REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzór świadectwa służby żołnierza [PDF]

Wzór świadectwa służby żołnierza [PDF]
Wzór świadectwa służby żołnierza [PDF]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Żołnierz zawodowy zwalniany z zawodowej służby wojskowej otrzymuje świadectwo służby w dniu zwolnienia ze służby określonym w decyzji.

Co się zmienia we wzorze świadectwa służby żołnierza? 

Z uzasadnienia projektu nowego rozporządzenia:

REKLAMA

„W porównaniu do obecnie obowiązującego rozporządzenia uzupełniono kwestie ujmowania w świadectwie służby informacji dotyczących urlopu okolicznościowego. Ponadto, z uwagi na szeroki katalog form czynnej służby wojskowej określony w ustawie o obronie Ojczyzny mogących bezpośrednio poprzedzać rozpoczęcie zawodowej służby wojskowej (np. dobrowolna zasadnicza służba wojskowa), oraz rezygnację przez ustawodawcę z kontraktowej formy pełnienia służby zawodowej, zrezygnowano z literalnego wskazywania służby kontraktowej w świadectwie służby na rzecz zapewnienia możliwości ujęcia w świadectwie informacji o rodzaju  i czasie pełnienia czynnej służby wojskowej.” 

Kiedy żołnierz otrzymuje świadectwo służby żołnierza?

Żołnierz zawodowy zwalniany z zawodowej służby wojskowej otrzymuje świadectwo służby w dniu zwolnienia ze służby określonym w decyzji. Żołnierz potwierdza otrzymanie świadectwa służby własnoręcznym podpisem oraz datą na egzemplarzu pozostającym w aktach jednostki wojskowej.

Wzór świadectwa służby żołnierza [PDF]

służba żołnierza

 

 

Media

 

Poniżej wzór świadectwa służby żołnierza:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

 

Kto może odebrać świadectwo służby żołnierza?

Świadectwo służby może odebrać osoba upoważniona na piśmie przez żołnierza. 

W takim przypadku otrzymanie świadectwa służby potwierdza osoba upoważniona. Upoważnienie dołącza się do akt personalnych żołnierza.

W razie wygaśnięcia stosunku służbowego z powodu śmierci żołnierza albo stwierdzenia zaginięcia żołnierza świadectwo służby wydaje się członkowi rodziny żołnierza uprawnionemu do odprawy pośmiertnej, niezwłocznie po wydaniu decyzji o wygaśnięciu stosunku służbowego. 

Sprostowanie świadectwa służby żołnierza

Żołnierz zwolniony z zawodowej służby wojskowej może złożyć wniosek o sprostowanie świadectwa służby. Wniosek składa się na piśmie do dowódcy jednostki wojskowej, który wydał świadectwo służby.

W przypadku złożenia wniosku o sprostowanie świadectwa służby po terminie dowódca jednostki wojskowej, w drodze postanowienia, może przywrócić termin na pisemny wniosek żołnierza, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

Na postanowienie o odmowie przywrócenia terminu służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Dowódca jednostki wojskowej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku o sprostowanie świadectwa służby wydaje:

1) nowe świadectwo służby w przypadku uwzględnienia wniosku;

2) postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby.

Na postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Wyższy przełożony, w terminie miesiąca od dnia wniesienia zażalenia na postanowienie, o którym mowa w ust. 4, wydaje postanowienie o:

1) uwzględnieniu zażalenia albo

2) utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia.

Dowódca jednostki wojskowej wydaje nowe świadectwo służby w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia w tej sprawie.

Dowódca jednostki wojskowej może w każdym czasie z urzędu prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanym świadectwie służby. Na postanowienie o sprostowaniu z urzędu świadectwa służby służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Kiedy wydaje się nowe świadectwo służby żołnierza?

Nowe świadectwo służby wydaje się również w przypadku:

1) zmiany decyzji o zwolnieniu ze służby mającej wpływ na treść świadectwa służby;

2) zwolnienia ze służby żołnierza, wobec którego nastąpiło uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu.

W razie wydania nowego świadectwa służby w przypadkach, poprzednio sporządzone świadectwo służby usuwa się z teczki akt personalnych żołnierza i poddaje zniszczeniu.

Kiedy wydaje się duplikat świadectwa służby żołnierza?

Duplikat świadectwa służby wydaje się, gdy żołnierz lub osoba uprawniona zwróci się na piśmie o wydanie świadectwa w związku z jego zagubieniem lub zniszczeniem.

Wzór świadectwa służby żołnierza - podstawy prawne 

Projekt rozporządzenia:

Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie świadectw służby żołnierzy zawodowych.

Podstawa wydania: art. 239 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny  (Dz. U. poz. 2305) 

Rozporządzenie określi:

1) tryb wydawania i prostowania świadectwa służby;

2) tryb przyznawania odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa służby;

3) wzór świadectwa służby.

Regulacje do uchylenia w 2023 r.:

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie świadectw służby żołnierzy zawodowych (Dz. U. poz. 895, z późn. zm.) utraci moc obowiązującą z dniem wejścia w życie ww. rozporządzenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA