REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miasto inteligentne przyjazne kulturze i sztuce

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Smart city/ Fot. Fotolia
Smart city/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele polskich samorządów z sukcesem wykorzystuje innowacyjne technologie w zakresie efektywnego gospodarowania wodą, racjonalnego użytkowania energii czy zarządzania ruchem w miastach. Nie ma jednak do tej pory zbyt wielu przykładów na połączenie nowoczesnych technologii z kulturą i sztuką. To szansa i wyzwanie na dziś.

Nie wystarczy dofinansować lub finansować programy wspierania kultury i sztuki, przykładowo w formie stypendiów dla twórców, by znaleźć się w innowacyjnym trendzie promocji działań o charakterze artystycznym. Samorządy powinny patrzeć dalej i korzystać z najnowszych zdobyczy technologii informatycznych, które coraz częściej znajdują zastosowanie w życiu lokalnych społeczności. – Trzeba starać się łączyć wiedzę humanistyczną z nowymi technologiami – tłumaczy dr Radosław Bomba z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS). – Najlepsze pomysły powstają z interdyscyplinarności, dlatego warto inwestować w nowe, niszowe kierunki humanistyczne, które kształcić będą specjalistów z zakresu informatyki i szeroko pojętej kultury. Obecnie jednak, jak podkreśla Radosław Bomba, można i trzeba tworzyć płaszczyzny współpracy humanistów i informatyków. Wykształcenie specjalistów trwa bowiem kilka lat, a już teraz jest czas i miejsce, by współtworzyć przedsięwzięcia miejskie, wykorzystujące pogranicze kultury i technologii cyfrowych.

REKLAMA

Zobacz również: Smart cities przyciąga turystów

Diagnoza potrzeb

REKLAMA

Lubelska samorządowa instytucja kultury Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” (dalej: Ośrodek), jest jednym z nielicznych w kraju miejsc, gdzie powstają projekty łączące historię i kulturę z innowacyjnymi technologiami informacyjnymi oraz komunikacyjnymi. – Inspiracją była dla nas chęć dotarcia z tematyką, którą się zajmujemy – dziedzictwem kulturowym i edukacją – do jak najszerszego grona odbiorców – zapewnia Joanna Zętar z Ośrodka. – Wykorzystujemy najnowsze zdobycze technologiczne do przekazywania zdigitalizowanych treści historycznych w możliwie najciekawszej, a jednocześnie innowacyjnej formie. Ze zbiorów edukacyjnych Ośrodka korzystają nauczyciele i uczniowie, a także studenci i pracownicy naukowi, nie tylko z Lublina. Wszyscy użytkownicy, a jednocześnie beneficjenci unijnych projektów – bowiem na wiele z przedsięwzięć edukacyjnych, wykorzystujących internet, Ośrodek pozyskał zewnętrzne finansowanie – nie tylko zdobywają nową wiedzę, lecz także uczą się wykorzystywać coraz nowsze narzędzia informatyczne.

Są samorządy, które aktywnie współpracują ze szkołami wyższymi. W ramach umów o współpracy specjaliści z urzędów miast prowadzą wykłady dla studentów z zakresu ekonomiki zarządzania miastem, ale również zarządzania kulturą miejską. Aby wykształcić ekspertów z zakresu tworzenia rozwiązań artystycznych, wykorzystujących elementy inteligentnego miasta, potrzeba współdziałania władz samorządowych i uczelni wyższych.

WAŻNE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kluczem do sukcesu w zakresie połączenia historii z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi jest wizualizacja danych, dostępnych np. w formie arkusza kalkulacyjnego, z wykorzystaniem środków artystycznych.

Istotna edukacja i interdyscyplinarność

REKLAMA

Pracownicy Ośrodka aktywnie włączają się w proces edukacji studentów kierunków humanistycznych lubelskich uczelni, prowadząc wykłady i warsztaty z zastosowania innowacyjnych rozwiązań informatycznych w kulturze i sztuce. – Promujemy formułę interdyscyplinarności, czyli wykorzystywania wielu dziedzin nauki w jednym miejscu, w jednym konkretnym celu – promocji dziedzictwa kulturowego – mówi Łukasz Kowalski z Ośrodka. – A z naszych doświadczeń korzystają już uniwersytety i ośrodki kultury na Ukrainie, np. we Lwowie.

Jedyną kwestią, na jaką zwracają uwagę pracownicy Ośrodka, jest konieczność przestrzegania prawa autorskiego, a w przypadku projektów finansowanych z funduszy UE lub międzynarodowych fundacji nierzadko stosowane są mechanizmy, które zmuszają instytucje realizujące projekty do bezpłatnego udostępniania pozyskanych w toku prac nad projektem treści i innowacyjnych rozwiązań.

Sposoby badania potencjału miejskiego

Mieszkańcy Lublina z zainteresowaniem uczestniczą w propozycjach przedsięwzięć, organizowanych przez Ośrodek, np. w ramach corocznej imprezy pod nazwą „Noc Kultury”. – W czasie Nocy Kultury prezentujemy filmy o przestrzeni publicznej, ale także dzięki wizualizacjom umożliwiamy użytkownikom odnalezienie w przestrzeni znanych sobie miejsc z historii, a nawet obecnego miejsca zamieszkania – informuje Joanna Zętar. – W ramach projektu „Lublin 2.0” pokazujemy, dzięki wykorzystaniu technologii poszerzonej rzeczywistości, makiety miasta i aplikacje w formie multimedialnych przewodników po mieście. Dzięki nowoczesnym technologiom posiadacz smartfona w Lublinie może pobrać specjalną aplikację, która umożliwi mu poznanie nieistniejącego obiektu, np. dawnego kościoła farnego, w doskonałym odtworzeniu cyfrowym.

WAŻNE

Badanie infrastruktury miasta, odkrywanie najbardziej uczęszczanych szlaków komunikacyjnych i powodów migracji miejskich to klucz do stworzenia przestrzeni idealnej dla człowieka i kultury.

Jak zapewnia Joanna Zętar, kolejnym krokiem do stworzenia inteligentnego miasta dla ludzi jest „wymapowanie” problemów. – W ramach projektu „Lublin – Puls Starego Miasta” jedna z lubelskich instytucji kultury zrealizowała warsztaty, których celem było wskazanie miejsc najbardziej uczęszczanych na Starym Mieście – mówi Joanna Zętar. – Na podstawie zebranych danych udało się zdiagnozować nierówny puls miasta – jego wschodnia część jest bardziej uczęszczana, bo często można spotkać tu grupy turystów, natomiast zachodnia to część dla mieszkańców, zdecydowanie słabiej wyczuwalna jest tu tkanka miasta.

Inteligentne miasto aktywnych mieszkańców

Wydaje się, że Lublin jest jednym z najlepiej przygotowanych polskich samorządów do efektywnego wdrożenia cyfrowej infrastruktury kultury w życie inteligentnego miasta. – Są już miasta w Europie, które pozwalają aktywnie uczestniczyć mieszkańcom w codziennym życiu miasta – zapewnia Radosław Bomba. – Są już dobre przykłady powiązania inteligentnych systemów zarządzania energią, światłem czy ruchem drogowym z korzystaniem z tych dóbr i usług przez mieszkańców. Aby wdrożyć takie rozwiązania, potrzebna jest doskonała infrastruktura monitoringowa i zasoby naukowe. Ale Lublin posiada doskonały już potencjał naukowy oraz monitoring, stale udoskonalany. Stąd już niedaleka droga do sukcesu.

W jednym z europejskich miast artyści stworzyli świetlne rzeźby. Intensywność światła zależy od zużycia wody przez mieszkańców. Duże zużycie wody powoduje jasną iluminację, z kolei niewielkie – słabą. Ten przykład doskonale obrazuje możliwość kształtowania świadomości ekologicznej mieszkańców, ale także może być źródłem inspiracji dla polskich samorządów.

Potencjał w grach komputerowych

Jak tłumaczy Radosław Bomba, gry komputerowe stanowią naturalną ścieżkę rozwoju dla tworzenia klimatu miasta inteligentnego. – Warto wykorzystać ten ważny potencjał w edukacji młodych mieszkańców miasta poprzez prezentację historii i umożliwienie udziału np. w działaniach wojennych, opartych na prawdziwych wydarzeniach – mówi Radosław Bomba. – Istnieje zapotrzebowanie na tematy niszowe, dlatego upatruję tu szans na stworzenie unikalnej wspólnoty twórców i odbiorców takich gier. A samorząd może wykorzystać ten potencjał w promocji historycznych miejsc i postaci miasta lub regionu.

MAGDALENA POKRZYCKA-WALCZAK

Autorka jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce polityki europejskiej

Polecamy serwis: Rozwój i promocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

  Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  REKLAMA

  Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

  Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

  Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

  Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

  REKLAMA