REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2023 r. rodzina 2+2 zapłaci za prąd 1800 zł, a nie 3700 zł. Emeryt 770 zł, a nie 1700 zł [min. A. Moskwa]

Przykłady wyliczeń dla 2023 r.: Rodzina 2+2 zapłaci za prąd 1800 zł, a nie 3700 zł. Emeryt 770 zł, a nie 1700 zł [min. A. Moskwa]
Przykłady wyliczeń dla 2023 r.: Rodzina 2+2 zapłaci za prąd 1800 zł, a nie 3700 zł. Emeryt 770 zł, a nie 1700 zł [min. A. Moskwa]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z symulacji ministerstwa klimatu i środowiska wynika, że w przypadku uwolnienia cen energii rodzina dwa plus dwa zapłaciłaby w 2023 r. 3,7 tys. zł za prąd. Przy zamrożeniu ceny rachunek ma wynieść 1800 zł. Natomiast emeryt przy utrzymaniu cen zapłaciłby za energię elektryczną w 2023 r. ok. 1700 zł, a dzięki zamrożeniu zapłaci 770 zł. Młoda para przy szacunkowym rocznym zużyciu 1600 kWh wcześniej zapłaciłaby 2459,2 zł, dzięki wprowadzonym zmianom zapłaci 1121,6 zł.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało wyliczenia pokazujące wpływ tarczy energetycznej na podwyżki cen prądu w 2023 r. Teza Ministerstwa jest taka – podwyżek nie da się uniknąć, ale staramy się je ograniczyć zamrożeniem cen prądu i dopłatami dla wytwórców prądu.

REKLAMA

100 mld zł

Na ograniczenie podwyżek cen energii, tak gazu jak i prądu, wydamy w ciągu dwóch lat w sumie ponad 100 mld zł – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że dzięki działaniom rządu rachunki za prąd będą przynajmniej o kilkaset złotych niższe, niż mogłyby być.

"Budżet, wydatki resortu klimatu i środowiska oraz spółek energetycznych można porównać do budżetu resortu obrony narodowej. W ciągu dwóch lat na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego wydamy ponad 100 mld zł" – powtórzyła Anna Moskwa.

Cena prądu w 2023 r., przykłady wyliczeń

Z symulacji resortu wynika, że w przypadku uwolnienia cen energii rodzina dwa plus dwa zapłaciłaby w 2023 r. 3,7 tys. zł za prąd. Przy zamrożeniu ceny rachunek ma wynieść 1800 zł. Natomiast emeryt przy utrzymaniu cen zapłaciłby za energię elektryczną w 2023 r. ok. 1700 zł, a dzięki zamrożeniu zapłaci 770 zł. Młoda para przy szacunkowym rocznym zużyciu 1600 kWh wcześniej zapłaciłaby 2459,2 zł, dzięki wprowadzonym zmianom zapłaci 1121,6 zł.

Ceny prądu dla gmin i odbiorców wrażliwych

REKLAMA

Minister dodała, że nie wolno zapominać także o zamrożeniu cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych i wrażliwych oraz dla sektora MŚP. To rozwiązanie ma kosztować łącznie 46 mld zł, choć jak zwróciła uwagę Moskwa – podobnie jak w przypadku zamrożenia cen gazu – zostanie ono sfinansowane z przychodów spółek energetycznych. Maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych w 2023 r. do określonego zużycia wyniesie 693 zł za MWh, a dla samorządów i sektora MŚP – 785 zł za MWh.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oszczędności mają odczuć także samorządy. Ministerstwo podaje przykład gminy Pniewy. Dzięki zamrożeniu cen w 2023 roku gmina zapłaci za energię elektryczną około 616,8 tys. zł netto, co daje około 58 proc. oszczędności. Z rozwiązania skorzysta 101 punktów poboru, w tym: szkoły podstawowe, budynek GOPS, budynek żłobka, budynek Urzędu Gminy Pniewy, stacje uzdatniania wody, biblioteka, boisko oraz oświetlenie uliczne.

Ceny energii w 2022 r.

Szefowa MKiŚ w rozmowie z PAP podkreśliła, że 2022 rok był szczególnie istotny dla ministerstwa w związku z kryzysem energetycznym wywołanym m.in. agresją Rosji na Ukrainę. Zwróciła uwagę, że pierwsze działania ministerstwo podjęło już pod koniec 2021 roku, kiedy Rosja doprowadziła do znacznych podwyżek cen gazu na rynkach. Chodzi o nowelizację Prawa energetycznego, której celem było zapobieżenie skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. Z kolei w grudniu br. uchwalono ustawę, która zamraża ceny gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh. Nowe przepisy wprowadzają też "dodatek gazowy" dla mniej zamożnych gospodarstw.

Zamrożenie cen gazu

REKLAMA

"Zamrożenie cen gazu na 2022 r. to ok. 10 mld zł. To są rekompensaty dla spółek energetycznych za stosowanie niższych cen. Z tych 10 mld zł spółkom wypłaciliśmy już blisko 7,5 mld zł, a z wniosków, jakie chcą złożyć, wynika, że ten budżet praktycznie w 100 proc. będzie wykorzystany w tym roku. W 2023 r. na rekompensaty przeznaczymy trzy razy większe środki, bo 30 mld zł. Dodatkowo dla najmniej zamożnych będziemy rekompensowali VAT" – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Zgodnie z ustawą mrożącą ceny gazu w 2023 r. spółki energetyczne w przyszłym roku mają otrzymać 28 mld zł rekompensat, a w 2024 r. – 1 mld zł. Natomiast limit refundacji VAT w przyszłym roku to 612 mln zł, w 2024 – 306 mln zł, a w 2025 r. – 102 mln zł.

Szefowa resortu klimatu i środowiska zwróciła uwagę, że ustawy gazowe obejmują w sumie ponad 7 mln gospodarstw domowych i 50 tys. podmiotów wrażliwych – takich jak szkoły, żłobki, organizacje pozarządowe i szpitale.

Dodatek osłonowy

Minister dodała, że kolejnym z rozwiązań, które zostało przygotowane, aby ograniczyć wysokie ceny energii, była ustawa o dodatku osłonowym. Była ona kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej – została przyjęta przez Sejm z końcem 2021 r. Celem dodatku osłonowego, który wprowadzono 4 stycznia br. była ochrona mniej zamożnych gospodarstw domowych przed skutkami wzrostu cen energii elektrycznej i gazu. Na pomoc finansową mogły liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekraczał 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

Anna Moskwa wskazała, że na wypłatę dodatku zarezerwowano w sumie 4,7 mld zł, a w ciągu trzech kwartałów 2022 r. wypłacono już ponad 2 mld zł, które trafiły do ponad 3,3 mln domów. Dodatek osłonowy był wypłacany w dwóch wysokościach; wyższa kwota przysługiwała gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem.

Dodatek węglowy

Szefowa MKiŚ przypomniała, że kolejnym rozwiązaniem "tarczy energetycznej" był dodatek węglowy, na wypłatę którego zarezerwowano 13,5 mld zł. Wnioski o jego wypłatę trzeba było składać do końca listopada. "Ta ostateczna wartość wypłaty pewnie będzie zbliżona do budżetu 13,5 mld zł. Gminy mają jeszcze ok. 600 tys. wniosków do rozpatrzenia" – wskazała.

Dodatki energetyczne

Dodatkowi węglowemu towarzyszyły też rozwiązania dotyczące innych źródeł ogrzewania takich jak kotły na pelet drzewny, drewno kawałkowe, gaz LNG lub olej opałowy. Na wypłatę tych dodatków energetycznych zarezerwowano ponad 1,9 mld zł.

W 2022 r. pojawił się też dodatek elektryczny (z budżetem 1 mld zł) w wysokości od 1 tys. do 1,5 tys. zł. Anna Moskwa wyjaśniła, że wsparcie dla ogrzewających swoje domy lub mieszkania prądem ma trafić do 800 tys. gospodarstw domowych. Wnioski o to wsparcie można składać od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 r. Minister przyznała, że na razie zainteresowanie tym rodzajem wsparcia nie jest wysokie. Wynika to z tego, że jeśli zdecydujemy się na dodatek elektryczny, wyklucza to wnioskowanie o dodatek węglowy, czy energetyczny.

Anna Moskwa wskazała też na przepisy, których celem było ograniczenie cen za ciepło pochodzące z ciepłowni. Tzw. ciepło z rekompensatą, czyli wsparcie dla odbiorców ciepła systemowego, to ok. 6,9 mld zł. Z kolei dodatek dla podmiotów wrażliwych, które nie są przyłączone do sieci gazowej i sieci ciepłowniczej, to ponad 1,2 mld zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA