Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PPP. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PPP.
Aktualizacja: 12.11.2019
Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego jest w Polsce znana od ponad 10 lat - tj. od chwili wejścia w życie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym. Analiza inwestycji podejmowanych przez samorządy z partnerami prywatnymi wskazuje jednak, że taki model współpracy wciąż plasuje się na marginesie wszystkich realizowanych inwestycji finansowanych ze środków publicznych. »
Samorządy mają potrzeby, brakuje im pieniędzy
Aktualizacja: 28.11.2018
Polski Fundusz Rozwoju daje lokalnym władzom nowe narzędzia, pozwalające finansować inwestycje. »
PPP a nowelizacja ustawy o gospodarce komunalnej
Aktualizacja: 28.11.2018
Dokonując nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym Sejm dokonał jednoczesnej zmiany w ustawie o gospodarce komunalnej. W dniu 5 lipca 2018 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw. »
Zmiany w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym 2018 r.
Aktualizacja: 28.11.2018
Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmieniło. »
Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym
Aktualizacja: 28.11.2018
Zgodnie z Ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym z dnia 19 grudnia 2008 r. przedmiotem partnerstwa publiczno-prywatnego jest wspólna realizacja przedsięwzięcia. Realizacja, o której mowa w zdaniu poprzednim oparta jest na podziale zadań oraz ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym. »
Zmiany w zakresie fakultatywnych przesłanek unieważnienia postępowania
Aktualizacja: 28.11.2018
Zawarty w art. 93 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 1579, dalej: P.z.p.) katalog przesłanek unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego ma charakter zamknięty. W jego skład wchodzą przede wszystkim przesłanki obligatoryjne, których ziszczenie się zobowiązuje zamawiającego do unieważnienia postępowania. W katalogu przewidziane są również przesłanki fakultatywne, które umożliwiają zamawiającemu unieważnienie postępowania, nie nakazując mu podjęcia tej czynności. Do drugiej z wymienionych kategorii przynależą przesłanki przewidziane w art. 93 ust. 1a i 1b P.z.p., których modyfikacja została przewidziana w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw (1). »
Śródmiejskie strefy płatnego parkowania coraz bliżej
Aktualizacja: 28.11.2018
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, która zmienić ma także ustawę o drogach publicznych. »
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym
Aktualizacja: 09.07.2018
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Ustawa ma wprowadzić przepisy ułatwiające monitoring rynku PPP, umożliwić realizacji projektów PPP na bazie istniejących spółek podmiotu publicznego, a także umożliwić samorządom przyznawanie dotacji celowych dla partnerów prywatnych na finansowanie inwestycji związanych z realizacją zadań samorządowych. »
Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych 2017 r.
Aktualizacja: 23.08.2017
Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych mają ułatwić przede wszystkim realizację hybrydowych projektów PPP. Zaktualizowana wersja Wytycznych weszła w życia 18 maja 2017 r. »
Aktualizacja: 23.08.2017
„Polityka Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego” [dalej również: „Polityka PPP”][1] przyjęta przez Radę Ministrów. »
Partnerstwo publiczno-prywatne w ochronie środowiska
Aktualizacja: 14.07.2017
Co trzecie zawarta umowa partnerstwa publiczno-prywatnego dotyczy sektora ochrony środowiska. Projekty można podzielić na trzy główne kategorie, czyli gospodarkę odpadami, gospodarkę wodno-ściekową oraz efektywność energetyczną. »
Partnerstwo publiczno-prywatne w gminie Wiązowna
Aktualizacja: 08.06.2017
Gmina Wiązowna podpisała umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym z dotacją UE. Dzięki tej umowie uruchomiony został kompleksowy system modernizacji obiektów oświatowych. »
Leasing nie dla podmiotów publicznych
Aktualizacja: 22.05.2017
Przez bariery w przepisach finansowanie zadań publicznych w formie leasingu jest praktycznie niemożliwe. Czy coś się zmieni w tym zakresie? »
Projekt hybrydowy w Zgierzu wchodzi w fazę realizacyjną - PPP
Aktualizacja: 06.04.2017
Pierwszy hybrydowy projekt ze środków unijnych na lata 2014 - 2020 wchodzi w fazę realizacyjną. Sam proces przygotowawczy trwał dwa lata, także podpisanie umowy jest dużym sukcesem. »
Aktualizacja: 04.04.2017
Ministerstwo Rozwoju przygotowało propozycję zmian w prawie, które mają na celu ułatwić realizację przedsięwzięć w formule PPP. Zmiany prawa to tylko niektóre działania podjęte przez Ministerstwo. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?