REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność i rola OZZ

Dominika Sułecka
Muzyka, kultura/ fot. Fotolia
Muzyka, kultura/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Organizacje zbiorowego zarządzania prowadzą działalność której celem jest - najogólniej mówiąc - zbieranie i dzielenie wynagrodzeń dla twórców, którzy powierzyli im ochronę swoich praw. Działalność tych organizacji budzi coraz większe wątpliwości i zainteresowanie. Dlaczego?

Działalność organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (dalej: „OZZ”) określa ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: „PrAut”). Zgodnie z treścią art. 104 ustawy organizacjami zbiorowego zarządzania są stowarzyszenia zrzeszające twórców, artystów wykonawców, producentów oraz organizacje radiowe i telewizyjne, których celem statutowym jest zbiorowy zarząd oraz ochrona powierzonych im praw autorskich/pokrewnych, a także wykonywanie uprawnień wynikających z ustawy. Decyzją polskiego ustawodawcy OZZ-y funkcjonują w formule stowarzyszeń. Ponadto do wykonywania zbiorowego zarządu oraz możliwości korzystania z szeregu uprawnień przewidzianych dla OZZ przez PrAut, stowarzyszenie musi posiadać zezwolenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie w Polsce zezwoleniem takim dysponuje około 12 organizacji, największe wśród nich to m.in. ZAiKS, STOART, SAWP, ZPAV czy ZASP.

REKLAMA

Zobacz również: Usługi nieodpłatnego wstępu do muzeum a prewspółczynnik

Obowiązki i zadania

W dużym uproszczeniu zadaniem OZZ-ów jest tzw. zbiorowy zarząd, który polega m.in. na udzielaniu zgody na korzystanie z utworów (licencji) do których prawa zostały im powierzone, pobieraniu wynagrodzeń od korzystających z utworów chronionych, a następnie ich rozdzielaniu pomiędzy uprawnionych. Obowiązkiem OZZ jest również przedkładanie tabel wynagrodzeń (określających minimalne stawki wynagrodzeń należnych z tytułu korzystania z utworów chronionych) do zatwierdzenia Komisji Prawa Autorskiego.

Wątpliwości związane z systemem funkcjonowania polskich organizacji zbiorowego zarządzania

OZZ-y odgrywają istotną rolę dla polskiego sektora kultury m.in. ze względu na skale przepływów, wartość zgromadzonego majątku, ilość zrzeszonych i reprezentowanych podmiotów, a także realizację zadań mających znaczenie systemowe dla kultury i własności intelektualnej, w związku z tym coraz większe zainteresowanie wzbudza model i zasady ich funkcjonowania. Rozwiązania przyjęte przez OZZ-y mają wpływ na interesy ich członków, reprezentowanych podmiotów, a w szczególności ogół społeczeństwa. Największe wątpliwości budzi fakt, że choć OZZ-y funkcjonują we wspomnianej wcześniej formie stowarzyszeń i ich cechą powinna być działalność niezarobkowa, to z analizy przedstawianych przez te podmioty corocznych sprawozdań finansowych i merytorycznych wynika, że gromadzą one potężne majątki. Analiza wspomnianych dokumentów wskazuje także, że sam sposób raportowania nie jest odpowiednio dopasowany do charakteru i specyfiki działalności OZZ-ów, a technika sprawozdawcza różni się między poszczególnymi organizacjami. Dla zwiększenia przejrzystości oraz zniwelowania wątpliwości związanych z funkcjonowaniem OZZ-ów model raportowy niewątpliwie powinien zostać bardziej ujednolicony i przejrzysty tak, aby zainteresowany odbiorca miał jasną i czytelną informację na temat działań i kondycji organizacji, a także mógł zweryfikować czy praktyki stosowane przez daną organizację prowadzą do wywiązywania się przez nią z powierzonych zadań.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Polecamy serwis: Usługi nieodpłatnego wstępu do muzeum a prewspółczynnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

  Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

  Niepełnosprawny z Łańcuta nie da rady dotrzeć do Rzeszowa na komisję po punkty. Jakie ma opcje? [świadczenie wspierające]

  To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

  Szczepienia na koronawirusa (podwariant XBB.1.5. "Kraken") w Polsce - zapisy od 6 grudnia 2023 r.

  Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 6 grudnia osoby powyżej 12 roku życia będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5 ("Kraken"). W nocy z 5 na 6 grudnia 2023 r. skierowanie na szczepienie zostanie wystawiane automatycznie przez system - informuje MZ.

  REKLAMA

  Biały Dom do Kongresu USA: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy

  Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas - napisała 4 grudnia 2023 r. w liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.

  Od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób

  4 grudnia, w Barbórkę czyli Dzień Górnika prezydent Andrzej Duda spotkał się ratownikami górniczymi. Przypomniał, że od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób. 

  Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Czujnik czadu może uratować życie

  Następna ofiara zatrucia czadem. 22- letni mężczyzna stracił przytomność w wannie, winny jest najprawdopodobniej gazowy podgrzewacz wody. Strażacy od lat zachęcają do instalacji czujników czadu. 

  Leczenie zębów? Polacy wciąż głównie wybierają gabinety prywatne

  Na NFZ czy prywatnie? Gdzie Polacy leczą zęby? Coraz popularniejsze staje się łączenie usług bezpłatnych z odpłatnymi. 

  REKLAMA

  Zapomoga z 1000 zł na 4000 zł. Stypendium dla niepełnosprawnych 1200 zł. Stypendium socjalne 1900 zł. Kto tyle daje?

  To stawki świadczeń dla studentów na Politechnice Opolskiej.

  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

  REKLAMA