REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe wzory wniosków budowlanych od grudnia 2016 r.

Dagmara Kafar
Nowe wzory wniosków budowlanych od grudnia 2016 r./ fotolia
Nowe wzory wniosków budowlanych od grudnia 2016 r./ fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 17 grudnia 2016 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 sierpnia 2016 r. w sprawie nowych wzorów wniosków budowlanych, m.in. wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy lub przebudowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Celem zmian jest uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego.

REKLAMA

Nowe wzory wniosków budowlanych są odpowiedzią na dość powszechną krytykę obecnie obowiązujących, niezwykle rozbudowanych i nadmiernie szczegółowych wzorów wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy lub przebudowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego oraz oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Ich uproszczenie ma przyspieszyć proces inwestycyjny.

REKLAMA

17 grudnia 2016 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę (dalej: nowe rozporządzenie). Zastąpi ono obowiązujące od 20 sierpnia 2015 r. zasady, których wprowadzenie w życie wymusiła ostatnia znacząca nowelizacja Prawa budowlanego, kojarzona powszechnie ze zniesieniem obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

Wnioski budowlane

Nowe rozporządzenie ośmiostronicowy wniosek o pozwolenie na budowę oraz pięciostronicowy wniosek o pozwolenie na rozbiórkę łączy we wspólny dokument i zmniejsza jego rozmiar do dwóch stron, z których znaczną część stanowią informacje dotyczące załączników. Podobnie stanie się z objętością zgłoszenia budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego, które z pięciu zmniejszy się również do dwóch stron. Dzięki temu zabiegowi wszystkie ważne informacje o inwestycji i inwestorze znajdą się na pierwszej stronie składanych dokumentów. Przy dużej liczbie wpływających wniosków ułatwi to znacznie dekretacje wewnętrzne i prowadzenie obowiązkowych rejestracji przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Zabrakło jednak konsekwencji w konstruowaniu tych wzorów, ponieważ tylko w zgłoszeniu znalazło się miejsce na odpowiednie adnotacje dotyczące opłaty skarbowej. Sugeruje to błędnie, że złożenie pozostałych wniosków zwolnione jest z dokonywania takiej opłaty.

Nowe wzory wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę oraz wzory zgłoszenia budowy lub przebudowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego będą liczyć jedynie dwie strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

We wszystkich wzorach zrezygnowano z niezwykle rozbudowanej i rzadko potrzebnej części zawierającej dane wnioskodawców i pełnomocników, zezwalając na umieszczenie dowolnych, dodatkowych informacji w załączniku oraz na luźnych, ponumerowanych kartkach o formacie A4. Dyskusyjna pozostaje jednak kwestia rezygnacji w ogóle z informacji dotyczących możliwych wymaganych w procesie inwestycyjnym decyzji administracyjnych i innych dokumentów, których obowiązek uzyskiwania wynika z przepisów innych niż Prawo budowlane. Wykaz potencjalnie niezbędnych decyzji zastąpiono zapisem w brzmieniu: „Obowiązek dołączenia załączników może wynikać również z przepisów odrębnych”. Takie stwierdzenia, stosowane już w poprzednio obowiązujących wzorach, były często źródłem nieporozumień między wnioskodawcą a urzędnikiem prowadzącym postępowanie administracyjne czy przyjmującym zgłoszenie. Kompletny zestaw potencjalnie wymaganych decyzji czy innych dokumentów znalazł się w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. W tej sytuacji niezbędne stanie się systematyczne kontrolowanie internetowych stron resortowych w celu bieżącego śledzenia licznych nowelizacji prawa, aby właściwie ocenić kompletność wniosku czy zgłoszenia.

Trudno też zaakceptować rezygnację z umieszczania w treści wniosku informacji na temat kategorii obiektu budowlanego. Powinna ona wprawdzie być umieszczona na stronie tytułowej projektu budowlanego, lecz ze względu na swe rozmiary projekt ten rzadko towarzyszy wewnętrznemu obiegowi dokumentacji oraz obligatoryjnym rejestrom prowadzonym w urzędach.

Prawo do dysponowania nieruchomością

Obecnie oświadczenie mieści się na trzech stronach, a nowy wzór ograniczył jego zakres do dwóch stron. Pożądane i oczekiwane jest uproszczenie i zmniejszenie objętości oświadczenia, a zaproponowany w projekcie wzór realizuje te oczekiwania. Niemożliwa do zaakceptowania jest jednak rezygnacja z podania danych osobowych i adresowych osób posiadających tytuł prawny do działek, na których realizowana będzie inwestycja. Pomimo zgłaszania takich uwag w fazie opiniowania, resort uznał za zbędne umieszczanie w oświadczeniu danych stron postępowania, uznając, że ustalanie ich jest zadaniem organu administracji architektoniczno-budowlanej. Może to jednak napotkać liczne utrudnienia spowodowane chociażby brakiem dostępu do ewidencji gruntów i budynków lub nieaktualnymi danymi, co z kolei wymusza konieczność ustalania danych stron w inny sposób. Oczywiście dobrym miejscem na umieszczanie takich informacji może być załącznik, lecz potrzebny jest w zaproponowanym wzorze jednoznacznie określony obowiązek w tym zakresie. W przeciwnym razie wnioskodawcy mogą potraktować prośbę organu o uzupełnienie informacji o dane władających nieruchomościami jako nieuzasadnione żądanie bez podstawy prawnej. Nadal, niestety, dość powszechne jest niedbałe oraz niezgodne ze stanem prawnym składanie oświadczeń o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dalsze ograniczanie informacji zawartych w tych oświadczeniach nie poprawi, a wręcz pogorszy tę sytuację. Przywołanie klauzuli odpowiedzialności karnej za podanie informacji niezgodnych z prawdą nie poprawiło i nie poprawi tej sytuacji.

Konsekwencje zmian

Zmiany zaproponowane w nowym rozporządzeniu idą w dobrym kierunku. Pomoc w wypełnianiu wniosków, zgłoszeń i oświadczeń stała się bowiem codziennym i niezwykle czasochłonnym obowiązkiem pracowników organów administracji architektoniczno-budowlanej – i to zarówno biur podawczych, jak też urzędników merytorycznych. Za dowód na to, jak trudne jest to zagadnienie, niech posłuży liczba pytań zgłaszanych na stronie internetowej Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (http://www.gunb.gov.pl/). Uproszczenie wzorów budowlanych stało się więc niezwykle pilnym zadaniem, aby zakończyć wreszcie długotrwałe i żmudne codzienne konsultacje.

NA TEN TEMAT PISZEMY...

O stanie prac nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym piszemy też w artykule pt.: „Problemy z interpretacją przepisów dotyczących budowy lub przebudowy infrastruktury”

Ułatwiona wreszcie zostanie czynność dekretacji oraz rejestracji w obligatoryjnych rejestrach budowlanych, gdyż wszystkie istotne informacje znajdą się na pierwszej stronie wniosku czy zgłoszenia, a nie – tak jak obecnie – na trzeciej i następnych. Wnioski, zgłoszenia i oświadczenia o mniejszych rozmiarach zajmują też znacznie mniej miejsca w już i tak przepełnionych archiwach. Jak do tej pory, niestety, żadna z nowelizacji Prawa budowlanego nie zezwoliła na posługiwanie się wersjami elektronicznymi składanych dokumentów.

Wszystkie te problemy miały być przedmiotem rozstrzygnięć niezwykle oczekiwanego już od kilku lat kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który miał połączyć wszystkie przepisy związane z inwestowaniem w jednym akcie prawnym.

PODSTAWY PRAWNE:

● rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oraz decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę (Dz.U. z 2016 r. poz. 1493)

● rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 24 lipca 2015 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1146; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1961)

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA