REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewykonanie wyroku ETS oznacza płacenie kar przez Polskę

Katarzyna Żaczkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Komisja zdecydowała o skierowaniu do Trybunału kolejnych dwóch spraw przeciwko Polsce. Najbardziej zaniedbane jest prawo telekomunikacyjne, które trzeba dostosować do dyrektyw. Na 730 spraw w Trybunale Sprawiedliwości spraw polskich jest 13.

Komisja pozwała Polskę w minionym tygodniu w dwóch sprawach: bezpieczeństwa samolotów państw trzecich na lotniskach i numeru alarmowego 112.

REKLAMA

Zdaniem Komisji numer alarmowy nie działa w Polsce tak, jak powinien. Służby ratownicze, odbierając sygnał o wypadku, nie mogą ze względów technicznych automatycznie zidentyfikować miejsca zdarzenia.

- Obywatele Unii podróżujący do innych krajów Unii muszą mieć pewność, że po wybraniu numeru alarmowego zostaną zlokalizowani przez służby ratunkowe - mówi Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.

Komisarz wyjaśnia, że w większości państw członkowskich UE informacje o miejscu przebywania osoby wywołującej połączenie są już dostępne, ale nie wszędzie. Komisja podjęła podobne kroki wobec Łotwy, Rumunii i Bułgarii, a w poprzednich latach wobec Grecji.

Szanse na wygraną

REKLAMA

Szanse na uzyskanie pozytywnego dla Polski wyroku w sprawie numeru alarmowego są niewielkie. Komisja twierdzi, że technika poszła już tak daleko, że obszar 100 metrów nie jest wystarczający do określenia miejsca pobytu osoby wzywającej pomocy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zgodnie z artykułem 226 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, jeśli Komisja Europejska uzna, że państwo członkowskie uchybiło jednemu z zobowiązań, które na nim ciążą na mocy Traktatu Rzymskiego, wydaje ona uzasadnioną opinię w tym przedmiocie, po uprzednim umożliwieniu temu państwu przedstawienia swych uwag. Jeśli państwo to nie zastosuje się do opinii w terminie określonym przez Komisję, może ona wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - wyjaśnia Hanna Jeziorańska z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

- Gdy wniosek pochodzi od Komisji, państwo przeważnie sprawę przegrywa - mówi dr Andrzej Wojciechowski z Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.

Jest to klęska dla dwóch stron, jeśli wyczerpało się długą procedurę uzgodnień bez osiągnięcia porozumienia.

Nieudane skargi

Ostatnio Polska ponosiła w Trybunale porażki. 9 listopada zapadło postanowienie prezesa Trybunału w sprawie zawieszenia wykonania decyzji Komisji (zastosowanie środka tymczasowego) dotyczącej krajowego planu rozdziału uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na lata 2008-2012. Konsekwencją wykonania decyzji może być bankructwo wielu zakładów przemysłowych.

REKLAMA

W październiku Trybunał oddalił polską sprawę przeciwko Radzie UE dotyczącą rozszerzenia mechanizmu stopniowego wprowadzania płatności bezpośrednich (mechanizm phasing-in) na nowe rodzaje płatności, ustanowione po dniu podpisania Traktatu o przystąpieniu. Ale kosztami obciążył Polskę. We wrześniu natomiast Trybunał oddalił naszą skargę w kwestii nieuznawania przez Komisję kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych.

- W pozostałych sprawach rolnych, które rozpatrywane są przez sąd I instancji, mamy znacznie większe szanse na wygraną - zapewnia Karolina Rokicka, wicedyrektor departamentu prawnego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

 

Sprawa obwodnicy Augustowa

Nie całkiem przegrana jest sprawa Doliny Rospudy, przez którą władze Augustowa miały przeprowadzić autostradę.

- Mamy duże szanse na wygraną, gdyż powołujemy się na wyrok ETS w sprawie naruszenia dyrektywy siedliskowej w konflikcie między Austrią a Komisją - mówi Karolina Rokicka z UKIE.

Artykuł 6 dyrektywy siedliskowej nakłada na państwa członkowskie obowiązek podejmowania wszelkich działań w celu uniknięcia pogorszenia danego obszaru i znaczącego niepokojenia gatunków, dla których ten obszar został wyznaczony. Tych wymogów Polska nie spełniła i zdaniem Komisji w wyniku przeprowadzenia inwestycji nastąpiły nieodwracalne straty dla 37 gatunków ptaków oraz sześciu gatunków zwierząt i roślin.

Zaniedbana telekomunikacja

Jedną z pierwszych spraw, którą w najbliższym czasie zajmie się Trybunał, będzie sprawa niezapewnienia dostępności spisu abonentów i pełnej informacji o numerach telefonicznych.

Naruszenia dyrektyw telekomunikacyjnych to problem coraz powszechniejszy. Na rozpatrzenie przez ETS czekają też dwa inne spory Polski z Komisją. Chodzi o prawo i obowiązek negocjowania przez operatora sieci publicznych wzajemnych połączeń celem świadczenia usług elektronicznych. Komisja podnosi, że przepisy polskiej ustawy Prawo telekomunikacyjne nie są zgodne z warunkami określonymi w dyrektywie o dostępie.

Trzecia sprawa to brak właściwej definicji abonenta w polskim prawie, w związku z czym abonenci telefonów na kartę nie mają równych praw.

Statystyki rosną

Obecnie w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości jest 13 spraw konfliktowych między Komisją Europejską a Polską. Spraw tzw. polskich jest dużo więcej, gdyż wnioski o rozpatrzenie spornych kwestii mogą wnosić nie tylko państwa członkowskie, ale także przedsiębiorstwa, instytucje wspólnotowe, osoby prawne. Wiele skarg dotyczy także Parlamentu Europejskiego i Rady.

Według danych podanych przez Karolinę Rokicką na etapie wstępnym - zarzutów formalnych - znajduje się 69 spraw przeciw rządowi polskiemu, a 34 na etapie uzasadnionych opinii, gdyż istnieje możliwość przekonania Komisji argumentami prawnymi. Z kolei Komisja, którą ta odpowiedź nie zadowoli, musi przedstawić konkretne zarzuty.

W sumie 27 państw ma w Trybunale 730 spraw w toku, w sądzie I instancji i w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

 

Wysokie kary

Do tej pory na Polskę nie zostały nałożone żadne kary za niewykonanie przepisów wspólnotowych. Ale trzeba pamiętać, że w przypadku niewykonania wyroku Trybunał może ukarać państwo członkowskie sankcją finansową w postaci ryczałtu oraz okresowej kary pieniężnej. Od 1994 roku, czyli od wprowadzenia takiej możliwości do Traktatu, zastosowano tę sankcję czterokrotnie. W przypadku Polski wnioskowana kara finansowa będzie sumą ryczałtu w wysokości co najmniej 3 mln 610 tys. euro oraz okresowej kary pieniężnej w wysokości od 4,3 tys. do 260 tys. euro za każdy dzień niewykonania przez Polskę zobowiązania po powtórnym wyroku Trybunału. Ostatnia dotkliwa kara nałożona została na Francję w lipcu 2005 r. (sprawa C-304/02). W wyniku skargi Komisji nałożono na Francję ryczałt 20 mln euro oraz karę finansową w wysokości 58 mln euro za każdy półroczny okres niewykonania wyroku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Uchybienia zobowiązaniom państw członkowskich UE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wniesienie skargi do ETS - procedura administracyjna

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Sprawy czekające na rozstrzygnięcie przed ETS

KATARZYNA ŻACZKIEWICZ

katarzyna.zaczkiewicz@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 226 i art. 228 Traktatu o utworzeniu Wspólnot Europejskich (TWE).

Protokół o statucie ETS z 1957 roku.

Regulamin postępowania ETS z 1974 roku.

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ARWID MEDNIS

partner w Kancelarii Prawnej Wierzbowski Eversheds

W sporze między Komisją Europejską a państwem członkowskim często stawiany jest interes danego kraju przeciwko prawu wspólnotowemu. Chodzi najczęściej o rozbieżność w interpretowaniu przepisów prawa wspólnotowego. Komisja wszczyna postępowanie po wcześniejszym zawiadomieniu państwa członkowskiego. Komisja może odrzucić argumenty wnioskodawcy, ale też może taki wniosek rozszerzyć o nowe zarzuty. Skargi Komisji wniesione do Trybunału są zawsze bardzo dobrze przygotowane i dotyczą ważnych dla Wspólnoty spraw. Dlatego szanse państw na wygranie przed ETS są zwykle mniejsze niż Komisji, ale zdarza się, że argumentacja przedstawiciela rządu przeważa przez Trybunałem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA