REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność i rola OZZ

Dominika Sułecka
Muzyka, kultura/ fot. Fotolia
Muzyka, kultura/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Organizacje zbiorowego zarządzania prowadzą działalność której celem jest - najogólniej mówiąc - zbieranie i dzielenie wynagrodzeń dla twórców, którzy powierzyli im ochronę swoich praw. Działalność tych organizacji budzi coraz większe wątpliwości i zainteresowanie. Dlaczego?

Działalność organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (dalej: „OZZ”) określa ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: „PrAut”). Zgodnie z treścią art. 104 ustawy organizacjami zbiorowego zarządzania są stowarzyszenia zrzeszające twórców, artystów wykonawców, producentów oraz organizacje radiowe i telewizyjne, których celem statutowym jest zbiorowy zarząd oraz ochrona powierzonych im praw autorskich/pokrewnych, a także wykonywanie uprawnień wynikających z ustawy. Decyzją polskiego ustawodawcy OZZ-y funkcjonują w formule stowarzyszeń. Ponadto do wykonywania zbiorowego zarządu oraz możliwości korzystania z szeregu uprawnień przewidzianych dla OZZ przez PrAut, stowarzyszenie musi posiadać zezwolenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie w Polsce zezwoleniem takim dysponuje około 12 organizacji, największe wśród nich to m.in. ZAiKS, STOART, SAWP, ZPAV czy ZASP.

REKLAMA

Zobacz również: Usługi nieodpłatnego wstępu do muzeum a prewspółczynnik

Obowiązki i zadania

W dużym uproszczeniu zadaniem OZZ-ów jest tzw. zbiorowy zarząd, który polega m.in. na udzielaniu zgody na korzystanie z utworów (licencji) do których prawa zostały im powierzone, pobieraniu wynagrodzeń od korzystających z utworów chronionych, a następnie ich rozdzielaniu pomiędzy uprawnionych. Obowiązkiem OZZ jest również przedkładanie tabel wynagrodzeń (określających minimalne stawki wynagrodzeń należnych z tytułu korzystania z utworów chronionych) do zatwierdzenia Komisji Prawa Autorskiego.

Wątpliwości związane z systemem funkcjonowania polskich organizacji zbiorowego zarządzania

OZZ-y odgrywają istotną rolę dla polskiego sektora kultury m.in. ze względu na skale przepływów, wartość zgromadzonego majątku, ilość zrzeszonych i reprezentowanych podmiotów, a także realizację zadań mających znaczenie systemowe dla kultury i własności intelektualnej, w związku z tym coraz większe zainteresowanie wzbudza model i zasady ich funkcjonowania. Rozwiązania przyjęte przez OZZ-y mają wpływ na interesy ich członków, reprezentowanych podmiotów, a w szczególności ogół społeczeństwa. Największe wątpliwości budzi fakt, że choć OZZ-y funkcjonują we wspomnianej wcześniej formie stowarzyszeń i ich cechą powinna być działalność niezarobkowa, to z analizy przedstawianych przez te podmioty corocznych sprawozdań finansowych i merytorycznych wynika, że gromadzą one potężne majątki. Analiza wspomnianych dokumentów wskazuje także, że sam sposób raportowania nie jest odpowiednio dopasowany do charakteru i specyfiki działalności OZZ-ów, a technika sprawozdawcza różni się między poszczególnymi organizacjami. Dla zwiększenia przejrzystości oraz zniwelowania wątpliwości związanych z funkcjonowaniem OZZ-ów model raportowy niewątpliwie powinien zostać bardziej ujednolicony i przejrzysty tak, aby zainteresowany odbiorca miał jasną i czytelną informację na temat działań i kondycji organizacji, a także mógł zweryfikować czy praktyki stosowane przez daną organizację prowadzą do wywiązywania się przez nią z powierzonych zadań.

Polecamy serwis: Usługi nieodpłatnego wstępu do muzeum a prewspółczynnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA