Dodatek węglowy a wyjazd za granicę
REKLAMA
REKLAMA
Tak, także osoby, które przebywają za granicą mają prawo do dodatku węglowego. Przepisy dopuszczają możliwość czasowego wyjazdu z domu ogrzewanego węglem, z którym wiąże się wypłata dodatku węglowego. Dotyczy to zarówno wyjazdu jednego z członków rodziny starającej się o dodatek węglowy, jak i całej rodziny.
REKLAMA
Przykład: Małżeństwo wyjechała na okres wakacji 2022 r. do pracy w Holandii. Małżonkowie przedłużyli swój pobyt za granicą do końca grudnia 2022 r. Wyjazd ma jednoznacznie czasowy charakter. Dlatego mogą złożyć wniosek o przyznanie dodatku węglowego.
Nie jest przesłanką otrzymania dodatku węglowego faktyczne przebywanie w domu z piecem:
|
Przesłanką jest to, czy spełnione są poniższe warunki:
„Wniosek o dodatek węglowy składają: osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).”
Wynikają z art. 2 ust. 2 pkt 2 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym - poz. 1692. Przyjmuje się, że czasowy wyjazd za granicę z zamiarem powrotu nie powoduje zmiany miejsca zamieszkania gospodarstwa domowego.
Odmienną interpretację przepisów od przedstawionej w artykule prezentuje Ministerstwo Klimatu:
"W zakresie członków gospodarstwa domowego wieloosobowego przebywających z jakichś przyczyn poza tym gospodarstwem (np. za granicą, w szpitalu, w domu opieki społecznej, w więzieniu), ale nadal wchodzących w jego skład, wnioskodawca może wskazać ich we wniosku.
Należy podkreślić, że prowadzenie gospodarstwa domowego wiąże się nierozłącznie z faktem przebywania w lokalu (budynku jednorodzinnym). Wobec tego nie sposób uznać, że dodatek węglowy mógłby być przyznany osobom przebywającym poza granicami kraju, bądź przebywającym w miejscach/ośrodkach zaspokajających ich potrzeby bytowe (nawet w przypadku pobierania odpłatności za świadczone usługi), do których zaliczyć można np. domy opieki społecznej, więzienia, klasztory, szpitale."
Wyjazd za granicę ma charakter czasowy. Nie zmienia miejsca zamieszkania rodziny. Nie ma więc powodów do odmowy przez gminę przyznania dodatku węglowego Polakom przebywającym za granicą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.