REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miasto inteligentne przyjazne kulturze i sztuce

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Smart city/ Fot. Fotolia
Smart city/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele polskich samorządów z sukcesem wykorzystuje innowacyjne technologie w zakresie efektywnego gospodarowania wodą, racjonalnego użytkowania energii czy zarządzania ruchem w miastach. Nie ma jednak do tej pory zbyt wielu przykładów na połączenie nowoczesnych technologii z kulturą i sztuką. To szansa i wyzwanie na dziś.

Nie wystarczy dofinansować lub finansować programy wspierania kultury i sztuki, przykładowo w formie stypendiów dla twórców, by znaleźć się w innowacyjnym trendzie promocji działań o charakterze artystycznym. Samorządy powinny patrzeć dalej i korzystać z najnowszych zdobyczy technologii informatycznych, które coraz częściej znajdują zastosowanie w życiu lokalnych społeczności. – Trzeba starać się łączyć wiedzę humanistyczną z nowymi technologiami – tłumaczy dr Radosław Bomba z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS). – Najlepsze pomysły powstają z interdyscyplinarności, dlatego warto inwestować w nowe, niszowe kierunki humanistyczne, które kształcić będą specjalistów z zakresu informatyki i szeroko pojętej kultury. Obecnie jednak, jak podkreśla Radosław Bomba, można i trzeba tworzyć płaszczyzny współpracy humanistów i informatyków. Wykształcenie specjalistów trwa bowiem kilka lat, a już teraz jest czas i miejsce, by współtworzyć przedsięwzięcia miejskie, wykorzystujące pogranicze kultury i technologii cyfrowych.

REKLAMA

Zobacz również: Smart cities przyciąga turystów

Diagnoza potrzeb

REKLAMA

Lubelska samorządowa instytucja kultury Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” (dalej: Ośrodek), jest jednym z nielicznych w kraju miejsc, gdzie powstają projekty łączące historię i kulturę z innowacyjnymi technologiami informacyjnymi oraz komunikacyjnymi. – Inspiracją była dla nas chęć dotarcia z tematyką, którą się zajmujemy – dziedzictwem kulturowym i edukacją – do jak najszerszego grona odbiorców – zapewnia Joanna Zętar z Ośrodka. – Wykorzystujemy najnowsze zdobycze technologiczne do przekazywania zdigitalizowanych treści historycznych w możliwie najciekawszej, a jednocześnie innowacyjnej formie. Ze zbiorów edukacyjnych Ośrodka korzystają nauczyciele i uczniowie, a także studenci i pracownicy naukowi, nie tylko z Lublina. Wszyscy użytkownicy, a jednocześnie beneficjenci unijnych projektów – bowiem na wiele z przedsięwzięć edukacyjnych, wykorzystujących internet, Ośrodek pozyskał zewnętrzne finansowanie – nie tylko zdobywają nową wiedzę, lecz także uczą się wykorzystywać coraz nowsze narzędzia informatyczne.

Są samorządy, które aktywnie współpracują ze szkołami wyższymi. W ramach umów o współpracy specjaliści z urzędów miast prowadzą wykłady dla studentów z zakresu ekonomiki zarządzania miastem, ale również zarządzania kulturą miejską. Aby wykształcić ekspertów z zakresu tworzenia rozwiązań artystycznych, wykorzystujących elementy inteligentnego miasta, potrzeba współdziałania władz samorządowych i uczelni wyższych.

WAŻNE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kluczem do sukcesu w zakresie połączenia historii z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi jest wizualizacja danych, dostępnych np. w formie arkusza kalkulacyjnego, z wykorzystaniem środków artystycznych.

Istotna edukacja i interdyscyplinarność

REKLAMA

Pracownicy Ośrodka aktywnie włączają się w proces edukacji studentów kierunków humanistycznych lubelskich uczelni, prowadząc wykłady i warsztaty z zastosowania innowacyjnych rozwiązań informatycznych w kulturze i sztuce. – Promujemy formułę interdyscyplinarności, czyli wykorzystywania wielu dziedzin nauki w jednym miejscu, w jednym konkretnym celu – promocji dziedzictwa kulturowego – mówi Łukasz Kowalski z Ośrodka. – A z naszych doświadczeń korzystają już uniwersytety i ośrodki kultury na Ukrainie, np. we Lwowie.

Jedyną kwestią, na jaką zwracają uwagę pracownicy Ośrodka, jest konieczność przestrzegania prawa autorskiego, a w przypadku projektów finansowanych z funduszy UE lub międzynarodowych fundacji nierzadko stosowane są mechanizmy, które zmuszają instytucje realizujące projekty do bezpłatnego udostępniania pozyskanych w toku prac nad projektem treści i innowacyjnych rozwiązań.

Sposoby badania potencjału miejskiego

Mieszkańcy Lublina z zainteresowaniem uczestniczą w propozycjach przedsięwzięć, organizowanych przez Ośrodek, np. w ramach corocznej imprezy pod nazwą „Noc Kultury”. – W czasie Nocy Kultury prezentujemy filmy o przestrzeni publicznej, ale także dzięki wizualizacjom umożliwiamy użytkownikom odnalezienie w przestrzeni znanych sobie miejsc z historii, a nawet obecnego miejsca zamieszkania – informuje Joanna Zętar. – W ramach projektu „Lublin 2.0” pokazujemy, dzięki wykorzystaniu technologii poszerzonej rzeczywistości, makiety miasta i aplikacje w formie multimedialnych przewodników po mieście. Dzięki nowoczesnym technologiom posiadacz smartfona w Lublinie może pobrać specjalną aplikację, która umożliwi mu poznanie nieistniejącego obiektu, np. dawnego kościoła farnego, w doskonałym odtworzeniu cyfrowym.

WAŻNE

Badanie infrastruktury miasta, odkrywanie najbardziej uczęszczanych szlaków komunikacyjnych i powodów migracji miejskich to klucz do stworzenia przestrzeni idealnej dla człowieka i kultury.

Jak zapewnia Joanna Zętar, kolejnym krokiem do stworzenia inteligentnego miasta dla ludzi jest „wymapowanie” problemów. – W ramach projektu „Lublin – Puls Starego Miasta” jedna z lubelskich instytucji kultury zrealizowała warsztaty, których celem było wskazanie miejsc najbardziej uczęszczanych na Starym Mieście – mówi Joanna Zętar. – Na podstawie zebranych danych udało się zdiagnozować nierówny puls miasta – jego wschodnia część jest bardziej uczęszczana, bo często można spotkać tu grupy turystów, natomiast zachodnia to część dla mieszkańców, zdecydowanie słabiej wyczuwalna jest tu tkanka miasta.

Inteligentne miasto aktywnych mieszkańców

Wydaje się, że Lublin jest jednym z najlepiej przygotowanych polskich samorządów do efektywnego wdrożenia cyfrowej infrastruktury kultury w życie inteligentnego miasta. – Są już miasta w Europie, które pozwalają aktywnie uczestniczyć mieszkańcom w codziennym życiu miasta – zapewnia Radosław Bomba. – Są już dobre przykłady powiązania inteligentnych systemów zarządzania energią, światłem czy ruchem drogowym z korzystaniem z tych dóbr i usług przez mieszkańców. Aby wdrożyć takie rozwiązania, potrzebna jest doskonała infrastruktura monitoringowa i zasoby naukowe. Ale Lublin posiada doskonały już potencjał naukowy oraz monitoring, stale udoskonalany. Stąd już niedaleka droga do sukcesu.

W jednym z europejskich miast artyści stworzyli świetlne rzeźby. Intensywność światła zależy od zużycia wody przez mieszkańców. Duże zużycie wody powoduje jasną iluminację, z kolei niewielkie – słabą. Ten przykład doskonale obrazuje możliwość kształtowania świadomości ekologicznej mieszkańców, ale także może być źródłem inspiracji dla polskich samorządów.

Potencjał w grach komputerowych

Jak tłumaczy Radosław Bomba, gry komputerowe stanowią naturalną ścieżkę rozwoju dla tworzenia klimatu miasta inteligentnego. – Warto wykorzystać ten ważny potencjał w edukacji młodych mieszkańców miasta poprzez prezentację historii i umożliwienie udziału np. w działaniach wojennych, opartych na prawdziwych wydarzeniach – mówi Radosław Bomba. – Istnieje zapotrzebowanie na tematy niszowe, dlatego upatruję tu szans na stworzenie unikalnej wspólnoty twórców i odbiorców takich gier. A samorząd może wykorzystać ten potencjał w promocji historycznych miejsc i postaci miasta lub regionu.

MAGDALENA POKRZYCKA-WALCZAK

Autorka jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce polityki europejskiej

Polecamy serwis: Rozwój i promocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA