REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Koniec z kilkoma dodatkami węglowymi na jeden dom. Tylko 3000 zł na jeden adres [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Tomasz Żółciak
Grzegorz Osiecki
Grzegorz Osiecki
Koniec z kilkoma dodatkami węglowymi na jeden dom. Tylko 3000 zł na jeden adres
Koniec z kilkoma dodatkami węglowymi na jeden dom. Tylko 3000 zł na jeden adres
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

"DGP" poznał szczegóły planowanych zmian w ustawie o dodatku węglowym. Rząd proponuje wprowadzenie zasady: „jeden dom, to jeden dodatek węglowy”. Z przepisów zniknie zasada „dodatek węglowy dla każdego gospodarstwa domowego”.

Złożenie kilku wniosków o dodatek węglowy, oznacza, że pieniądze otrzyma pierwszy wnioskodawca. Znika możliwość otrzymania kilku dodatków węglowych: 6000 zł, 9000 zł, 12000 zł na jeden adres.

REKLAMA

Dodatek węglowy nie będzie obniżony z 3000 zł. Sejm dał dodatkowe 2 mld zł

Sejm dał czas do końca 2022 r. na podział adresu rodzinom mieszkającym w jednym domu [dodatek węglowy]

WAŻNE: Na dziś nie wiadomo, czy nowe przepisy obejmą już złożone w gminach wnioski o dodatek węglowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

poniżej fragment artykułu "DGP". Całość pod linkiem

DGP: Dodatek węglowy: Znamy szczegóły zmian planowanych w ustawie [NEWS DGP]

Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki

Co ustalił „DGP” o nowelizacji ustawy o dodatku węglowym?

 1. Jeden dodatek dla wszystkich gospodarstw zamieszkujących pod tym samym adresem,
 2. wydłużenie terminu rozpatrywania wniosku z 30 do 60 dni oraz
 3. możliwość badania stanu faktycznego przez porównanie np. z wcześniej złożoną deklaracją śmieciową, wnioskiem o 500 plus czy danych z rejestru PESEL

- to główne zmiany, które rząd planuje wprowadzić w ustawie o dodatku węglowym.

DGP dotarł do treści propozycji nowelizacji, przygotowanej w rządzie. To reakcja na sygnały ze strony gmin, że aktualne przepisy są dziurawe jak sito. Ujawnił się zwłaszcza problem prób uzyskania więcej niż jednego dodatku węglowego (3000 zł) na jedno gospodarstwo domowe. Częste są sytuacje, w których osoby zamieszkujące pod tym samym dachem i korzystające z tego samego źródła ogrzewania, wnioskują o świadczenie osobno, podając, że są odrębnymi gospodarstwami domowymi. Urzędy gmin z kolei narzekają, że nie mają jak takich sytuacji zweryfikować, nawet jeśli już na pierwszy rzut oka wydają się podejrzane. Cała sytuacja grozi tym, że po pierwsze dodatki masowo trafią do osób, którym one się nie należą, a po drugie - że koszty całej operacji, pierwotnie szacowane 11,5 mld zł, istotnie wzrosną.

Dlatego rząd nie ma wyboru i musi podjąć chociaż próbę uszczelnienia systemu. DGP dotarł do wstępnej propozycji nowelizacji wypracowanej w rządzie.

Najważniejsze zmiany to:

Jeden dodatek na jeden dom albo mieszkanie

REKLAMA

Ma to ukrócić proceder wyłudzania kilku dodatków na jeden lokal. Propozycja przewiduje, że w przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.

To, zdaniem samorządowców, dobry kierunek, choć niektórzy wskazują, że rzeczywiście są przypadki, gdy w jednym domu (na parterze i na piętrze) są np. dwa odrębne gospodarstwa domowe. - Mogą mieć nawet jeden wspólny piec, ale jako dwa gospodarstwa potrzebują więcej tego węgla. Po zmianach przepisów dostaną tylko jeden dodatek, nie dwa - zwraca uwagę samorządowiec.

Co jeśli mimo wszystko złożonych będzie kilka wniosków w ramach tego samego adresu? Wówczas dodatek będzie przyznany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pojawi się też zastrzeżenie, że dodatek węglowy nie będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które załapią się na dodatki na inne paliwa niż węgiel (typu pellet, drewno kawałkowe, gaz LPG czy olej opałowy). W piątek nad ustawą wprowadzającą te dodatki będzie pracować Sejm.

Przed wypłatą dodatku węglowego gmina sprawdzi deklaracje śmieciowe i wniosek o dodatek osłonowy

To kolejna duża zmiana planowana przez rząd. Ma na celu wyposażyć samorządy w instrumenty weryfikowania wniosków, zwłaszcza tych budzących wątpliwości urzędników. Samorząd będzie mógł w takiej sytuacji brać pod uwagę “fakty znane organowi z urzędu”. Urzędnik będzie mógł więc zajrzeć do:

 1. deklaracji śmieciowej,
 2. wniosku o świadczenia rodzinne i dodatki do zasiłku rodzinnego,
 3. rejestru PESEL,
 4. wniosku o świadczenie wychowawcze (500 plus),
 5. rejestru mieszkańców,
 6. wniosku o dodatek osłonowy lub mieszkaniowy,

Samorządowcy mają wątpliwości, co do niektórych wymienionych pozycji - przecież realizacją zadań dotyczącą wypłat 500 plus zajmuje się ZUS, nam to zadanie odebrano - przypomina jeden z nich.

Dodatek węglowy a wywiad środowiskowy

Jeśli w toku takich działań urzędnik nabierze wątpliwości co do prawdziwości danych zawartych we wniosku o dodatek węglowy, przeprowadzony zostanie wywiad środowiskowy. Kontrole mogliby przeprowadzać np. kominiarze w ramach okresowej kontroli źródeł ogrzewania. Samorządowcy mówią jednak, że zazwyczaj na taki wywiad udaje się dwóch pracowników socjalnych i w związku z tym wskazują, że mogą nie mieć wystarczających zasobów kadrowych czy finansowych, by takie wywiady przeprowadzać w odpowiedniej skali.

(....)

całość publikacji pod linkiem:

DGP: Dodatek węglowy: Znamy szczegóły zmian planowanych w ustawie [NEWS DGP]

Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki


 


 

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

 
 

 
 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(53)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Palacz
  2022-09-02 08:02:18
  Niech mi dadzą węgiel po normalnej cenie to mam w ***** cały dodatek. Niech się wezmą za złodziejstwo pośredników, pseudohandlarzy.
  0
 • Emeryt
  2022-09-02 06:30:04
  A co ma deklaracja śmieciowa do ustalenia czy są odrębne gospodarstwa domowe? Deklarację śmieciową ma obowiązek składać właściciel,a druga rodzina nie musi.Deklaracja śmieciowa służy do ustalenia ilości osób mieszkających w budynku a nie do tego czy prowadzą wspólne czy odrębne gospodarstwa domowe.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Łukasz
  2022-09-02 06:55:24
  Czyli prawo działa wstecz?
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • Alexa
  2022-09-02 06:24:22
  Wreszcie coś mądrego jak można na jeden piec dostać trzy razy na węgiel.minister Moskwa nie jest bystra.
  14
  pokażodpowiedzi (5)
 • Emeryt
  2022-09-02 08:04:47
  Ustawa może być znowelizowana, ale obowiązywać powinna z dniem ogłoszenia i wnioski złożone przed tym terminem powinny być rozpatrzone zgodnie z obowiązującą wtedy ustawą.Inaczej będzie złamana zasada lex retro non agit. Ale mi się wydaje że to pójdzie na tzw. rympał. Będą wydawane decyzję odmowne, bo wnioskujący będą się bali ciągania po sądach i zrezygnują. I o to właśnie będzie chodziło.
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Beata
  2022-09-02 07:41:54
  A co jeśli pod jednym adresem są dwa domy i 2 piece zgłoszone,znów ktoś czegoś nidoprecyzowal,państwo z dykty,masakra
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jon Snow
  2022-09-02 07:47:52
  a premier i ministra Moskwa cały czas dzień w dzień powtarzają, że dostanie każde gospodarstwo domowe.... znowu kłamią?
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ja
  2022-09-02 21:15:58
  A kiedy zrobią coś że spekulantami od węgla?
  0
 • Człowiek
  2022-09-02 08:38:43
  A co mają zrobić ludzie którzy mają mieszkanie w bloku i dom ogrzewany węglem? Gminy już robią problemy a przecież człowiek płaci podatki itp.,pali węglem. To co teraz trzeba podatków nie płacić i za resztę a zacząć palić plastukami i czym się da. Kpina po co składanie deklaracji czym się ogrzewa dom,.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ela
  2022-09-02 14:57:00
  Wreszcie coś mądrego napisane o tym węglu jeden piec i jeden dom to 3000 zł a nie głupoty ile ludzi mieszka to tyle im się należy to było nienormalne ale ktoś zmondrzał i dobrze bo tylko kombinacje
  3
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

REKLAMA

Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

REKLAMA

"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

REKLAMA