Czy gminy przyznają dodatki węglowe nie czekając na pieniądze od rządu? [komunikat Związku Miast Polskich]
REKLAMA
REKLAMA
Pełna treść stanowiska Związku Miast Polskich z 13 września 2022 r. (bez ingerencji Redakcji).
Przekazanie w trybie nagłym, bez żadnej konsultacji ze środowiskiem samorządowym, zadania zleconego – wypłaty dodatku węglowego na podstawie pośpiesznie, niedbale przygotowanych i doraźnie uchwalonych przepisów – powoduje ogromne problemy.
REKLAMA
Wynikają one z:
- fatalnej jakości ustawy,
- braku środków na wypłaty (dotychczas nie przekazano żadnych dotacji na to zadanie).
Ad. 1. Naprawianie błędów
REKLAMA
Wkrótce po uchwaleniu ustawy okazało się, że wymaga ona natychmiastowego poprawienia, przede wszystkim dla uszczelnienia procesu. Ustawę już zmieniono w Sejmie, ale Senat wprowadził poprawki, które czekają na rozpatrzenie przez Sejm. Potem niezbędny jest podpis Prezydenta. Zakładając maksymalną sprawność tych działań należy mieć nadzieję na szybkie wejście w życie zmian. W ramach ratunkowej nowelizacji wprowadzono przepis, który wprowadza możliwość wypłacania dodatku w terminie dwóch miesięcy od prawidłowego złożenia wniosku, tyle że rozwiązanie to wejdzie w życie już po 17 września br., a więc po terminie wynikającym z aktualnego stanu prawnego.
Faktyczny, choć ułomny stan prawny wymaga od nas wypłacania dodatków, ale rząd apeluje, by zaczekać na wejście w życie korekty złych przepisów, stawiając organ wykonawczy gminy i jego służby w trudnym położeniu prawnym i społecznym.
Aby ułatwić podejmowanie tych działań zgodnie z prawem, Związek zamówił w partnerskiej Kancelarii prawnej wzór pisma, jaki w tej sytuacji należy kierować do wnioskodawców, którzy oczekują na dodatek w najbliższych dniach (w załączeniu).
Ad 2. Finansowanie
Art. 49 ust. 5 ustawy o dochodach j.s.t. stanowi, że: „Dotacje celowe, o których mowa w ust. 1, powinny być przekazywane w sposób umożliwiający pełne i terminowe wykonanie zlecanych zadań.” Z orzecznictwa wynika, że wydatkowanie środków na niezaplanowane w budżecie, nagle nałożone zadania, nie powinno mieć miejsca przed otrzymaniem dotacji na ten cel. Regionalne izby obrachunkowe – nawet w odniesieniu do zaplanowanych zadań zleconych – wskazują, że j.s.t. powinny otrzymywać z budżetu państwa dotacje celowe w wysokości zapewniającej realizację zadań zleconych, a w przepisach nie przewidziano możliwości planowania i finansowania tych zadań ze środków własnych j.s.t.
Miasta sygnalizują, że dotychczas nie otrzymały żadnych środków na nowe zadanie. Proponujemy, by:
- stanowczo wnioskować do wojewodów o przekazanie dotacji, na podstawie złożonych już wniosków,
- w przypadku nieotrzymania środków wystarczających na wypłatę dodatków informować wnioskodawców o przyznaniu dodatku z jednoczesną informacją o tym, że wypłata nastąpi natychmiast po otrzymaniu dotacji z budżetu państwa; wzór takiego pisma przedstawimy niebawem.
Ze swej strony wystąpimy do KR RIO o informację w sprawie możliwości wydatkowania z budżetu j.s.t. środków na niezaplanowane zadanie zlecone przed otrzymaniem dotacji w wysokości zapewniającej ich wykonanie.
Biuro ZMP
Załączniki:
Wzór pisma opracowany na zlecenie ZMP
wzór pisma opracowany na zlecenie ZMP
…….. r.
Wójt/Burmistrz/Prezydent ……
………..
Nr sprawy: ….
POSTANOWIENIE
Wójt/Burmistrz/Prezydent ……., działając na podstawie art. 123 § 1 i § 2 oraz art. 36 § 1 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2021 r. poz. 735 ze zm.) w zw. z art. 2 ust. 11 oraz art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. z 2022 poz. 1692), w związku z postępowaniem prowadzonym w sprawie wypłaty dodatku węglowego:
- zawiadamia, że sprawa nie zostanie zakończona w przewidzianym ustawowo w terminie;
- wskazuje nowy termin jej załatwienia na dzień …….;
- wyjaśnia, że niezałatwienie sprawy w terminie wynika z konieczności realizacji dla potrzeb prowadzonego postępowania stosownych czynności procesowych, mających na celu wszechstronne rozpoznanie okoliczności sprawy.
REKLAMA
Na niniejsze postanowienie nie służy zażalenie (art. 141 § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego). Strona zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego ma prawo wnieść ponaglenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w …. za pośrednictwem tut. organu.
Jednocześnie organ informuje, że w przypadku zakończenia niniejszego postępowania po wejściu w życie ustawy z dnia 2 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, postępowanie to zakończy się na podstawie przepisów ww. ustawy (tj. zgodnie z regułą przejściową wskazaną w jej art. 52).
Sprawę prowadzi: …. tel. kontaktowy: …
______________________________ |
[podpis osoby upoważnionej] |
Otrzymują:
1. adresat
2. a/a
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.