Dodatek węglowy a konkubinat
REKLAMA
REKLAMA
Nie. W rozumieniu ustawy o dodatku węglowym tworzycie jedno, dwuosobowe gospodarstwo domowe. Macie więc prawo do jednego dodatku węglowego. Przesądza o tym definicja gospodarstwa domowego. Wprowadza ją art. 2 ust. 2 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym - poz. 1692. Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
REKLAMA
- osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
- osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Definicję mogą spełniać zarówno najemcy, użytkownicy jak i właściciele nieruchomości. Dla przyznania dodatku węglowego kwestia, kto jest właścicielem nieruchomości albo kto zgłosił piec do CEEB, nie ma znaczenia prawnego. Podobnie takiego znaczenia nie ma status małżeństwa czy pozostawanie w związku nieformalnym. Do dodatku węglowego mają prawo osoby żyjące w związkach partnerskich.
Dodatek węglowy: Czy osoby żyjące w konkubinacie to gospodarstwo wieloosobowe?
Tak, gdyż osoby żyjące w konkubinacie spełniają przesłanki takiego gospodarstwa:
- pozostają w faktycznym związku,
- wspólnie zamieszkują,
- wspólnie gospodarują.
Czy urząd może sprawdzić, że żyjemy w konkubinacie przed wypłatą dodatku węglowego?
W momencie składania wniosku o dodatek węglowy w żaden sposób nie dowodzi się faktu życia w konkubinacie albo jako osobne osoby. Nie składa się żadnych dokumentów opisujących relację między członkami gospodarstwa domowego. Nawet nie trzeba precyzować, czy wnioskodawca zgłasza się po dodatek węglowy jako konkubent czy mąż albo żona. Wnioskodawca składa jedynie oświadczenie, że osoby wymienione w części I w pkt 2 wniosku są członkami jego gospodarstwa domowego. Dodatkowo składa się oświadczenie, że wszystkie podane we wniosku dane są zgodne z prawdą.
Urząd może sprawdzić prawdziwość oświadczeń zawartych we wniosku o dodatek węglowy korzystając z:
- kodeksu postępowania administracyjnego
- art. 25 ust. 3 i 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych co do tego, że osoby otrzymujące dodatek węglowy są zobowiązane do udzielania wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do tego świadczenia.
W praktyce możliwość wykazania przez gminę, że dwie osoby żyją w konkubinacie (zakładając, że nie mają dziecka) jest dość trudna. Ustawa o dodatku węglowym jest w tym zakresie - jak w szeregu innych sytuacji - narażona na nadużycia.
ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym Dz.U. 2022 poz. 1692
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.