Dodatek węglowy a rozwód albo separacja
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Od złożenia pozwu rozwodowego istnieje mocne domniemanie, że wspólne gospodarstwo domowe prowadzone przez Pana z żoną, rozpadło się i przekształciło w dwa gospodarstwa domowe. Nie zmienia tej kwalifikacji wspólne zamieszkiwanie.
REKLAMA
W praktyce rozwodzący się małżonkowie prawie zawsze otrzymają dwa osobne dodatki węglowe.
Jako wyjątek trzeba traktować sytuacje, kiedy gmina przyjmie, że rozwodzący się wciąż tworzą jedno gospodarstwo domowe. Tylko dlatego, że mieszkają razem.
Dodatek węglowy: Jakie gospodarstwo domowe tworzą małżonkowie w trakcie rozwodu?
Gospodarstwo domowe w ustawie o dodatku węglowym to:
|
Definicje te wprowadził art. 2 ust. 2 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym - poz. 1692.
Dodatek węglowy a wspólne mieszkanie w czasie rozwodu
REKLAMA
Rozwodzący się małżonkowie mogą spełniać ww. przesłanki wspólnego „zamieszkiwania”. To częsta sytuacja. Ale nie pozostają ze sobą w związku. I w praktyce wspólnie "nie gospodarują". Dlatego tworzą dwa osobne gospodarstwa niezależnie od tego, że przez jakiś czas mieszkają ze sobą.
WAŻNE! Przepisy nie dają podstawy - bez posiadania jednoznacznych dowodów – na formułowanie tezy przez urząd, że pozew rozwodowy ma charakter fikcyjny i został złożony w celu wyłudzenia dodatku węglowego.
I to nawet, jeżeli pozew rozwodowy został skierowany do sądu dzień przed złożeniem wniosku o dodatek węglowy.
Dodatek węglowy a separacja
Podobnie kwalifikowana jest w kontekście dodatku węglowego separacja. Także może stanowić podstawę do podwójnej wypłaty dodatku węglowego dla małżonków pozostających w separacji. Pomimo, że mieszkają ze sobą razem.
Podstawowe informacje o separacji:
Art. 611 kodeksu rodzinnego stanowi, że jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej. Małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć małżeństwa. Jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy - z tej reguły wynika, że nie można wywodzić z faktu pomagania sobie przez małżonków, że separacja między nimi jest fikcyjna (np. w celu wyłudzenia dodatku węglowego). Na podstawie art. 616 kodeksu rodzinnego na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji. Z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki. |
ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym Dz.U. 2022 poz. 1692
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.