reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Stan nieczynny

Stan nieczynny

Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny jest alternatywą rozwiązania z nim stosunku pracy. Niewątpliwie przeniesienie w stan nieczynny przesuwa w czasie moment ustania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeniesienie w stan nieczynny następuje na podstawie jednostronnego aktu dyrektora szkoły, jednak wyłącznie na wniosek nauczyciela. Wniosek taki jest oświadczeniem woli złożonym w zamiarze kontynuowania zatrudnienia, a zatem skierowanym przeciwko rozwiązaniu stosunku pracy.

Przeniesienie przez pracodawcę nauczyciela będącego członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej w stan nieczynny może nastąpić po uprzednim uzyskaniu na to zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Swoboda dyrektora szkoły w wyborze między stanem nieczynnym a rozwiązaniem stosunku pracy jest ograniczona wnioskiem nauczyciela o przeniesienie w stan nieczynny.

ZAPAMIĘTAJ!

Nauczycielowi należy stworzyć realną możliwość dokonania wyboru między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem w stan nieczynny.

Możliwość wyboru między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem w stan nieczynny daje jedynie wiedza o niej. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażony został pogląd, że przed rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych na dyrektorze szkoły ciąży obowiązek poinformowania nauczyciela o możliwości przeniesienia go w stan nieczynny (np. wyrok SN z 18 grudnia 2002 r., sygn. akt I PK 15/02).

Zobacz również: Zatrudnienie nauczyciela na czas określony

Ani sposób, ani forma, ani termin powiadomienia nauczyciela o przysługującym mu uprawnieniu do przejścia w stan nieczynny nie zostały w przepisach określone. Oznacza to, że informacja (oświadczenie wiedzy) może być nauczycielowi przekazana przez dyrektora szkoły w jakikolwiek (mniej lub bardziej sformalizowany) sposób, który uzna on za właściwy. Nauczyciel może być wobec tego zawiadomiony o możliwości przejścia w stan nieczynny na piśmie lub ustnie. Informacja może mu być podana w osobnym piśmie poprzedzającym wypowiedzenie stosunku pracy lub zbiegającym się w czasie z tą czynnością, a także w piśmie zawierającym oświadczenie woli o wypowiedzeniu.

Złożenie przez nauczyciela pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn wymienionych w art. 20 ust. 1 pkt 2, skutkuje bezskutecznością wypowiedzenia (art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela). Ponadto z upływem 6-miesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa (nie rozwiązuje się). Jednak wygaśnięcie stosunku pracy po upływie okresu pozostawania w stanie nieczynnym powoduje takie same skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy w zakresie świadczeń przedemerytalnych. Przeniesienie w stan nieczynny prowadzi do ustania stosunku pracy wskutek jego wygaśnięcia. Jest to ustawowy skutek upływu czasu, a nie czynności dyrektora szkoły rozwiązującej stosunek pracy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama