REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki przyjęcia do służby w Policji

REKLAMA

Obowiązuje nowelizacja przepisów ustawy o Policji w zakresie warunków jakie musi spełniać osoba pragnąca podjąć służbę w Policji oraz postępowania kwalifikacyjnego do tej formacji mundurowej. Zmiana została podyktowana m.in. dostosowaniem wymagań jakie ma spełniać kandydat do służby w Policji do wymagań stawianym kandydatom w innych służbach mundurowych.

Warunki jakie musi spełniać kandydat do służby w Policji

Służbę w Policji może pełnić kandydat który spełnia warunki określone przez ustawę o Policji. Zgodnie z nią policjantem może być:

REKLAMA

-  obywatel polski,

-  o nieposzlakowanej opinii,

-  nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,

-  korzystający z pełni praw publicznych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-  posiadający co najmniej średnie wykształcenie,

-  posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,

-  dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

W porównaniu z poprzednim stanem prawnym w chwili obecnej nie będzie już możliwości, jak było wcześniej, przyjęcia do służby w oddziałach prewencji Policji kandydata, który nie ma wykształcenia średniego, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że wykazuje szczególne on predyspozycje do służby w Policji.

REKLAMA

Ponadto zmieniony został zapis dotyczący karalności kandydata. Przed zmianami jednym z warunków była niekaralność kandydata, rozumiana jako niekaralność za przestępstwo, jak i za wykroczenie. Obecnie do Policji nie może kandydować jedynie osoba która była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, a więc osoba skazana za wykroczenie spełnia warunek niekaralności. 

Nie oznacza to jednak, że kandydat który został skazany za wykroczenie np. kradzieży, nieobyczajnego wybryku, zakłócenia porządku czy też innego rodzaju spełnia warunki do służby w Policji. Organ przeprowadzający postępowanie kwalifikacyjne w toku postępowania kwalifikacyjnego będzie musiał wziąć pod uwagę to, czy kandydat spełnia wszystkie warunki, w tym również czy posiada nieposzlakowaną opinię. W każdym więc przypadku organ będzie musiał podejmować decyzję w zakresie oceny opinii kandydata mając m.in. na uwadze to, że ukaranie za dane wykroczenie może zostać uznane za brak posiadania nieposzlakowanej opinii.

Postępowanie kwalifikacyjne do służby w Policji

Zgodnie z nowymi uregulowaniami przyjęcie kandydata do służby w Policji następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego mającego na celu ustalenie, czy kandydat spełnia warunki przyjęcia do służby w Policji oraz określenie jego predyspozycji do pełnienia tej służby. Zarządza je i prowadzi Komendant Główny Policji albo komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, a informacje o wyniku postępowania kwalifikacyjnego stanowią informację publiczną.

Składa się ono z następujących etapów:

1)   złożenie podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;

2)   test wiedzy;

3)   test sprawności fizycznej;

4)   test psychologiczny;

5)   przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej;

6)   ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji;

7)   sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;

8)   przeprowadzenie postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Natomiast inna procedura jest stosowana w stosunku do kandydata ubiegającego się o przyjęcie do służby w Policji:

1)   w charakterze członka personelu lotniczego, posiadającego uprawnienia lotnicze w określonej specjalności,

2)   w charakterze członka personelu medycznego w oddziale prewencji Policji,

3)   który złożył podanie o przyjęcie do służby, kwestionariusz osobowy kandydata do służby, a także dokumenty stwierdzające wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierające dane o uprzednim zatrudnieniu przed upływem 3 lat od dnia zwolnienia z tej służby, jeżeli podczas jej pełnienia uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe.

W takim przypadku postępowanie kwalifikacyjne składa się z następujących etapów:

 1)   złożenie podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;

2)   przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej;

3)   ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji;

4)   sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;

5)   przeprowadzenie postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Komendant Główny Policji albo komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji odmawia poddania kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu, albo odstępuje od jego prowadzenia w przypadku:

1)   niezłożenia podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby lub dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;

2)   niespełnienia wymagań określonych w ustawie;

3)   uzyskania negatywnego wyniku z testu sprawności fizycznej, testu psychologicznego, rozmowy kwalifikacyjnej, badania zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji czy też postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych;

4)   zatajenia lub podania nieprawdziwych danych w kwestionariuszu osobowym;

5)   niepoddania się przez kandydata przewidzianym w postępowaniu kwalifikacyjnym czynnościom lub etapom tego postępowania;

6)   przystąpienia do ponownego postępowania kwalifikacyjnego pomimo uzyskania przez niego w poprzednim postępowaniu kwalifikacyjnym negatywnego ze sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby lub postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych, gdy z informacji posiadanych przez komendanta prowadzącego postępowanie wynika, że nie uległy zmianie okoliczności stanowiące podstawę negatywnego wyniku z danego etapu;

7)   gdy nie znajduje to uzasadnienia w potrzebach kadrowych Policji.

   

Do postępowań kwalifikacyjnych rozpoczętych i niezakończonych do dnia wejścia nowych uregulowań  stosuje się przepisy dotychczasowe, z uwzględnieniem wymagań jakie ma spełniać kandydat w brzmieniu nadanym nowymi przepisami.

Jednocześnie do czasu opracowania i wejścia nowego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby Policji, postępowanie przeprowadzane będzie według dotychczasowych zasad jednak nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych uregulowań.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o Policji (Dz.U. Nr 205 poz.1205)

Piotr Górnik

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA