Opłata za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych
REKLAMA
REKLAMA
Opłaty za usługę odprowadzania wód opadowych i roztopowych
Poszczególne gminy stosują różne rozwiązania w zakresie ustalania opłat za usługę odprowadzania wód opadowych i roztopowych. Jedne traktują uiszczanie opłaty jako obowiązek obciążający wyłącznie budżet gminy (i w konsekwencji nie obciążają nim właścicieli nieruchomości). Inne obowiązek ten "przerzucają" na właścicieli nieruchomości, stosując interpretację nowych przepisów polegającą na uznaniu, że - ustalając wysokość opłat (albo sposób ustalania opłat) za usługi odprowadzania wód opadowych i roztopowych - organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego powinny skorzystać z ogólnej regulacji art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce komunalnej. Równolegle w praktyce stosowane jest także rozwiązanie polegające na samodzielnym ustalaniu zasad i wysokości tego rodzaju opłat przez przedsiębiorstwa świadczące usługę odprowadzania wód opadowych w drodze umów cywilnoprawnych. Jednak czy taka praktyka jest prawidłowa i dopuszczalna?
REKLAMA
Brak podstawy prawnej do ustalania opłaty?
Wraz z wejściem w życie przepisów Prawa wodnego, wody opadowe i roztopowe utraciły status ścieków. Doszło bowiem m.in. do ich wyłączenia z normatywnej kategorii "ścieków". Otóż w stanie prawnym obowiązującym przed 24 sierpnia 2017 r. przepis art. 2 pkt 8 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (zawierający definicję legalną "ścieków" sformułowaną na potrzeby tej ustawy) zaliczał do ścieków m.in. wprowadzane do wód lub do ziemi "wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów".
(…)
Grzegorz Drozd
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA