Wzór świadectwa służby żołnierza [PDF]
REKLAMA
REKLAMA
Co się zmienia we wzorze świadectwa służby żołnierza?
Z uzasadnienia projektu nowego rozporządzenia:
REKLAMA
„W porównaniu do obecnie obowiązującego rozporządzenia uzupełniono kwestie ujmowania w świadectwie służby informacji dotyczących urlopu okolicznościowego. Ponadto, z uwagi na szeroki katalog form czynnej służby wojskowej określony w ustawie o obronie Ojczyzny mogących bezpośrednio poprzedzać rozpoczęcie zawodowej służby wojskowej (np. dobrowolna zasadnicza służba wojskowa), oraz rezygnację przez ustawodawcę z kontraktowej formy pełnienia służby zawodowej, zrezygnowano z literalnego wskazywania służby kontraktowej w świadectwie służby na rzecz zapewnienia możliwości ujęcia w świadectwie informacji o rodzaju i czasie pełnienia czynnej służby wojskowej.”
Kiedy żołnierz otrzymuje świadectwo służby żołnierza?
Żołnierz zawodowy zwalniany z zawodowej służby wojskowej otrzymuje świadectwo służby w dniu zwolnienia ze służby określonym w decyzji. Żołnierz potwierdza otrzymanie świadectwa służby własnoręcznym podpisem oraz datą na egzemplarzu pozostającym w aktach jednostki wojskowej.
Wzór świadectwa służby żołnierza [PDF]
Poniżej wzór świadectwa służby żołnierza:
Kto może odebrać świadectwo służby żołnierza?
Świadectwo służby może odebrać osoba upoważniona na piśmie przez żołnierza.
W takim przypadku otrzymanie świadectwa służby potwierdza osoba upoważniona. Upoważnienie dołącza się do akt personalnych żołnierza.
W razie wygaśnięcia stosunku służbowego z powodu śmierci żołnierza albo stwierdzenia zaginięcia żołnierza świadectwo służby wydaje się członkowi rodziny żołnierza uprawnionemu do odprawy pośmiertnej, niezwłocznie po wydaniu decyzji o wygaśnięciu stosunku służbowego.
Sprostowanie świadectwa służby żołnierza
Żołnierz zwolniony z zawodowej służby wojskowej może złożyć wniosek o sprostowanie świadectwa służby. Wniosek składa się na piśmie do dowódcy jednostki wojskowej, który wydał świadectwo służby.
W przypadku złożenia wniosku o sprostowanie świadectwa służby po terminie dowódca jednostki wojskowej, w drodze postanowienia, może przywrócić termin na pisemny wniosek żołnierza, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
Na postanowienie o odmowie przywrócenia terminu służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Dowódca jednostki wojskowej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku o sprostowanie świadectwa służby wydaje:
1) nowe świadectwo służby w przypadku uwzględnienia wniosku;
2) postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby.
Na postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Wyższy przełożony, w terminie miesiąca od dnia wniesienia zażalenia na postanowienie, o którym mowa w ust. 4, wydaje postanowienie o:
1) uwzględnieniu zażalenia albo
2) utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia.
Dowódca jednostki wojskowej wydaje nowe świadectwo służby w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia w tej sprawie.
Dowódca jednostki wojskowej może w każdym czasie z urzędu prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanym świadectwie służby. Na postanowienie o sprostowaniu z urzędu świadectwa służby służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Kiedy wydaje się nowe świadectwo służby żołnierza?
Nowe świadectwo służby wydaje się również w przypadku:
1) zmiany decyzji o zwolnieniu ze służby mającej wpływ na treść świadectwa służby;
2) zwolnienia ze służby żołnierza, wobec którego nastąpiło uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu.
W razie wydania nowego świadectwa służby w przypadkach, poprzednio sporządzone świadectwo służby usuwa się z teczki akt personalnych żołnierza i poddaje zniszczeniu.
Kiedy wydaje się duplikat świadectwa służby żołnierza?
Duplikat świadectwa służby wydaje się, gdy żołnierz lub osoba uprawniona zwróci się na piśmie o wydanie świadectwa w związku z jego zagubieniem lub zniszczeniem.
Wzór świadectwa służby żołnierza - podstawy prawne
Projekt rozporządzenia:
Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie świadectw służby żołnierzy zawodowych.
Podstawa wydania: art. 239 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305)
Rozporządzenie określi:
1) tryb wydawania i prostowania świadectwa służby;
2) tryb przyznawania odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa służby;
3) wzór świadectwa służby.
Regulacje do uchylenia w 2023 r.:
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie świadectw służby żołnierzy zawodowych (Dz. U. poz. 895, z późn. zm.) utraci moc obowiązującą z dniem wejścia w życie ww. rozporządzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.