projektanta w Biurze Rozwoju Krakowa. Od 1990 do 1997 z roczną przerwą był dyrektorem Wydziału Polityki Regionalnej i Przestrzennej w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Od 1991 do 1992 zajmował stanowisko zastępcy dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Od 1998 był dyrektorem Departamentu Planowania Przestrzennego w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. W latach 1999–2002 pełnił funkcję wicemarszałka województwa małopolskiego, następnie do 2006 marszałka. Od 2002 do 2007 zasiadał także w sejmiku małopolskim. W 2006 został pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury.

Przemysław Radwan-Rohrenschef

Polityk społeczny, absolwent Instytutu Polityki Społecznej UW. Dawniej wykładowca Collegium Civitas oraz Polityki Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Koordynator i autor programów edukacyjnych z zakresu przywództwa, edukacji obywatelskiej i politycznej realizowanych w Polsce oraz krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Konsultował i prowadził programy edukacyjne dla organizacji pozarządowych, samorządów, partii politycznych oraz mniejszości narodowych. Stypendysta Departamentu Stanu USA (2007).
Ze Szkołą Liderów związany od 1995 roku, zaczynał jako człowiek od wszystkiego. Absolwent II Szkoły Liderów, potem wewnętrzny jej krytyk i jednocześnie twórca większości programów Szkoły przez lata. Teraz prezes fundacji i likwidator stowarzyszenia. A głównie wielki orędownik wspierania liderów, którzy mają odwagę „wychylić się” w stronę polityki każdego szczebla.                                                                           

www.szkola-liderow.pl               

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

REKLAMA

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

REKLAMA

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

D. Trump: rozważę wycofanie się z NATO, jeśli Europejczycy nie będą traktować nas uczciwie

Jeśli Europejczycy będą traktować nas uczciwie, zostaniemy w NATO, ale jeśli nie, absolutnie rozważę wyjście z Sojuszu - oświadczył prezydent elekt USA Donald Trump w wywiadzie w NBC. Trump powiedział też, że Ukraina może spodziewać się mniejszego wsparcia i że "aktywnie" stara się doprowadzić do końca wojny.

REKLAMA