REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2023 r. rodzina 2+2 zapłaci za prąd 1800 zł, a nie 3700 zł. Emeryt 770 zł, a nie 1700 zł [min. A. Moskwa]

Przykłady wyliczeń dla 2023 r.: Rodzina 2+2 zapłaci za prąd 1800 zł, a nie 3700 zł. Emeryt 770 zł, a nie 1700 zł [min. A. Moskwa]
Przykłady wyliczeń dla 2023 r.: Rodzina 2+2 zapłaci za prąd 1800 zł, a nie 3700 zł. Emeryt 770 zł, a nie 1700 zł [min. A. Moskwa]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z symulacji ministerstwa klimatu i środowiska wynika, że w przypadku uwolnienia cen energii rodzina dwa plus dwa zapłaciłaby w 2023 r. 3,7 tys. zł za prąd. Przy zamrożeniu ceny rachunek ma wynieść 1800 zł. Natomiast emeryt przy utrzymaniu cen zapłaciłby za energię elektryczną w 2023 r. ok. 1700 zł, a dzięki zamrożeniu zapłaci 770 zł. Młoda para przy szacunkowym rocznym zużyciu 1600 kWh wcześniej zapłaciłaby 2459,2 zł, dzięki wprowadzonym zmianom zapłaci 1121,6 zł.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało wyliczenia pokazujące wpływ tarczy energetycznej na podwyżki cen prądu w 2023 r. Teza Ministerstwa jest taka – podwyżek nie da się uniknąć, ale staramy się je ograniczyć zamrożeniem cen prądu i dopłatami dla wytwórców prądu.

REKLAMA

100 mld zł

Na ograniczenie podwyżek cen energii, tak gazu jak i prądu, wydamy w ciągu dwóch lat w sumie ponad 100 mld zł – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że dzięki działaniom rządu rachunki za prąd będą przynajmniej o kilkaset złotych niższe, niż mogłyby być.

"Budżet, wydatki resortu klimatu i środowiska oraz spółek energetycznych można porównać do budżetu resortu obrony narodowej. W ciągu dwóch lat na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego wydamy ponad 100 mld zł" – powtórzyła Anna Moskwa.

Cena prądu w 2023 r., przykłady wyliczeń

Z symulacji resortu wynika, że w przypadku uwolnienia cen energii rodzina dwa plus dwa zapłaciłaby w 2023 r. 3,7 tys. zł za prąd. Przy zamrożeniu ceny rachunek ma wynieść 1800 zł. Natomiast emeryt przy utrzymaniu cen zapłaciłby za energię elektryczną w 2023 r. ok. 1700 zł, a dzięki zamrożeniu zapłaci 770 zł. Młoda para przy szacunkowym rocznym zużyciu 1600 kWh wcześniej zapłaciłaby 2459,2 zł, dzięki wprowadzonym zmianom zapłaci 1121,6 zł.

Ceny prądu dla gmin i odbiorców wrażliwych

REKLAMA

Minister dodała, że nie wolno zapominać także o zamrożeniu cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych i wrażliwych oraz dla sektora MŚP. To rozwiązanie ma kosztować łącznie 46 mld zł, choć jak zwróciła uwagę Moskwa – podobnie jak w przypadku zamrożenia cen gazu – zostanie ono sfinansowane z przychodów spółek energetycznych. Maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych w 2023 r. do określonego zużycia wyniesie 693 zł za MWh, a dla samorządów i sektora MŚP – 785 zł za MWh.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oszczędności mają odczuć także samorządy. Ministerstwo podaje przykład gminy Pniewy. Dzięki zamrożeniu cen w 2023 roku gmina zapłaci za energię elektryczną około 616,8 tys. zł netto, co daje około 58 proc. oszczędności. Z rozwiązania skorzysta 101 punktów poboru, w tym: szkoły podstawowe, budynek GOPS, budynek żłobka, budynek Urzędu Gminy Pniewy, stacje uzdatniania wody, biblioteka, boisko oraz oświetlenie uliczne.

Ceny energii w 2022 r.

Szefowa MKiŚ w rozmowie z PAP podkreśliła, że 2022 rok był szczególnie istotny dla ministerstwa w związku z kryzysem energetycznym wywołanym m.in. agresją Rosji na Ukrainę. Zwróciła uwagę, że pierwsze działania ministerstwo podjęło już pod koniec 2021 roku, kiedy Rosja doprowadziła do znacznych podwyżek cen gazu na rynkach. Chodzi o nowelizację Prawa energetycznego, której celem było zapobieżenie skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. Z kolei w grudniu br. uchwalono ustawę, która zamraża ceny gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh. Nowe przepisy wprowadzają też "dodatek gazowy" dla mniej zamożnych gospodarstw.

Zamrożenie cen gazu

REKLAMA

"Zamrożenie cen gazu na 2022 r. to ok. 10 mld zł. To są rekompensaty dla spółek energetycznych za stosowanie niższych cen. Z tych 10 mld zł spółkom wypłaciliśmy już blisko 7,5 mld zł, a z wniosków, jakie chcą złożyć, wynika, że ten budżet praktycznie w 100 proc. będzie wykorzystany w tym roku. W 2023 r. na rekompensaty przeznaczymy trzy razy większe środki, bo 30 mld zł. Dodatkowo dla najmniej zamożnych będziemy rekompensowali VAT" – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Zgodnie z ustawą mrożącą ceny gazu w 2023 r. spółki energetyczne w przyszłym roku mają otrzymać 28 mld zł rekompensat, a w 2024 r. – 1 mld zł. Natomiast limit refundacji VAT w przyszłym roku to 612 mln zł, w 2024 – 306 mln zł, a w 2025 r. – 102 mln zł.

Szefowa resortu klimatu i środowiska zwróciła uwagę, że ustawy gazowe obejmują w sumie ponad 7 mln gospodarstw domowych i 50 tys. podmiotów wrażliwych – takich jak szkoły, żłobki, organizacje pozarządowe i szpitale.

Dodatek osłonowy

Minister dodała, że kolejnym z rozwiązań, które zostało przygotowane, aby ograniczyć wysokie ceny energii, była ustawa o dodatku osłonowym. Była ona kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej – została przyjęta przez Sejm z końcem 2021 r. Celem dodatku osłonowego, który wprowadzono 4 stycznia br. była ochrona mniej zamożnych gospodarstw domowych przed skutkami wzrostu cen energii elektrycznej i gazu. Na pomoc finansową mogły liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekraczał 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

Anna Moskwa wskazała, że na wypłatę dodatku zarezerwowano w sumie 4,7 mld zł, a w ciągu trzech kwartałów 2022 r. wypłacono już ponad 2 mld zł, które trafiły do ponad 3,3 mln domów. Dodatek osłonowy był wypłacany w dwóch wysokościach; wyższa kwota przysługiwała gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem.

Dodatek węglowy

Szefowa MKiŚ przypomniała, że kolejnym rozwiązaniem "tarczy energetycznej" był dodatek węglowy, na wypłatę którego zarezerwowano 13,5 mld zł. Wnioski o jego wypłatę trzeba było składać do końca listopada. "Ta ostateczna wartość wypłaty pewnie będzie zbliżona do budżetu 13,5 mld zł. Gminy mają jeszcze ok. 600 tys. wniosków do rozpatrzenia" – wskazała.

Dodatki energetyczne

Dodatkowi węglowemu towarzyszyły też rozwiązania dotyczące innych źródeł ogrzewania takich jak kotły na pelet drzewny, drewno kawałkowe, gaz LNG lub olej opałowy. Na wypłatę tych dodatków energetycznych zarezerwowano ponad 1,9 mld zł.

W 2022 r. pojawił się też dodatek elektryczny (z budżetem 1 mld zł) w wysokości od 1 tys. do 1,5 tys. zł. Anna Moskwa wyjaśniła, że wsparcie dla ogrzewających swoje domy lub mieszkania prądem ma trafić do 800 tys. gospodarstw domowych. Wnioski o to wsparcie można składać od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 r. Minister przyznała, że na razie zainteresowanie tym rodzajem wsparcia nie jest wysokie. Wynika to z tego, że jeśli zdecydujemy się na dodatek elektryczny, wyklucza to wnioskowanie o dodatek węglowy, czy energetyczny.

Anna Moskwa wskazała też na przepisy, których celem było ograniczenie cen za ciepło pochodzące z ciepłowni. Tzw. ciepło z rekompensatą, czyli wsparcie dla odbiorców ciepła systemowego, to ok. 6,9 mld zł. Z kolei dodatek dla podmiotów wrażliwych, które nie są przyłączone do sieci gazowej i sieci ciepłowniczej, to ponad 1,2 mld zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

35-godzinny tydzień pracy dla urzędników miejskich. Już od 1 lipca w jednym z miast

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

REKLAMA

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

Min. edukacji B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura dalej bez progu zdawalności

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty (nie ma progu zdawalności 30%). Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

REKLAMA

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

REKLAMA